۱۳ اسفند ۱۳۹۲

مشکلات پوستی در تابستان، گزش، نیش، سوختگی و غیره

۱۳ اسفند ۱۳۹۲ 9160 بازدیدکننده 3 نظر
مشکلات پوستی در تابستان، گزش، نیش، سوختگی و غیره در این مقاله می خوانید

تابستان فصلی است که اکثر مردم به مسافرت و گردش می‌روند در این سفرها باید مراقب نیش حشرات و خطرات تهدید کننده که ممکن است با آن مواجه شوید آمادگی داشته باشید. ...

مشکلات پوستی در تابستان، گزش، نیش، سوختگی و غیره

عروس دریایی 

 

نیش عروس دریایی

شاخکهای عروس دریایی حاوی سمی است که گزیدگی آن درد ایجاد نموده و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی به شمار می‌آید. گزیدگی عروس دریایی معمولاٌ تصادفی است و با دست زدن به عروس دریایی یا شنا یا راه رفتن در میان آنها ایجاد می‌شود.
 

گزیدگی عروس دریایی 

 

نیش عروس دریایی

گزیدگی عروس دریایی ممکن است باعث درد شدید، راش (جوش و تحریکات پوستی) و تاول شده و به استفراغ و گرفتگی عضلانی منجر شود. واکنش شدید به آن ممکن است موجب تنگی تنفس، کما و مرگ شود. در بیشتر این گزیدگی‌ها، قرار دادن سرکه بر روی ناحیه گزیدگی می‌تواند به غیر فعال کردن نیش یا نماتوسیتها کمک کند. برخی از انواع گزیدگی عروس دریایی (مانند عروس دریایی جعبه ای) نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند. ناحیه مورد نظر را در سرکه غوطه ور کنید و آن را تا زمانی که کمک برسد ثابت نگه دارید.
 

سفره ماهی

 

نیش سفره ماهی

دم سفره ماهی خارهای دندانه دار دارد که می‌تواند موجب بریدگی و سوراخ شدگی شود. این خارها سمی نیز هستند. سفره ماهی مهاجم نیست بنابراین زمانی جراحت ایجاد می‌شود که فرد تصادفاٌ بر روی آنها پا بگذارد.
 

گزیدگی سفره ماهی

 

نیش سفره ماهی

علائم گزیدگی می‌تواند شامل درد تیز، خونریزی از زخم، استفراغ، سردی و فلج شدن باشد و حتی ممکن است مرگ اتفاق بیافتد. بیشتر جراحات ناشی از سفره ماهی نیاز به مراقبتهای پزشکی فوری دارد. اگر کمک فوری در دسترس نیست، ناحیه آسیب دیده را در آب داغ غوطه ور کنید، نیش را بردارید و زخم را با آب تازه و صابون بشویید. با وارد آوردن فشار بر زخم، خونریزی را متوقف کنید.
 

واکنش پوست به خالکوبی حنا

 

آسیب پوستی

سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا تا کنون شکایات زیادی درباره تحریکات پوستی و واکنشهای آلرژی ناشی از خالکوبی‌های موقتی حنا به خصوص حنای سیاه دریافت کرده است. حنای سیاه ممکن است حاوی رنگ قطران زغالسنگ پی- فنیلن دی امین ( p-phenylenediamine ) باشد که می‌تواند موجب واکشنهای آلرژی مانند تاول یا حتی باقی ماندن جای زخم در برخی از افراد شود. حنا خود از یک گیاه به دست می‌آید و رنگ قهوه ای یا قرمز قهوه ای ایجاد می‌کند. برای ایجاد رنگهای دیگر یا پردوام تر شدن خالکوبی و تیره‌تر شدن رنگ ، مواد تشکیل دهنده دیگری به آن افزوده می‌شود.
 

سماق، بلوط و پیچک سمی

 

گیاهان گزنده

تماس با شیره سمی سماق، بلوط و پیچک سمی در بسیاری از مردم راش (جوش و تحریکات پوستی) ایجاد می‌کند. در ناحیه ای از بدن که با گیاه تماس داشته قرمزی و تورم ایجاد می‌شود و سپس به شدت دچار خارش می‌گردد. تاولها ظرف چند ساعت یا چند روز ظاهر می‌شوند. راش دو تا سه هفته طول می‌کشد تا خوب شود. داروهای تجویزی یا بدون نسخه می‌تواند خارش یا راش خفیف را ارام کند. برای موارد شدیدتر راش، کورتیزون خوراکی ممکن است تجویز شود. اگر پوست عفونی شود ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز شود.
 

