۲۴ اسفند ۱۳۹۲

آلرژی: آشنایی کامل با مواد غذایی حساسیت زا

۲۴ اسفند ۱۳۹۲ 51566 بازدیدکننده 17 نظر
آلرژی: آشنایی کامل با مواد غذایی حساسیت زا در این مقاله می خوانید

وقتی به غذایی آلرژی دارید، بدنتان به پروتئینهای آن غذا واکنش نشان می‌دهد، این مقاله شما را با مواد غذایی آلرژی زا آشنا می‌کند.             ...

آلرژی: آشنایی کامل با مواد غذایی حساسیت زا

بادام زمینی

 

مواد غذایی آلرژی زا

وقتی به غذایی آلرژی دارید، بدنتان به پروتئینهای آن غذا واکنش نشان می‌دهد که می‌تواند موجب تحریکات پوستی، تورم و تنگی نفس شود. بادام زمینی در مواد زیادی از انواع شیرینی‌ها گرفته تا سسها، به کار میرود. برچسب روی مواد غذایی را بخوانید. غذاهای بسته بندی شده در صورتی که حاوی بادام زمینی باشند، باید آن را روی برچسب بزنند. بپرسید غذا چگونه تهیه شده و به اطلاع گارسون برسانید که آلرژی دارید. اگر به بادام زمینی آلرژی دارید، مغزهای درختی مانند گردو نیز ممکن است شما را اذیت کند.

 

شیر و لبنیات

 

مواد غذایی آلرژی زا

شیر یکی از متداولترین محرکهای آلرژی غذایی در کودکان است. خبر خوب این است که اغلب این آلرژی با بزرگ شدن کودک، از بین میرود.با این حال، نوزادان ممکن است به شیر خشک غیر حساسیت زا یا شیر خشک سویا نیاز داشته باشند. اگر به نوزادتان شیر میدهید، ممکن است لازم باشد از نوشیدن شیر اجتناب کنید. بر روی برچسب غذاهای بسته بندی را بخوانید. حتی موادی مانند تن میتوانند حاوی پروتئین شیر باشند. گاهی اوقات شیر به عنوان ماده تشکیل دهنده کازئین در فهرست وجود دارد

 

تخم مرغ

 

 

مواد غذایی آلرژی زا

محرک آلرژی غذایی دیگری که در کودکان شایع است، تخم مرغ است. اگر چه در بسیاری از کودکان همراه با بزرگ شدن این آلرژی از بین میرود، مراقب تخم مرغ موجود در رشته، مایونز و انواع نانها باشید. همچنین در برخی موادی مانند کف روی نوشیدنی یا روی برخی کلوچه ها و پرتزلها، از تخم مرغ استفاده میشود. از تخم مرغ برای تهیه واکسن آنفلوانزا نیز استفاده میشود بنابراین پیش از دریافت این واکسن با پزشک مشورت کنید.

 

نرمتنان دریایی

 

 

مواد غذایی آلرژی زا

ممکن است در بزرگسالی ناگهان به غذای دریایی آلرژی پیدا کنید. اگر چنین اتفاقی افتاد، متاسفانه در تمام طول عمرتان این آلرژی باقی خواهد ماند. میگو، خرچنگ، خرچنگ آب شیرین و لابستر (شاه میگو) ممکن است موجب واکنشهای جدی شوند. صدفهای دو کفه ای، صدف سیاه، اسکالوپ، حلزون خوراکی، اختاپوس و ماهی مرکب نیز ممکن است واکنش آلرژی ایجاد کنند. اگر دچار آلرژی هستید از همه نرمتنان دریایی اجتناب کنید.

