۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳

حقایق و شایعات درباره یبوست

۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ 7023 بازدیدکننده 2 نظر
حقایق و شایعات درباره یبوست در این مقاله می خوانید

برخی از افراد سه بار در روز دفع دارند و برخی دیگر سه بار در هفته. در صورتی که کمتر از یک بار در هفته اجابت مزاج داشته باشید، یبوست شدید دارید. ...

حقایق و شایعات درباره یبوست

شایعه:باید هر روز اجابت مزاج داشته باشید  

 

یبوست

برای هر فردی وضعیت طبیعی متفاوت است. برخی از افراد سه بار در روز دفع دارند و برخی دیگر سه بار در هفته. با این که اجابت مزاج یک بار در روز متداول است اما چند روز بدون اجابت مزاج نیز طبیعی به شمار می آید. یبوست به معنی اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته است و در صورتی که کمتر از یک بار در هفته اجابت مزاج داشته باشید، یبوست شدید دارید. در مواقع یبوست ناگهانی یا یبوستی که بیش از دو هفته به طول انجامیده، به پزشک مراجعه کنید. 

 

شایعه:سموم و مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می‌کند 

 

شایعات یبوست

برخی از مردم معتقدند که یبوست باعث می‌شود بدن مواد سمی مدفوع را باز جذب نماید. آن‌ها تصور می‌کنند این امر موجب بیماری‌هایی مانند آرتروز، آسم و سرطان روده بزرگ (سرطان کولورکتال) می‌شود اما هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مدفوع سمومی ایجاد نماید یا مسهل‌ها، پاک‌سازی‌های روده یا تنقیه بتوانند از سرطان یا بیماری‌های دیگر پیشگیری کنند. 

 

شایعه:فقط به این معنی است که نیاز به فیبر بیشتری داریم 

 

یبوست

افزایش فیبر در رژیم غذایی اغلب می‌تواند به از بین رفتن یبوست کمک کند اما یبوست مزمن می‌تواند علامت مشکل واقعی باشد. یبوست مزمن ممکن است نشانه عملکرد ضعیف غده تیروئید یا دیابت باشد یا در نتیجه بیماری پارکینسون، سکته یا عوارض داروها به‌وجودآمده باشد. در موارد نادر ممکن است نشانه بیماری‌هایی مانند سرطان کولورکتال یا بیماری‌های خود ایمن نیز باشد. در صورتی که علائمتان بیش از دو هفته طول کشید، در مدفوع خون مشاهده کرده‌اید، درد شدید هنگام دفع دارید، یا کاهش وزن بی دلیل داشته اید به پزشک مراجعه کنید. 

 

حقیقت:لبنیات میتواند یبوست ایجاد کند 

 

علل یبوست

اگر به وضعیت عدم تحمل لاکتوز مبتلا  هستید، مصرف لبنیات میتواند در شما یبوست ایجاد کند. در مطالعه ای ارتباط یبوست با عدم تحمل لاکتوز در کودکان دیده شد. بیشتر افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند، می‌توانند حداقل مقدار کمی لبنیات در روز مصرف کنند. در صورتی که مقدار کمی لبنیات موجب یبوست در شما میشود، با پزشک صحبت کنید. 

 

حقیقت:آدامس بلعیده شده می‌تواند در روده بچسبد 

 

علل یبوست

این واقعیت دارد اما نادر است و بیشتر در خردسالان اتفاق میافتد. گاهی اوقات بلعیدن مقدار زیادی آدامس یا قطعات زیادی آدامس در فاصله زمانی کم، می‌تواند توده‌ای تشکیل دهد که دستگاه گوارش را مسدود می‌کند، به خصوص اگر با مواد قابل هضم دیگر بلعیده شده باشد. این انسداد می‌تواند موجب یبوست شود اما در بیشتر مردم بخش‌های غیر قابل هضم آدامس در دستگاه گوارش حرکت کرده و در نهایت درست همانند غذاهای دیگر از بدن خارج می‌شوند، بنابراین بلع قطعه ای آدامس که هر از چند گاهی اتفاق بیافتد، ضرری ندارد. 

