۱۰ شهريور ۱۳۹۲

ناخن های شما چه چیزی را درباره سلامت شما نشان میدهند؟

۱۰ شهريور ۱۳۹۲ 5380 بازدیدکننده 3 نظر
ناخن های شما چه چیزی را درباره سلامت شما نشان میدهند؟ در این مقاله می خوانید

مشکلاتی در کبد، شش، و قلب، ممکن است علائمی در ناخن‌های شما نشان دهند در این مقاله شما می توانید با این علائم آشنا شده و آن ها را بکار گیرید ...

ناخن های شما چه چیزی را درباره سلامت شما نشان میدهند؟

ناخن‌ها و سلامت: نشانه‌ها را بخوانید

آیا می‌دانستید، ناخن‌های شما می‌توانند نشان‌دهنده سلامت کلی شما باشند؟ سفیدی این سمت، سرخی ملایم آن قسمت، موج‌ها و یا برجستگی‌های روی سطح ناخن می‌توانند نشان‌دهنده بیماری در بدن شما باشند. مشکلاتی در کبد، شش، و قلب، ممکن است علائمی در ناخن‌های شما نشان دهند. به خواندن این مقاله ادامه داده تا بتوانید رازهایی که ناخن‌های شما می‌توانند از سلامتی شما آشکار کنند را یاد بگیرید.

 

ناخن های کم رنگ

 

ناخن های سفید

ناخن‌های خیلی کم رنگ، بعضی مواقع می‌توانند نشان‌دهنده بیماری‌های خیلی جدی ای باشند، همانند:

 1. کم‌خونی
 2. نارسایی قلبی
 3. بیماری کبد
 4. سوءتغذیه

 

ناخن‌های سفید

 

 ناخن های سفید

اگر ناخن‌ها اکثراً سفید با حاشیه‌های تیره هستند، این می‌تواند نشان‌دهنده بیماری کبد، همانند هپاتیت، باشد، در این تصویر، همچنین می‌توانید مشاهده کنید که انگشت‌ها دچار زردی شده‌اند، که این هم نشان‌دهنده بیماری کبد است.

 

ناخن‌های زرد

 

ناخن‌های زرد

یکی از شایع‌ترین دلایل ناخن‌های زرد، عفونت قارچی است. با شدت یافتن عفونت، پایه ناخن ممکن است جمع شده و ناخن‌ها ضخیم شده و بشکنند. در موارد نادر، ناخن‌های زرد می‌تواند نشانه وضعیت وخیم تری همانند بیماری شدید تیروئید، بیماری شش‌ها، دیابت و یا پسوریازیس(صدفک) باشد.

 

ناخن‌های آبی رنگ

 

ناخن‌های آبی رنگ

ناخن‌های به رنگ آبی می‌توانند نشان‌دهنده این باشند که بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند. این می‌تواند نشانه عفونت شش‌ها، همانند بیماری ذات‌الریه باشد. بعضی از بیماری‌های قلبی هم می‌تواند با ناخن‌های آبی مرتبط باشند.

 

ناخن‌های موج‌دار

 

ناخن‌های موج‌دار

اگر سطح ناخن موج‌دار یا حفره‌دار باشد، این می‌تواند نشانه اولیه بیماری پسوریازیس یا آرتریت‌های التهابی باشد. در این موارد تغییر رنگ ناخن‌ها نیز اغلب اتفاق میفتد. رنگ پوست زیر ناخن‌ها، به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز دیده خواهد شد.

 

ناخن‌های ترک‌خورده یا جداشده

 

ناخن‌های ترک‌خورده

ناخن‌های خشک و شکننده که اغلب ترک‌خورده یا از هم جدا می‌شوند، می‌توانند نشانه بیماری تیروئید باشند. ترک و شکنندگی ای که با رنگ زرد همراه باشد، به احتمال بیشتر به علت عفونت قارچی است.

 

پایه ناخن پف کرده

 

ناخن پف کرده

در صورتی که پوست دور ناخن قرمز و پف کرده باشد، این نشانه التهاب پایه ناخن است. این می‌تواند به دلیل بیماری لوپوس یا یکی دیگر از اختلالات اتصالی بین اعضاء باشد. عفونت هم می‌تواند باعث التهاب پایه ناخن شود.

 

خطوط سیاه زیر ناخن

 

خطوط سیاه زیر ناخن

خطوط سیاه زیر ناخن باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. بعضی مواقع آن‌ها به دلیل ملانوما ایجاد می‌شوند که خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است.

 

ناخن‌های جویده شده

 

ناخن‌های جویده شده

شاید جویدن ناخن چیزی جز یک عادت قدیمی نباشد، ولی در بعضی مواقع، این نشانه فشار روانی مداومی است که می‌تواند با درمان بهبود یابد. جویدن ناخن همچنین می‌تواند به علت اختلال وسواس باشد. در صورتی که نمی‌تواند این کار را متوقف کنید، خوب است که با یک پزشک در این مورد مشورت کنید.

 

ناخن‌ها تنها بخشی از پازل هستند

 

ناخن‌ها

با اینکه تغییرات ناخن با تغییرات شرایط انسان اتفاق می‌افتند، ولیکن این تغییرات به ندرت اولین نشانه هستند. و البته خیلی از اختلالات ناخن بی‌ضرر هستند، مثلاً هر کسی که ناخن سفید دارد دارای هپاتیت نیست. در صورتی که از شکل ناخن‌های خود نگران هستید، می‌توانید به یک متخصص امراض پوست مراجعه کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040