 

مغزهای درختی

 

 

مواد غذایی آلرژی زا

به نظر میرسد مغزهای درختی همه جا هستند. حتی در لوسیون‌های تهیه شده از روغن مغزهای درختی مانند روغن درخت قلم (shea oil) نیز وجود دارند. مغزهای درختی باید بر روی فهرست مواد تشکیل دهنده غذاهای بسته بندی شده ذکر شوند اما در رستورانها و شیرینی پزی ها اجتناب از آن دشوار است. اگر آلرژی دارید مراقب بادام، گردو، پی کان (گردوی امریکایی)، فندق، بادام هندی، آجیل برزیلی، پسته و هسته کاج باشید. جوز هندی، تخمه آفتاب‌گردان، و تخم کنجد جز مغزها نیستند و قاعدتاً مشکلی ایجاد نمی‌کنند

 

ماهی

 

 

مواد غذایی آلرژی زا

سالمون تازه، تن یا هالیبوت میتوانند موجب واکنش آلرژی شدید شوند. اگر به یک نوع ماهی آلرژی دارید ممکن است به بقیه آنها هم واکنش نشان دهید. اگر غذاهای چینی و تایلندی دوست دارید مراقب باشید.رستورانهای محلی زیادی از طعم دهنده های سس ماهی استفاده می‌کنند. همچنین مراقب سس وسترشایر و سزار باشید. در این سسها ماهی انچوی استفاده می‌شود.

 

سویا

 

مواد غذایی آلرژی زا

نانها، کلوچه‌ها، سوپ‌های کنسروی، گوشتهای فراوری شده و اسنکها همه ممکن است حاوی سویا باشند. اگر به سویا آلرژی دارید برچسب روی مواد غذایی را به دقت بخوانید تا از آن دور بمانید. غذاهای دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از شیر سویا، توفو، لوبیای سبز سویا، میسو و سس سویا. کودکان در مقایسه با بزرگسالان احتمال بیشتری دارد که به سویا آلرژی داشته باشند.

 

گندم

 

مواد غذایی آلرژی زا

گندم در بسیاری از مواد غذایی از نان گرفته تا دلستر و سس سالاد و کالباس، وجود دارد.چرا؟ پروتئین گندم به برخی از غذاهای فراوری شده کمک میکند یک دست مانده و به آن شکل میدهد. اگر به گندم آلرژی دارید غلات دیگر مانند جو، چاودار، ذرت و برنج معمولا بی خطر هستند اما ممکن است لازم باشد از بلغور و حریره نیز اجتناب کنید. ممکن است به گندم آلرژی داشته باشید اما مشکلی با مصرف گلوتن نداشته باشید.

 

حساسیت به گلوتن یا عدم تحمل آن؟

 

حساسیت به گلوتن

اگر به گلوتن حساس هستید ممکن است این واکنش متفاوت با آلرژی باشد. گلوتن معمولا در گندم، چاودار و جو یافت میشود و میتواند موارد زیر را ایجاد کند:
آلرژی به گلوتن: سیستم ایمنی تصور میکند غذای حاوی گلوتن مانند گندم، خطرناک است.
عدم تحمل گلوتن یا بیماری سلیاک: گلوتن موجب آسیب دائمی به روده های شما میشود.
حساسیت گلوتن: معده و روده شما با گلوتن آشفته میشوند. آسیب دائمی ایجاد نمی‌کند اما بهتر است از آن اجتناب کنید.

 

چگونه آلرژی غذایی شروع می‌شود؟

 

 آلرژی غذایی

شما یک غذا یا نوشیدنی محرک مصرف می‌کنید و سیستم ایمنی شما آن را مهاجم تلقی می‌کند. در اولین مرتبه شما متوجه هیچ یک از علائم آلرژی مانند تحریکات پوستی یا خارش نمیشوید اما بدن مراقب دفعه بعدی خواهد بود. اگر دفعه بعد آن غذا را مصرف کنید چون بدن غذا را به عنوان چیز بدی در نظر گرفته است، هیستامین آزاد میکند. هیستامین چیزی است که موجب بسیاری از علائم آلرژی مانند تحریکات پوستی، خارش و تورم می‌شود.

