۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

چشم صورتی: نشانه‌ها، دلایل ایجاد، و روش‌های درمان چشم صورتی

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 6240 بازدیدکننده 0 نظر
چشم صورتی: نشانه‌ها، دلایل ایجاد، و روش‌های درمان چشم صورتی در این مقاله می خوانید

چشم صورتی که التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت (conjunctivitis) نیز خوانده می‌شود، قرمزی و التهاب غشای شفاف پوشاننده سفیدی چشم و غشای بخش داخلی پلک است. ...

چشم صورتی: نشانه‌ها، دلایل ایجاد، و روش‌های درمان چشم صورتی

چشم صورتی ( Pinkeye) چیست؟

 

چشم صورتی

چشم صورتی که التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت (conjunctivitis) نیز خوانده می‌شود، قرمزی و التهاب غشای شفاف پوشاننده سفیدی چشم و غشای بخش داخلی پلک است. چشم صورتی اغلب توسط عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد میشود، اگر چه آلرژی‌ها، مواد شیمیایی و بیماری‌های دیگر نیز میتوانند در آن نقش داشته باشند. 

 

آیا چشم صورتی مسری است؟

 

چشم صورتی

چشم صورتی باکتریایی و ویروسی بسیار مسری است و به سادگی از طریق عدم شستشوی مناسب، یا لوازم مشترک با فرد آلوده، انتقال می‌یابد. همچنین از طریق سرفه و عطسه نیز امکان گسترش آن وجود دارد. کودکانی که عفونت چشم صورتی در آنها تشخیص داده می‌شود باید مدتی به مدرسه یا مهدکودک نروند. چشم صورتی آلرژیک (توسط گرده‌های فصلی، شوره حیوانات، لوازم آرایشی و عطرها ایجاد می‌شود) و چشم صورتی شیمیایی (ناشی از مایعات یا مواد شیمیایی از قبیل سفید کننده و جلا دهنده مبل) مسری نیستند. 

 

علائم: قرمزی چشم

 

علائم چشم صورتی

قرمزی چشم معمولا علامت مشخص چشم صورتی است. چشم صورتی بیماری شایعی است که به ندرت جدی بوده و احتمال ایجاد آسیب بلند مدت به چشم یا بینایی در صورت شناسایی و درمان فوری، کم است. 

 

علائم: پلکهای متورم و قرمز 

 

علائم چشم صورتی

علائم چشم صورتی عفونی معمولا در یک چشم شروع می‌شود و چشم دیگر را ظرف چند روز درگیر می‌کند. علائم چشم صورتی آلرژیک معمولا هر دو چشم را درگیر می‌کند. تورم پلک‌ها در چشم صورتی باکتریایی و ویروسی متداولتر است. 

 

علائم: اشک زیاد 

 

علائم چشم صورتی

چشم صورتی آلرژیک و ویروسی موجب تولید اشک بیشتر از مقدار معمول می‌شوند. 

 

علائم: سوزش یا خارش چشم

 

علائم چشم صورتی

احساس خارش و سوزش طاقت فرسا در چشم در این بیماری معمول است. 

 

علائم: ترشحات چشم 

 

علائم چشم صورتی

ترشحات آبکی و شفاف در چشم صورتی ویروسی و آلرژیک شایع است. وقتی ترشحات زرد مایل به سبز باشد (و مقدار آن زیاد باشد) احتمالا چشم صورتی باکتریایی است. 

 

علائم : پوسته دار شدن پلک‌ها

 

علائم چشم صورتی

اگر هنگام بیدار شدن  پلکهایتان به هم چسبیده و چشمتان باز نمی‌شود، این حالت به خاطر تجمع ترشحات چشم به دلیل چشم صورتی در حین خواب است. 

 

علائم: حساسیت به نور

 

علائم چشم صورتی

چشم صورتی می‌تواند موجب حساسیت خفیف به نور شود. فردی که علائم شدید مانند تغییر در بینایی، حساسیت شدید به نور یا درد شدید دارد ممکن است دچار عفونتی شده باشد که فراتر از ملتحمه گسترش یافته است و باید توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد. 

