۲۲ مهر ۱۳۹۹

چگونه با روزهای پیش از قاعدگی کنار بیاییم

۲۲ مهر ۱۳۹۹ 1253 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه با روزهای پیش از قاعدگی کنار بیاییم در این مقاله می خوانید

خیلی قبل از اینکه سطح پروژسترون و استروژن کاهش یابد علائمی که برای ظهور یائسگی خود را نشان خواهند داد، زنان زیادی قاعدگی های نامنظم، گرگرفتگی و تغییرات خلقی را تجربه خواهند کرد. خوب به دوران یائسگی خوش آمد بگویید. دوران پیش از یائسگی یعنی زمانی حول و حوش این دوران، روزهایی در زندگی زنان که بدن آن ها شروع به انتقال به سمت یائسه شدن می کند. این اتقال چیزی بین چهار تا ده سال زمان خواهد برد و اغلب چیزی حدود 12 ماه بعد از اخرین دوره ی قاعدگی می باشد. یائسگی در حدود سنین بین 40 تا 58 شروع شده و میانگین سنی شروع ان 51 سال است. با وجودی که زنان زیادی  ممکن است از علائم این دوران رنج ببرند اما برخی حتی متوجه تغییری در بدن خود نخواهند شد. هر فرد متفاوت است و خوشبختانه در صورت نیاز گام هایی هستند که می توانید برای کنترل علائم خود بردارید. ...

چگونه با روزهای پیش از قاعدگی کنار بیاییم

 

علائم را بشناسید

قاعدگی

 • دقت کنید آیا عادت ماهانه ی شما نامنظم شده است.

دوران پیش از یائسگی نه تنها باعث ایجاد وقفه ی زمانی میان عادت ماهانه ی شما می شود بلکه برخی از قاعدگی های شما سبک تر و برخی سنگین تر خواهند بود و حتی زمان میان آن ها کمتر می شود. اگر طول چرخه ی قاعدگی شما از حدود هفت روز تغییر یافته است احتمالا در مراحل اولیه ی یائسگی قرار گرفته اید.

اگر قاعدگی های شما بین ان ها دو ماه فاصله می افتد این می تواند نشانه ای از آخرین مراحل دوران پیش از یائسگی باشد، تنها کمی قبل از شروع روزهای یائسه بودن.

 • باید انتظار گرگرفتگی در بدن خود را داشته باشید.

شاید به تازگی متوجه احساس گر گرفتن شده اید یا اینکه به طور ناگهانی بدنتان به شدت گرم شده و منجر به تعریق، بالا رفتن ضربان قلب و قرمزی پوست می شود، این وضعیت برای یک تا پنج دقیقه ادامه خواهد داشت. این بخشی عادی از تغییرات هورمونی است که منجر به یائسگی می شوند.

 • باید مراقب تغییرات خلقی باشید.

همراه شدن تغییرات در سطح هورمون های استروژن و پروژسترون در طول دوران پیش از یائسگی می تواند منجر به تغییرات خلقی شود، و البته ممکن است این ها بر اثر کمبود خواب ایجاد شده به دنبال گرگرفتگی ها باشد. زنان در این دوران ممکن است زودرنج و افسرده شوند.

تغییرات خلقی می توانند بر اساس عوامل استرس زا در میانه ی زندگی نیز باشند، مثلا فرزندانی که دیگر خانه را ترک کرده اند، پیر شدن والدین و یا تغییرات در ازدواج. البته اختلالات خلقی می تواند ناشی از مشکلات در تیروئید نیز باشد که بسیار نادر است.

 • در طول زمان دخول جنسی باید انتظار درد را داشته باشید.

از آنجایی که در دوران پیش از یائسگی سطح استروژن کاهش می یابد دیواره ی بافت های واژن نازک شده و حالت لغزندگی آن کمتر خواهد شد. این می تواند باعث ایجاد درد در طول رابطه ی جنسی شود.

 • مراقب زیاد شدن خطر عفونت های ادراری و واژینال باشید.

 همان نازک شدن بافت های واژن که باعث درد در طول رابطه می شوند می تواند خطر عفونت های واژینال را زیاد کند و در نهایت عفونت ممکن است به مجاری ادرار نیز برسد.

کم شدن حجم ماهیچه در ناحیه ی واژن می تواند باعث شود فرد تا حدی کنترل ادرار خود را نیز از دست بدهد.

 • باید انتظار تعریق های شبانه را داشته باشید.

تعریق های شبانه در طول دوران پیش از یائسگی اتفاق می افتند اما چیزی نیستند که بخواهید برای آن نگران باشید. آن ها در واقع نوعی از گرگرفتگی های شبانه هستند. از دست دادن خواب بر اثر این احساس گرمای زیاد می تواند منجر به زودرنجی و حساسیت زنانی شود که در این دوران قرار دارند.

