۲۴ آذر ۱۳۹۳

چرا زبان برخی از افراد شیار‌دار است؟

۲۴ آذر ۱۳۹۳ 26168 بازدیدکننده 0 نظر
چرا زبان برخی از افراد شیار‌دار است؟ در این مقاله می خوانید

زبان شیاردار وضعیت خوش‌خیمی است که در سطح بالایی زبان اتفاق می‌افتد. با علائم، درمان و علل وجود این عارضه آشنا شوید. ...

چرا زبان برخی از افراد شیار‌دار است؟

 

زبان شیاردار (Fissured Tongue) چیست؟

زبان طبیعی در تمام طول خود نسبتاً مسطح است اما زبان شیاردار شیارها یا شکاف‌های عمیقی در میانه خود دارد. در این وضعیت ممکن است شما یک یا چند شیار با عمق و اندازه‌های مختلف در زبان خود داشته باشید. زبان شیاردار رویدادی نسبتاً شایع است. بین دو تا پنج درصد از جمعیت امریکا زبان شیاردار دارند و تخمین زده می‌شود که در سرتاسر جهان حدود بیست درصد از مردم زبان شیاردار دارند. 

 

علائم زبان شیاردار

علائم زبان شیاردار

 

ظاهر زبان شیاردار همانند این است که زبان شکاف‌های طولی برداشته است. شیارهای عمیق موجود در زبان معمولاً کاملاً مشهود است و این تشخیص این وضعیت را برای پزشک یا دندان‌پزشک ساده می‌سازد. بخش میانی زبان اغلب بیشتر از همه جا تحت تأثیر قرار می‌گیرد اما ممکن است شکاف‌های در نواحی دیگر زبان نیز ایجاد شوند. 

ممکن است همراه با زبان شیاردار، ناهنجاری بی‌خطر دیگری را نیز در زبان تجربه کنید که زبان جغرافیایی (geographic tongue) نامیده می‌شود. زبان جغرافیایی به خاطر ظاهر خود که شبیه به خطوط نقشه جغرافیایی است، به این نام خوانده می‌شود. زبان معمولی پوشیده از برجستگی‌هایی به نام پرزهای چشایی (papillae) است. در زبان جغرافیایی برخی نواحی زبان فاقد این پرزها است. لکه‌های بدون پرز چشایی به رنگ قرمز و با سطحی صاف دیده می‌شوند. 

زبان جغرافیایی یا زبان شیاردار خطری ندارند و مسری نیستند و ممکن است هر زمانی در طول عمر خود به آن دچار شوید. 

 

علت‌های زبان شیاردار 

علت‌های زبان شیاردار

 

محققان هنوز علت زبان شیاردار را دقیقاً شناسایی نکرده‌اند. طبق گزارش آکادمی بیماری‌های دهان آمریکا، تصور می‌شود که این نوع زبان یکی از انواع گوناگون زبان طبیعی است. ابتلا به سندرم داون و سندرم ملکرسون – روزنتال، احتمال زبان شیاردار را افزایش می‌دهد. سندرم داون که تریزومی نیز خوانده می‌شود، یک وضعیت ژنتیکی است که میتواند انواع نواقص روانی و فیزیکی ایجاد نماید. افرادی که سندرم داون دارند، سه نسخه کرومزوم 21 به جای دو عدد دارند. 

 

سندرم ملکرسون – روزنتال یک وضعیت عصب شناختی است که با سه علامت اصلی شناخته می‌شود:

زبان شیاردار

فلج بل (نوعی فلج صورت) 

تورم صورت و لب بالا

 

این احتمال هم وجود دارد که یک ارتباط ژنتیکی باعث ایجاد زبان شیاردار شود. این وضعیت اغلب در خانواده‌ها با شدت بالاتر دیده می‌شود. مردان بیشتر از زنان دچار زبان شیاردار می‌شوند. 

 

درمان زبان شیاردار

درمان زبان شیاردار

 

زبان شیاردار معمولاً نیازی به درمان ندارد. بهداشت مناسب دهان و دندان بسیار مهم است چون باکتری‌ها و پلاک‌ها می‌توانند در شیارها تجمع یافته و منجر به بوی بدن دهان و افزایش احتمال پوسیدگی دندان شوند. 

مراقبت‌های منظم و معمول دهان از جمله مسواک و نخ دندان باید انجام شود. باید سالی دو مرتبه برای تمیزکاری حرفه‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040