 

حقیقت:مسافرت می‌تواند موجب یبوست شود 

 

علل یبوست

مسافرت می‌تواند برنامه روزانه و رژیم غذایی شما را تغییر دهد و موجب یبوست شود. با نوشیدن آب به خصوص در زمان پرواز، از یبوست ناشی از بی آب شدن بدن اجتناب کنید. همچنین هر زمانی که می‌توانید حرکت کنید، مثلا در حالی که منتظر انتقال به هواپیما هستید و یا با توقف در استراحتگاههای بین راهی در زمان رانندگی. توصیه‌های مسافرتی دیگر: ورزش کنید، میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید. 

 

حقیقت:خلق میتواند بر نظم بدن شما تاثیر بگذارد 

 

علل یبوست

افسردگی ممکن است یبوست ایجاد کند یا آن را بدتر کند. کاهش استرس از طریق دارو، یوگا، بیوفیدبک و تکنیک‌های تن ارامی می‌تواند موثر باشد. ماساژ شیاتسو یا طب فشاری نیز ممکن است در این زمینه مفید باشد. ماساژ شکم ممکن است به شل شدن عضلاتی که روده‌ها را پشتیبانی می‌کنند کمک کرده و موجب حرکات روده شود. 

 

شایعه: نگه داشتن آن ضرری ندارد 

 

یبوست

ممکن است در محل کار سرتان شلوغ باشد و نتوانید برای اجابت مزاج بروید یا ترجیح می‌دهید صبر کنید تا به خانه برسید اما نادیده گرفتن احساس دفع نه تنها از نظر فیزیکی شما را نا آرام میکند بلکه با تضعیف سیگنال‌ها به مرور زمان، یبوست ایجاد کرده و یا آن را تشدید می‌کند. برخی از مردم ترجیح می‌دهند زمانی پس از صبحانه یا وعده‌های غذایی دیگر را برای اجابت مزاج در نظر بگیرند. اما مهم نیست چه زمانی احساس دفع دارید، باید به آن پاسخ دهید. 

 

حقیقت:داروها می‌توانند موجب یبوست شوند 

 

علت یبوست

برخی از داروهای مسکن، افسردگی، فشار خون بالا و بیماری پارکینسون با یبوست مرتبط هستند. کلسیم و آهن بیش از حد نیز می‌تواند به یبوست منجر شود. مکمل‌های کلسیم به خصوص در صورتی که با مکمل یا داروی دیگری مصرف شود به مدفوع چسبیده و مشکلاتی ممکن است ایجاد کند. در صورتی که در این مورد نگرانیهایی دارید با پزشک خود صحبت کنید. 

 

حقیقت:رژیم غذایی حاوی مقدار کم فیبر می‌تواند یبوست ایجاد کند 

 

علت یبوست

اگر فیبر کافی در برنامه غذایی تان وجود نداشته باشد دچار یبوست می‌شوید. برای پیشگیری از این مشکل، در هر روز باید حداقل بیست گرم فیبر دریافت کنید اما مقدار بیشتر از آن بهتر است. میوه‌ها و سبزیجات را به صورت کامل مصرف کنید. برنج سفید، نان سفید و ماکارونی را با محصولات تهیه شده با غلات کامل جایگزین کنید. مصرف فیبر را به آهستگی افزایش دهید تا از ایجاد گاز و نفخ جلوگیری شود. آب کمک می‌کند فیبر مدفوع را حرکت دهد بنابراین حداقل دو تا چهار لیوان بیشتر آب در روز بیاشامید. انتظار نداشته باشید نتایج یک شبه حاصل شود، پس از چند روز مصرف منظم فیبر میتوانید بهبودهایی در این زمینه مشاهده کنید. 