 • مراقب زیاد شدن سطح اضطراب باشید.

با وجودی که تغییرات هورمونی در دوران پیش از یائسگی شاید مستقیما باعث افزایش سطح اضطراب در بدن نشوند اما بسیاری از چیزهای دیگری در اطراف زنی که در این دوران قرار دارد اتفاق می افتند که باعث می شود اضطراب تبدیل به بخشی عادی از این روند شود.

گرگرفتگی ها و تعریق های شبانه باعث از دست دادن خواب خواهند شد و منجر به افزایش استرس و کاهش توانایی فرد برای مقابله کردن با آن می شود.

 • ممکن است شاهد زیاد شدن سردردهای خود باشید.

برخی از زنان با ظهور روزهای پیش از یائسگی زیاد شدن سردرد و حملات میگرنی را تجربه می کنند. اگر حس کردید بیشتر از مواقع عادی سردرد دارید یا شدت سردردهای شما بیشتر شده و در کنار آن علائم دیگری از یائسگی را نیز می بینید، باید متوجه باشید که شما در حال تجربه کردن روزهای پیش از یائسگی هستید. برخی از این علائم ممکن است برای سال های بعد از یائسگی نیز ادامه داشته باشند.

درمان پیش از یائسگی

درمان پیش از یائسگی

 • ذهنیت خود را با آن تطابق دهید.

زمانی که مشکوک شدید که در حال تجربه کردن علائم پیش از یائسگی هستید زمان آن رسیده است تا یک پزشک این وضعیت را برای شما تایید کرده و از نظر ذهنی نیز برای تغییراتی که در بدن خود دارید آماده شوید. اگر این علائم بوده و به شکل یک باره غافلگیر نشوید شاید بتوانید با دانستن چیزهایی که باید انتظار داشته باشید و داشتن راه های درمانی مناسب برای برخورد با هریک از این ها درد و ناراحتی های این دوران را به سادگی به حداقل میزان ممکن برسانید.

زمانی که حس کردید دوران پیش از یائسگی در شما شروع شده است می توانید چیزهایی که نیاز است را برای جلوگیری از ایجاد گام های بعدی شروع کنید.

 • از لوبریکانت ها استفاده نمایید.

از آنجایی که دیواره های واژن با شروع تغییرات هورمونی نازک می شوند شاید شاهد خشکی در واژن خود باشید زیرا در این ناحیه رطوبت کمتری تولید می شود. لوبریکانت هایی که بر پایه ی آب هستند زمانی که شروع به احساس ناراحتی کردید به شما کمک خواهند کرد.

 • با لباس های خنکی بخوابید.

شاید مرتبا در ابتدای شروع دوران پیش از یائسگی تعریق های شبانه را نداشته باشید اما کار عاقلانه این است که با لباس هایی خنک بخوابید تا به پیشگیری از ناراحتی در نیمه های شب کمک کنید.

 • از محرک های سردرد دور بمانید.

اگر دوران پیش از یائسگی را تجربه می کنید و متوجه افزایش تعداد سردردهای خود شده اید اولین کاری که باید انجام دهید اجتناب از محرک های سردرد است، مانند نور زیاد در محیط، صداهای بلند، و انجام کارهایی که باعث فشار روی چشم می شوند ( مانند مطالعه کردن در نور کم )

باید از محرک های خوراکی نیز اجتناب کنید مانند الکل، شکلات و پنیر.

 • تغذیه ی خوبی داشته باشید.
 • غذیه ی مناسب می تواند در کنار خواب خوب و ورزش کردن به تنظیم تغییرات خلقی شما کمک کند. باید اطمینان یابید رژیم غذایی متعادلی را مصرف می کنید و اگر مطمئن نیستید چطور باید رژیم متعادلی داشته باشید یا اینکه باید از خوردن چه غذاهایی اجتناب کنید یا نیازی به خوردن غذای بیشتر دارید یا نه، می توانید با یک متخصص تغذیه مشورت داشته باشید.

مصرف مکمل های غذایی نیز می تواند منجر به تغذیه ی خوب شود. برای مثال برخی از مکمل ها می توانند علائم افسردگی خفیف و اختلالات خلقی را کاهش دهند.

از آنجایی که پوکی استخوان ها یکی از همراهان همیشگی روزهای پیش از یائسگی است، مکمل های غذایی کلسیم و ویتامین D می توانند به کاهش اثرات آن روی استخوان ها کمک کنند.

 • مرتبا ورزش کنید.

ورزش

تحقیقات نشان داده اند ورزش منظم می تواند میزان تکرار حملات میگرن را کاهش دهد. همچنین به شما در کاهش وزن، داشتن خواب بهتر در شب و کاهش تغییرات خلقی کمک خواهد کرد.