گزیدگی پشه

 

نیش حشرات

پشه ها فقط آزار دهنده نیستند؛ بلکه گزیدگی پشه می‌تواند عفونت نیز ایجاد نماید. پشه ها می‌توانند ویروس نیل غربی، تب دانگ و بیماریهای دیگر را منتقل کنند. برای محافظت از خود در مقابل پشه ها، از دافع حشرات استفاده کرده و وقتی بیرون از منزل هستید، خود را بپوشانید، از پرده یا توری برای پوشش در و پنجره استفاده کنید و آب راکد در حیاط نگهداری نکنید چون تبدیل به محل تخمگداری پشه ها می‌شود.
 

کنه

 

نیش حشرات

اگر از فضای سرسبز بیرون لذت می‌برید، مراقب کنه‌ها باشید. کنه‌ها هنگامی که به سبزه‌ها یا باغچه رسیدگی می‌کنید، ممکن است به شما حمله کنند. کنه ها همیشه ناقل بیماری نیستند و در بیشتر موارد گزیدگی آنها جدی نیست اما ممکن است ناقل بیماریهایی مانند بیماری لایم و تب دانه دار کوه راکی باشند. گزیدگی ممکن است واکنش آلرژی نیز به همراه داشته باشد. دقت کنید کنه را به درستی بردارید. برای پیشگیری از گزیدگی کنه در نواحی حاوی گیاه و علف، بدنتان را کامل بپوشانید و از دافع حشرات استفاده کنید.
 

گزیدگی زنبور

 

نیش حشرات

واکنش به نیش زنبور در بیشتر موارد خفیف است و تورم، درد و خارش کمی ایجاد می‌کنند اما واکنش آلرژی شدید در برخی از مردم اتفاق میافتد که همراه با علائمی مانند کهیر، تورم دهان یا گلو و تنگی نفس است. اگر واکنش آنافیلاکسی شدید دارید، دراز بکشید و نیش زنبور را در بیاورید. اگر به اپی نفرین دسترسی دارید تزریق کنید و به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید. اگر واکنش آلرژی ندارید، نیش را بردارید، محل گزیدگی را تمیز کنید، بر روی آن یخ بگذارید و آنتی هیستامین خوراکی برای خارش مصرف کنید. تاخیر در برداشتن نیش، میزان سمی که وارد بدنتان می‌شود را افزایش میدهد.
 

چیگرها

 

نیش حشرات

چیگرها مایتهای ریز (نوعی کرم) هستند که در علف یا چمن‌های بلند یافت می‌شوند. چیگرها با وارد کردن بخشهایی از دهان کوچکشان به پوست، به آن چسبیده و نفوذ می‌کنند و سلولهای پوست را حل کرده و از آن تغذیه می‌کنند. گزیدگی این حشرات دردناک است اما پس از چند روز از چسبیدنشان به پوست، می‌افتند و برجستگی قرمزی که شدیداٌ خارش دارد، از خود بر جای می‌گذارند. داروهای بدون نسخه می‌توانند خارش را آرام کنند اما اگر پوست به نظر عفونی می‌رسد یا به نظر می‌رسد برجستگی محل گزیدگی گسترده شده است به پزشک مراجعه کنید.
 

خطرات دمپایی لاانگشتی

 

آسیب پوست و نیش حشرات

ممکن است دمپایی لاانگشتی جالب و شیک به نظر برسد اما نمی‌تواند پنجه پا را در مقابل برخورد با اشیاء، برخورد با اشیائی که به پا آسیب میزنند، بریدگی ناشی از برخورد با شیشه یا سوراخ شدن حفظ کند. خطر دیگر آن گزیدگی مار و حشرات است. پزشکان اورژانس موارد متعددی از گزیدگی به دلیل پوشیدن دمپایی لاانگشتی را گزارش می‌کنند. از دمپایی یا کفشهای جلو بسته استفاده کنید تا در فصل تابستان از پای شما بیشتر محافظت کنند.
 

گزیدگی مارهای سمی

 

گزیدگی مار

علائم گزیدگی ممکن است شامل درد و سوزشی شدید در محل گزیدگی، تورمی که از محل گزیدگی گسترش می‌یابد، ضعف، تنگی نفس و تغییر در ضربان قلب باشد. شدت گزیدگی بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله میزان سم وارد شده، محل گزیدگی و سلامتی و سن فرد. اگر احساس می‌کنید توسط مار سمی گزیده شده اید به دنبال مراقبتهای فوری پزشکی باشید.

 

گزیدگی مارهای غیر سمی

 

گزیدگی مار

بیشتر مارها غیر سمی هستند و گزیدگی آنها موجب مشکلات جدی برای سلامتی نمی‌شود. در محل گزیده شده، ممکن است جای دندان نیش، یا زخم سوراخ شدگی وجود داشته باشد که میتوان آن را در خانه با فرو نشاندن علائم و پیشگیری از عفونت درمان کرد. با این وجود گزیدگی مارهای غیر سمی بزرگ مانند پیتون یا بوا، به دلیل فشار وارد شده در هنگام گاز گرفتن، میتواند به پوست، مفاصل، استخوانها و عضلات آسیب بزند. در این موارد باید به پزشک مراجعه کنید.
 