 

علائم آلرژی غذایی

 

علائم آلرژی غذایی

اگر چیزی خورده‌اید که به آن آلرژی دارید معمولا علائم به سرعت ظاهر می‌شوند. ممکن است واکنش از چند دقیقه تا دو ساعت طول بکشد و شامل موارد زیر باشد:

 1. کهیر یا تحریکات پوستی دیگر
 2. مور مور شدن یا احساس خارش در دهان
 3. تورم صورت، گلو یا لب
 4. سرفه یا عطسه
 5. استفراغ، اسهال یا گرفتگی شکم
 6. تورم گلو و تارهای صوتی
 7. تنگی نفس

 

آنافیلاکسی: واکنش شدید

 

علائم آلرژی غذایی

علائم گاهی اوقات ممکن است به قدری شدید باشد که زندگی فرد را تهدید کند. این واکنش آنافیلاکسی نامیده می‌شود و زمانی که اتفاق میافتد مسیرهای هوایی و گلوی فرد تنگ می‌شود به طوری که دیگر نمیتواند نفس بکشد. فشار خون به سرعت افت می‌کند. اگر آلرژی غذایی دارید ممکن است پزشکتان اپی نفرین برایتان تجویز کند تا همیشه همراه خود داشته باشید. با مشاهده اولین علائم واکنش آن را تزریق کنید و سپس به فوریتهای پزشکی مراجعه نمایید.

 

شایعات: آلرژیهای غذایی قابل پیشگیری هستند

 

علائم آلرژی غذایی

یک گاز از غذای دریایی در آخرین بار مشکلی ایجاد نکرد، آیا به این معنی است که یک گاز برای همیشه بی خطر است؟ شاید بله، شاید نه. به طور کلی این که چه مقدار واکنش آلرژی نشان دهید بستگی به این دارد که آلرژی شما تا چه حد شدید است و چه مقدار غذای محرک خورده‌اید اما واکنش می‌تواند غیر قابل پیشگیری باشد. ممکن است یک بار کهیر بزنید و دفعه بعد استفراغ یا مشکلات تنفسی داشته باشید.

 

عدم تحمل غذایی، آلرژی نیست

 

 آلرژی غذایی

اگر با گوارش غذایی مانند شیر یا گلوتن مشکل دارید، به این معنی نیست که آلرژی دارید. آلرژی با واکنش سیستم ایمنی ایجاد میشود. عدم تحمل غذایی مانند عدم تحمل لاکتوز می‌تواند موجب نفخ، کرامپ و اسهال شود اما موجب واکنش سیستم ایمنی نمیشود. عدم تحمل لاکتوز زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند لاکتوز (قند موجود در شیر و محصولات لبنی) را تجزیه کند.

 

افزودنیهای غذا همیشه آلرژی نیستند

 

 آلرژی غذایی

ممکن است به افزودنیهای غذا واکنش نشان دهید بدون این که آلرژی داشته باشید. گلوتامات مونو سدیم ممکن است موجب گرمی، سردرد، برافروختگی و ناراحتی در سینه شود. سولفیت که در برخی از میوه های خشک و غذاها یافت میشود ممکن است موجب مشکلات تنفسی برای افراد مبتلا به آسم شود. سولفیت موجود در غذا باید بر روی برچسب غذایی نوشته شود. همچنین استفاده از آن در سبزیجات و میوه های تازه ممنوع شده است.

 

سندرم آلرژی دهانی

 

آلرژی دهانی

آلرژی به میوه‌ها و سبزیجات تازه سندرم آلرژی دهانی نامیده می‌شود. افرادی که تب یونجه دارند به خصوص در صورتی که تب یونجه شان با غان یا گرده ابروسیا تحریک شود، احتمالا به این سندرم مبتلا هستند. سیب نپخته، گیلاس، کیوی، کرفس، گوجه فرنگی و فلفل سبز ممکن است موجب مورمور، خارش یا تورم لبها، زبان یا گلو شود. آنها همچنین ممکن است موجب خارش و آبریزش چشم، بینی و عطسه شوند.

