۱ مهر ۱۳۹۳

التهاب لوزه (تانسیلیت)

۱ مهر ۱۳۹۳ 10874 بازدیدکننده 0 نظر
التهاب لوزه (تانسیلیت) در این مقاله می خوانید

در این مقاله با علت، علائم و درمان و جراحی لوزه آشنا خواهید شد. ...

التهاب لوزه (تانسیلیت)

 

علائم، علت‌ها و درمان‌ها

در پشت گلو دو توده بافتی به نام لوزه وجود دارد که به عنوان فیلتر عمل کرده و میکرب‌هایی را که می‌توانند وارد مسیرهای هوایی شما شده و عفونت ایجاد کنند، محبوس می‌کنند. لوزه‌ها آنتی بادی‌هایی تولید می‌کنند که با عفونت مبارزه می‌کند اما گاهی اوقات خود لوزه‌ها عفونی می‌شوند. در این وضعیت لوزه‌ها که توسط باکتری‌ها یا ویروس‌ها آسیب‌دیده‌اند، متورم و ملتهب می‌شوند، چنین وضعیتی التهاب لوزه یا تانسیلیت خوانده می‌شود. 

عفونت لوزه مخصوصاً در کودکان متداول است. این وضعیت می‌تواند گاه‌وبیگاه اتفاق بیفتد و یا اغلب عود کند.

 

علت‌ها و علائم التهاب لوزه 

عفونت‌های باکتری و ویروسی می‌توانند موجب التهاب لوزه شوند. علت متداول التهاب لوزه باکتری استرپتوکوکوس (معروف به استرپ) است. علت‌های دیگر متداول آن عبارت‌اند از: 

آدنوویروس

ویروس آنفلوانزا

ویروس اپشتین بار

ویروس‌های پارا آنفلوانزا

•  انتروویروس

ویروس هرپس سیمپلکس

 

علائم اصلی التهاب لوزه، التهاب و تورم لوزه‌ها است و گاهی اوقات به قدری شدید است که مسیرهای هوایی را مسدود می‌کند. علائم دیگر آن عبارت‌اند از:

  گلو درد یا حساس شدن گلو

قرمزی لوزه‌ها

پوشش سفید یا زرد روی لوزه‌ها

زخم یا تاول‌های دردناک در گلو

گرفتگی صدا 

سردرد

کاهش اشتها

گوش‌درد

  دشواری بلع یا تنفس در طریق دهان

  تورم غدد در گلو یا ناحیه فک 

تب ، سردی

بوی بد دهان

 

در کودکان علائم آن ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

تهوع

استفراغ

درد شکم

 

درمان‌های التهاب لوزه

التهاب لوزه

درمان التهاب لوزه بستگی به علت آن دارد. برای تعیین علت آن پزشک ممکن است آزمایش فوری تشخیص استرپتوکوک یا کشت نمونه ترشحات گلو تجویز کند. در هر دوی این آزمایش‌ها به آرامی سواب (ابزاری شبیه به گوش پاک کن) به پشت گلو نزدیک به لوزه‌ها مالیده می‌شود. کار آزمایشگاهی می‌تواند عفونت باکتریایی را شناسایی نماید. عفونت ویروسی در این آزمایش تشخیص داده نمی‌شود، اما در صورتی که تست باکتری منفی باشد، ممکن است علت التهاب لوزه، ویروس فرض گرفته می‌شود. 

اگر آزمایش‌ها باکتری را تشخیص دهند، درمان شامل آنتی بیوتیک برای درمان عفونت می‌باشد. آنتی بیوتیکها ممکن است به صورت یک آمپول یا ده روز قرص خوراکی مصرف شود. با این که علائم احتمالاً ظرف دو تا سه روز پس از شروع آنتی بیوتیکها بهبود می‌یابد، باید همه داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید تا مطمئن شوید باکتری‌ها به طور کامل نابودشده‌اند. برخی از مردم نیاز به مصرف دو دوره آنتی بیوتیک دارند. 