 

شایعه: همه فیبرها تاثیر یکسانی دارند 

 

علت یبوست

مصرف غذاهای حاوی فیبر به شما کمک می‌کند احساس سیری داشته باشید. فیبر نامحلول به طور خاص به کاهش یبوست کمک می‌کند چون غیر قابل هضم بوده و در آب حل نمی‌شود. این نوع فیبر به مدفوع حجم داده و کمک می‌کند سریعتر در روده حرکت کند. منابع خوب فیبر نامحلول عبارتند از ماکارونی و نان‌های تهیه شده از غلات کامل. فیبر محلول در آب حل می‌شود و به عنوان بخشی از رژیم حاوی مقادری کم چربی‌های اشباع و کلسترول می‌تواند خطرات حمله قلبی را کاهش دهد. فیبر محلول در حبوبات و برخی محصولات کشاورزی یافت می‌شود. 

 

حقیقت:آلو خشک می‌تواند به نظم روده کمک کند 

 

علت یبوست

این میوه خشک کوچک به عنوان درمان طبیعی یبوست شهرت زیادی کسب کرده است. آلو خشک میتواند علائم یبوست را بهبود بخشیده یا از آن پیشگیری کند. آلو خشک حاوی فیبر نامحلول و نیز مسهل‌های طبیعی دی هیدرو فنیل ایزاتین و سوربیتول است. فیبر محلول موجود در آلو خشک می‌تواند کلسترول را کاهش دهد و برای یبوست در بلند مدت خوب است. کودکانی که آلو خشک دوست ندارند می‌توانند بستنی تهیه شده با عصاره آلو یا عصاره آن در ترکیب با آب میوه دیگری ( برای عوض کردن طعم) را مصرف کنند. 

 

حقیقت:نوشیدن آب می‌تواند مفید باشد 

 

جلوگیری از یبوست

نوشیدن مقدار زیادی آب از بی آب شدن بدن که ممکن است به یبوست منجر شود، جلوگیری میکند. مایعات می‌توانند مدفوع را نرم نگه داشته و به کاهش یبوست و پیشگیری از آن کمک کنند. در مورد مقدار آبی که برای شما مفید است با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که نوشیدنیهای حاوی کافئین را محدود کنید چون مقدار زیاد کافئین موجب بی آب شدن بدن می‌شود. 

 

حقیقت: ورزش کار روده را منظم می‌کند 

 

جلوگیری از یبوست

عدم فعالیت فیزیکی می‌تواند در یبوست نقش داشته باشد. ورزش می‌تواند به منظم شدن حرکات روده و کاهش استرس کمک کند. برای ورزش حداقل یک ساعت پس از مصرف یک وعده غذایی حجیم صبر کنید تا بدنتان فرصتی برای گوارش غذا داشته باشد، سپس شروع کنید. چندین مرتبه در روز ده تا پانزده دقیقه پیاده روی انجام دهید. یوگا و حرکات کششی نیز می‌تواند به یبوست کمک کند. 

 

شایعه:قهوه می‌تواند مشکل یبوست را حل کند 

 

درمان یبوست

این که قهوه می‌تواند عضلات دستگاه گوارش را تحریک به انقباض کرده وموجب حرکات روده شود واقعیت دارد اما چرا برای رفع یبوست توصیه نمی‌شود: قهوه عملا میتواند حرکت مدفوع را سخت تر کند به این دلیل که قهوه دیورتیک است بنابراین مایعات را از مدفوع خارج کرده و آن را سفت میکند. اگر یبوست دارید از نوشیدن قهوه و سایر دیورتیک‌ها مانند چای و نوشابه پرهیز کنید. 

 

شایعه: پاکسازی روده یبوست را حل می‌کند 

 

درمان یبوست

تنقیه و آبیاری کولون (high colonics) ممکن است به صورت موقتی مدفوع را خارج کند اما شیوه موثری برای پیشگیری یا معالجه یبوست نیست. تنقیه می‌تواند در افراد پیرتر که به طور منظم این کار را انجام می‌دهند، یبوست ایجاد کند. آبیاری کولون که معمولا توسط درمانگر یا متخصص بهداشت انجام می‌شود ممکن است به روده آسیب رسانده و منجر به مشکلات دیگر شود. در صورتی که این روش را برای خود در نظر گرفته‌اید با پزشک صحبت کنید. 