 

علائم: احساس وجود چیزی در چشم

 

علائم چشم صورتی

ممکن است احساس کنید چیزی به چشمتان چسبیده و شما را اذیت می‌کند یا کودک ممکن است تصور کند در چشمش شن رفته است. 

 

تشخیص چشم صورتی 

 

تشخیص چشم صورتی

پزشک اغلب می‌تواند چشم صورتی را با بررسی علائم و نشانه‌هایش، تشخیص دهد اگر چه ممکن است معاینه اسلیت لامپ (slit lamp) مورد نیاز باشد. در برخی از موارد با ابزاری مانند گوش پاک کن مقداری از ترشحات از چشم برداشته شده و برای آنالیز و تعیین علت آن به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. 

 

زمانی که چشم صورتی به معنای مشکل دیگری است

 

چشم صورتی

چشم صورتی مزمن ممکن است علامت بیماری دیگری در بدن باشد که اغلب بیماری‌ها روماتیسمی مانند آرتروز روماتیسمی و لوپوس اریتماتوی سیستمی (لوپوس) است. چشم صورتی در بیماری کاوازاکی (بیماری نادر همراه با تب در نوزادان و خردسالان) و بیماری‌های التهابی روده مشخصی مانند کولیت زخمی و بیماری کرون نیز مشاهده می‌شود. 

 

درمان چشم صورتی 

 

درمان چشم صورتی

چشم صورتی باکتریایی با پماد، قرص یا قطره چشمی آنتی بیوتیک که عفونت را از بین می‌برد، درمان می‌شود. بیشتر موارد چشم صورتی هیچ درمان خاصی ندارند، فقط باید اجازه دهید ویروس دوره‌اش را بگذراند که معمولا چهار تا هفت روز طول می‌کشد. علائم چشم صورتی آلرژیک باید به محض این که منبع آلرژی زا برداشته شد و آلرژی درمان شد، بهبود یابد. چشم صورتی شیمیایی نیاز به شستشوی فوری چشمها به مدت پنج دقیقه و مراجعه فوری به پزشک دارند. 

 

تخفیف علائم

 

درمان چشم صورتی

برای کاهش درد و برداشتن ترشحات چشم صورتی باکتریایی یا ویروسی، از کمپرس سرد یا گرم بر روی چشم‌ها استفاده کنید. برای چشم دیگر از حوله دیگری استفاده کنید تا از گسترش عفونت پیشگیری نمایید. هر مرتبه از حوله یا پارچه تمیز استفاده کنید. با مالیدن حوله از داخل به سمت بیرون چشم، آن را از ترشحات پاک کنید. 

 

تا چه مدت فرد مسری است؟

 

چشم صورتی و مسری بودن

در چشم صورتی باکتریایی، معمولا پس از بیست و چهار ساعت پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک از زمانی که بهبودی علائم شروع می‌شود، می‌توانید به مدرسه یا سر کار بازگردید. در چشم صورتی ویروسی تا زمانی که علائم وجود دارد شما مسری هستید. برای اطمینان با پزشک خود صحبت کنید. 

 

پیشگیری از گسترش بیماری 

 

پیشگیری از چشم صورتی

اگر شما یا کودکتان چشم صورتی عفونی دارید از تماس با ناحیه چشم خود داری کنید و دستانتان را مرتبا بشویید به ویژه پس از مالیدن دارو در آن نواحی. هرگز از حوله یا دستمال مشترک استفاده نکنید و پارچه را پس از هر بار استفاده دور بیاندازید. هر روز حوله و لباس‌ها را عوض کنید. همه سطوح از جمله پیشخوان، سینک و دستگیره در را ضد عفونی کنید. همه لوازم آرایشی که در هنگام ابتلا به عفونت استفاده کرده اید را دور بیاندازید. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040