سعی کنید حداقل سه روز در هفته را ورزش کنید تا بتوانید از بیشترین فواید ان بهره مند گردید.

 • به دنبال کمک های پزشکی باشید.

همیشه باید در ابتدای زمان شروع شناخت علائم پیش از یائسگی با پزشک خود دیدار داشته باشید. پزشک می تواند برای شما هردو روش های تسکینی در خانه و دارو درمانی را تجویز کند تا بتوانید ساده تر به مرحله ی یائسگی بروید.

 • به دنبال مکمل های غذایی گیاهی باشید.

گزینه های زیادی برای جایگزین کردن مواد گیاهی با درمان های شیمیایی استروژن وجود دارد اما هرگز نباید خودتان بدون مشورت پزشک درمان هورمونی خاصی داشته باشید – با پزشکتان صحبت کنید تا اطمینان یابید مکمل گیاهی شما با داروهای دیگرتان تداخلی ندارد و یا باعث تشدید شرایط نمی شود. یک مثال ساده گیاه کاوا است، گیاهی که گفته می شود به اضطراب پیش از یائسگی کمک می کند.

درمان های گیاهی به اندازه ی درمان های دارویی مرتب نیستند، باید همیشه در مورد گیاهی که می خواهید استفاده کنید با پزشک خود مشورت داشته باشید. تنها به این خاطر که این ها گیاهی و طبیعی هستند به این معنا نیست که هیچ عوارض جانبی نداشته یا در زمان ترکیب با چیزهای دیگر مشکلی ایجاد نمی کنند.

با پزشک خود مشورت داشته باشید

قاعدگی

 • سوالاتی که دارید را نوشته و با خودتان به دکتر ببرید.

نباید با فراموش کردن سوالی که برای شما بسیار کلیدی است ملاقاتتان با پزشک را هدر دهید. در مورد درمان هایی که برای شما وجود دارد سوال کنید، چه جایگزین هایی گیاهی برای این درمان ها هست، باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید، چه زمانی باید دوباره نزد پزشک بروید، باید نگران چه چیزهایی باشید، و ...

 • در مورد هورمون درمانی نیز سوال کنید.

اگر علائم در طول دوران پیش از یائسگی یا یائسگی برای شما مشکل ساز شده اند شاید بخواهید هورمون درمانی را شروع کنید. شاید پزشک برای شما رژیمی را برای درمان های استروژن پیشنهاد دهد – چه به تنهایی یا در ترکیب با پروژسترون – تا به بدن کمک کند در طول دوران انتقال به یائسگی بتواند هورمون های خود را تنظیم کند.

 • در مورد استروژن واژینال نیز سوال کنید.

اگر علائم شما در خشکی واژن بسیار شدید شده اند شاید بخواهید از پزشک خود در مورد استروژن واژن سوال کنید. قرص، حلقه یا کرم ها می توانند مستقیما داخل واژن گذاشته شده و این ها از خود مقدار کمی استروژن آزاد می سازند که می توانند منجر به مشکلاتی در خشکی، درد در حین رابطه ی جنسی یا مشکلات ادرار شود.

 • در مورد داروهای ضدافسردگی تحقیق کنید.

داروهای ضذافسردگی نه تنها برای افسردگی های حاد در طول دوران یائسگی مفید هستند بلکه می توانند احتمال بروز گرگرفتگی ها را کاهش دهند. این یک جایگزین مفید برای زنانی است که نمی توانند مکمل های غذایی استروژن را دریافت کنند.

 • با خانواده ی خود صحبت کنید.

برای کمک کردن به اطرافیان خود برای تطبیق دادن خود با بروز علائمی که ممکن است شما به تدریج در طول سال های بعد داشته باشید، به اعضای خانواده ی خود در مورد روزهای پیش از یائسگی توضیح دهید. این کار به آن ها کمک می کند زمانی که حساس هستید یا نمی توانید فعالیت های زیادی را به خاطر سردردها یا گرگرفتگی ها انجام دهید شما را درک کنند.

 • یک سیستم حمایتی برای خودتان درست کنید.

اگر گروهی از دوستان دارید که می توانید برای حمایت عاطفی روی آن ها تکیه کنید، این ها افرادی عالی هستند که می توانند در مورد تجربیات خود در این روزها به آن ها بگویید. آن ها می توانند در درمان علائم از تصمیم های شما حمایت کرده، هر زمان نیاز به صحبت کردن در مشکلات داشتید در کنار شما حضور داشته و در کنارتان باشند تا احساس تنهایی نداشته باشید.

 

 

 

 

https://www.wikihow.com/Deal-with-Perimenopause

 

 

 

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040