 

شایعه: مسهل‌ها فورا تاثیر می‌گذارند  

 

درمان یبوست

بسته به نوع مسهل بدون نسخه‌ای که استفاده میکنید ممکن است چند دقیقه تا چند روز طول بکشد تا روده تان کار کند. شیاف ظرف یک ساعت ممکن است تاثیر بگذارد اما ممکن است به مدت چند روز نیاز به استفاده روزانه از محصولات فیبر حجیم کننده مدفوع داشته باشید تا نتیجه حاصل شود. بیشتر مسهل‌های بدون نسخه برای استفاده کوتاه مدت هستند. استفاده زیاد از آنها منجر به مشکلات دیگری می‌شود. یبوست معمولا چند روز طول می‌کشد و به ندرت مسئله ای جدی است. در صورتی که بیش از دو هفته است که نیاز به استفاده از مسهل دارید، با پزشک صحبت کنید. 

 

حقیقت:نرم کننده‌های مدفوع مسهل هستند 

 

درمان یبوست

نرم کننده‌های مدفوع با ایجاد شرایط جذب بیشتر آب از روده توسط مدفوع، به پیشگیری از یبوست کمک می‌کنند و مانع سخت شدن مدفوع می‌شوند (هر قدر مدفوع نرمتر باشد آسانتر از بدن خارج می‌شود). همانند مسهل‌های دیگر نرم کننده های مدفوع برای کوتاه مدت باید مصرف شوند. پیش از ترکیب نرم کننده مدفوع با مسهل‌ها یا درمانهای دیگر یبوست با پزشک صحبت کنید. در برخی موارد پزشک نرم کننده مدفوع را برای افرادی مانند بیماران جراحی که نباید در حین حرکات مدفوع به آن‌ها فشار بیایید، تجویز می‌کنند. در برخی از داروها نرم کننده مدفوع با مسهل محرک ترکیب می‌شود تا حرکات روده را فعال کنند. 

 

شایعه:روغن کرچک یبوست را معالجه می‌کند 

 

درمان یبوست

روغن کرچک مسهل قوی است اما همانند دیگر مسهل‌ها نباید مدت زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده زیاد از مسهل‌ها ممکن است به توانایی جذب مواد مغذی و برخی داروها توسط بدن آسیب وارد کند. روغن کرچک در صورتی که زیاد استفاده شود ممکن است به بافت‌ها، اعصاب و عضلات روده آسیب برساند و همه این‌ها خود موجب یبوست می‌شود. تنها با راهنمایی پزشک از آن استفاده کنید. 

 

شایعه:یبوست فقط مشکل افراد پیرتر است 

 

یبوست

افراد مسن‌تر احتمال بیشتری دارد که دچار یبوست شوند. ممکن است علت آن مشکلات پزشکی، تغذیه ضعیف، استفاده بیشتر از داروها یا عدم فعالیت فیزیکی کافی باشد، اما یبوست یکی از شایعترین مشکلات روده‎‌ای در همه گروه‌های سنی است و در طول بارداری یا پس از زایمان یا جراحی نیز غیر معمول نیست. به یاد داشته باشید اگر باردار هستید و برای رفع یبوست می‌خواهید چیزی مصرف کنید، با پزشک خود باید مشورت کنید. 

 

شایعه:خون در مدفوع طبیعی است 

 

خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع همیشه نشانه مشکلی جدی نیست اما همیشه باید در صورت مشاهده آن با پزشک صحبت کنید. خون قرمز روشن معمولا ناشی از هموروئید و یا پارگی در آستر مقعد است که شقاق نامیده می‌شود. یبوست و فشار در حین حرکات روده می‌تواند موجب آن شود. لخته یا خون به رنگ سیاه قیری یا قرمز تیره معمولا به معنی خونریزی در بخش‌های بالاتر دستگاه گوارش است و عامل آن ممکن است جدی تر باشد. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040