 

اگر التهاب لوزه به واسطه ویروس ایجاد شده باشد آنتی بیوتیک تأثیری ندارد و بدن شما خود باید عفونت را برطرف کند. درعین‌حال، صرف‌نظر از علت بیماری، کارهایی برای بهبودی می‌توانید انجام دهید: 

  به اندازه کافی استراحت کنید 

•  مایعات گرم یا خیلی سرد بنوشید تا درد گلویتان آرام شود

•  غذاهای نرم مانند ژله، بستنی یا سس سیب بخورید. 

•  از یک رطوبت ساز یا بخور سرد در اتاق بهره ببرید. 

آب نمک گرم غرغره کنید. 

آب‌نبات‌های حاوی بنزوکائین یا بی‌حس کننده‌های دیگر بمکید. 

مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. 

 

چه زمانی برداشتن لوزه (تانسیلکتومی) لازم است؟ 

لوزه

لوزه‌ها بخش مهمی از دستگاه ایمنی بدن در طول زندگی هستند، بنابراین بهتر است از برداشتن آن‌ها اجتناب شود، اما اگر التهاب لوزه از بین نمی‌رود یا به صورت مکرر بازمی‌گردد یا لوزه‌ها بزرگ‌شده‌اند و موجب انسداد مسیرهای هوایی فوقانی یا دشوار شدن بلع شده‌اند، جراحی برداشتن لوزه‌ها که تانسیلکتومی نامیده می‌شود ممکن است لازم باشد. در بیشتر تانسیلکتومی ها با استفاده از چاقوی کوچک جراحی (اسکالپل)  لوزه‌ها برداشته می‌شوند اما روش‌های جایگزین زیادی برای این روش سنتی وجود دارد. روزبه‌روز پزشکان بیشتری از روش لیزر، امواج رادیویی، انرژی اولتراسوند یا الکتروکوتر برای بریدن، سوزاندن یا برداشتن لوزه‌های بزرگ‌شده استفاده می‌کنند. همانند همه جراحی‌های دیگر هر یک از این روش‌ها معایب و مزایای خود را دارد. در مورد روش جراحی باید در مورد گزینه‌های ممکن با پزشک صحبت کنید تا مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید. 

 

پس از جراحی چه انتظاری باید داشته باشید 

جراحی برداشتن لوزه یک عمل سرپایی است که تحت بی‌هوشی عمومی انجام‌شده و معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. این جراحی در کودکان بسیار شایع‌تر است. بیشتر کودکان ظرف حدود چهار ساعت پس از عمل مرخص می‌شوند و یک هفته تا ده روز بهبودی آن‌ها طول می‌کشد. تقریباً همه کودکان گلو درد خفیف تا شدید را پس از جراحی تجربه می‌کنند. برخی ممکن است درد گوش، فک و گردن را نیز تجربه کنند. پزشک کودک شما داروهایی برای آرام کردن این درد تجویز یا توصیه خواهد کرد. 

 

در طول دوره بهبودی باید کودک به مقدار کافی استراحت کند. باید مطمئن شوید که کودک به مقدار زیادی مایعات دریافت می‌کند اما نباید محصولات لبنی به مدت حداقل 24 ساعت پس از جراحی به او بدهید. اگر چه گلو درد ممکن است موجب بی‌میل شدن کودک نسبت به خوردن شود اما هر قدر زودتر بتواند چیزی بخورد زودتر بهبود خواهد یافت. 

تا چند روز پس از جراحی کودک ممکن است تب خفیف و مقداری لکه خون موجود در بینی یا بزاق را تجربه کند. اگر تب بیشتر از 38.8 درجه سانتی‌گراد است یا در صورتی که خون به رنگ قرمز روشن مشاهده کردید، فوراً با پزشک تماس بگیرید. ممکن است توجه پزشکی فوری لازم باشد. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040