عنکبوت بیوه سیاه

 

نیش حشرات

کنده درخت و توده های چوب مکان پنهان شدن عنکبوت بیوه سیاه ماده است. این عنکبوت سمی، علامت ساعت شنی با رنگ روشن در شکم خود دارد. گزیدگی این عنکبوت ممکن است باعث درد تیز و تیر کشیدن های شدیدی باشد که در عضو گزیده شده ایجاد می‌شود، اما میتواند بدون درد نیز باشد. به دنبال یک یا دو جای نیش قرمز، قرمزی، درد هنگام لمس و برآمدگی در محل گزیدگی باشید. گرفتگی عضلانی، تهوع، استفراغ، تشنج و افزایش فشار خون ممکن است خیلی زود پس از گزیدگی مشاهده شود. اگر دچار این گزیدگی شده اید، به مراقبتهای پزشکی مراجعه کنید.
 

عنکبوت منزوی قهوه ای

 

نیش حشرات

این عنکبوت در کمد یا اتاق زیر شیروانی پنهان می‌شود. از نظر رنگ از قهوه ای مایل به زرد تا قهوه ای تیره با پاهای تیره تر دیده می‌شوند. بخش بالای بدن عنکبوت قهوه ای (جایی که پا به بدن متصل می‌شود) به شکل ویولون است. سم این عنکبوت بسیار قوی است و گزیدگی آن میتواند موجب عفونت و زخم جدی شود. خود گزیدگی اغلب بدون درد است سپس پوست قرمز می‌شود، به سفید تبدیل می‌شود، تاول چشم گاوی قرمز ایجاد می‌شود و دردناک می‌گردد. در این گزیدگی باید به مراقیتهای فوری پزشکی مراجعه شود.
 

سوختگی آتش بازی

 

آسیب پوستی

تا کنون افراد زیادی به دلیل صدمات مربوط به آتش بازی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. بیشتر آسیب‌ها به دست، چشم، سر، صورت و گوش بوده است. سوختگی متداولترین آسیب بوده است. سوختگیهای جزئی را که به اندازه کمتر از کف دست باشند در خانه میتوان درمان کرد. آن را زیر آب سرد بگیرید سپس با پارچه خشک و تمیز بپوشانید. سوختگیهای بزرگتر و آنهایی که در دست، پا، صورت، ناحیه تناسلی و مفاصل اصلی ایجاد شده اند معمولا نیاز به مراقبتهای فوری پزشکی دارند.
 

سرطان پوست

 

سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایعترین سرطان‌ها در دنیاست. رشد خارج از کنترل سلولهای غیر طبیعی در پوست منجر به تومور خوش خیم یا بدخیم می‌شود. سه نوع اصلی سرطان پوست وجود دارد: سرطان سلولهای پایه ای، سرطان سلولهای سنگفرشی و ملانوما. در صورت مشاهده تغییراتی در اندازه، رنگ یا شکل خال یا لکه یا وجود حایشه های نامنظم ، وجود بیش از یک رنگ، عدم تقارن یا خارش، ترشح یا خونریزی در آن به پزشک مراجعه کنید.
 

عرق سوز

 

عرق سوز شدن

در نتیجه مسدود شدن مجاری تعریق، عرق سوز اتفاق میافتد. عرق سوز برجستگیهای صورتی رنگ کوچکی است که معمولاٌ در نواحی از بدن که توسط لباس پوشیده شده است ایجاد می‌شود. عرق سوز در کودکان شایعتر است اما در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب بر بزرگسالان نیز تاُثیر می‌گذارد. بیشتر راشها به خودی خود بهبود می‌یابند. برای کم کردن علائم، کمپرس سرد بر روی آن بگذارید یا با آب سرد حمام کنید. خود را در معرض هوا خشک کنید و از لوسیون استفاده نکنید. اگر پوست نوزاد نسبت به تماس تحریک پذیر است با پزشک درباره استفاده از کرم هیدروکورتیزون یا کالامین صحبت کنید.
 

آفتاب سوختگی

 

آفتاب سوختگی

قرار گیری زیاد در معرض پرتوهای فرا بنفش خورشید منجر به قرمزی و درد ناشی از آفتاب سوختگی می‌شود. مسکن، کمپرس سرد، آلوئه، کرم مرطوب کننده یا هیدروکورتیزون می‌تواند ناراحتی را برطرف کند. آفتاب سوختگی درجه 2 با قرمزی، تورم و تاول شناخته می‌شود که معمولاً دردناکتر است و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابد. اگر در اثر آفتاب سوختگی پوستتان تاول زده به پزشک مراجعه کنید. برای پیشگیری از آفتاب سوختگی هنگامی که بیرون می‌روید از کرم ضد آفتاب با اس پی اف 30 یا بالاتر استفاده کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040