 

آلرژی غذایی ناشی از ورزش

 

آلرژی غذایی ناشی از ورزش

این وضعیت تنها در برخی افراد زمانی اتفاق میافتد که غذای محرک درست پیش از ورزش مصرف شود. دمای بدن افزایش یافته و غذا واکنش آلرژی ایجاد میکند. این آلرژی ممکن است موجب خارش ،کهیر، سبکی سر یا آنافیلاکسی شود. غذاهایی که احتمالا این نوع واکنش را ایجاد میکنند نرمتنان دریایی، الکل، گوجه فرنگی، پنیر و کرفس هستند. از مصرف غذاهای محرک چند ساعت پیش از ورزش اجتناب کنید.

 

حذف مواد غذایی آلرژی زا

 

مواد غذایی آلرژی زا

اگر مطمئن نیستید که چه چیزهایی واکنش آلرژی در شما ایجاد می‌کنند میتوانید چیزی را که خورده‌اید و احساسی را که داشته‌اید بنویسید. ممکن است این کار به شما سرنخی از محرک‌های محتمل بدهد. شما همچنین می‌توانید با پزشک درباره حذف مواد غذایی آلرژی زا صحبت کنید. با این برنامه هر مرتبه یکی از غذاهایی که به آن مشکوک هستید را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنید. با این کار می‌توانید متوجه شوید کدام غذا موجب آلرژی در شما شده است.

 

تست آلرژی

 

تست آلرژی

ممکن است با انجام تست آلرژی بتوانید متوجه شوید به چه چیزی آلرژی دارید.
آزمایش خراش پوستی: متخصص آلرژی یک قطره مایع آلرژی زا را بر روی پوست شما میریزد و سپس پوست را با سوزن خراش میدهد تا پوست کاملا در معرض ماده آلرژی زا قرار بگیرد. اگر هیچ واکنشی وجود نداشته باشد به این معنی است که شما آلرژی ندارید. این آزمایش متداولترین آزمایش آلرژی است.
آزمایش خون: نمونه خون از شما گرفته شده و بررسی می‌شود تا مشخص شود آیا واکنشی به محرک خاصی وجود دارد یا خیر.
چالش غذایی نظارت شده: با نظارت دکتر غذاهایی را میخورید تا مشخص شود به آنها واکنش میدهید یا نه.

 

آلرژیهایی که با بزرگ شدن از بین میروند

 

 آلرژی غذایی

احتمال دارد که آلرژی کودکان به شیر، تخم مرغ، گندم و سویا با بزرگ شدن تغییر کند. اگر چه کودکانی که به بادام زمینی، مغزهای درختی، ماهی و نرمتنان دریایی آلرژی دارند معمولا در تمام طول زندگیشان این آلرژی در آنها باقی می ماند. اگر میخواهید بدانید آلرژی کودکتان از بین رفته است یا خیر پزشک میتواند آزمایش خون تجویز کند. سعی نکنید خودتان با خوراندن غذای آلرژی دار به کودک، این مسئله را بررسی کنید. حتی میزان کمی غذای آلرژی زا ممکن است موجب واکنشهای خطرناک شود.

 

زندگی با آلرژی غذایی

 

آلرژی غذایی

به علت اینکه در پزشکی جدید هیچ معالجه ای برای آلرژی غذایی وجود ندارد، باید از مصرف غذاهای محرک اجتناب کنید. برای خود یا فرزندتان یک برنامه مقابله با واکنش آلرژی در نظر داشته باشید. با مشاهده اولین علائم آنافیلاکسی (خس خس، تنگی نفس، سر گیجه) اپی نفرین تزریق کرده و سپس با اورژانس تماس بگیرید. میتوانید دستبند مشخصات بیماریتان را به همراه داشته باشید تا نشان دهد آلرژی دارید. هر قدر بیشتر درباره آلرژی بدانید، زندگی برایتان ساده‌تر می‌شود.

 

 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040