۱۳ مهر ۱۳۹۹

قد بلندتری داشته باشید

۱۳ مهر ۱۳۹۹ 1175 بازدیدکننده 0 نظر
قد بلندتری داشته باشید در این مقاله می خوانید

با وجودی که خوب مراقبت کردن از خودتان می تواند به مقدار بلندتر شدن شما کمک کند اما اغلب قد شما را ژنتیکتان تعیین خواهد کرد. اگر روند رشد شما متوقف شده باشد دیگر بلندتر نخواهید شد، چیزی که بین 14 تا 20 سالگی اتفاق می افتد. اما اگر هنوز در حال رشد هستید تغذیه ی خوب و سبک سالم زندگی می تواند کمک کند کمی بلندتر شوید. بعلاوه شاید بتوانید با کشش روزانه ی ستون فقرات خود قدتان را چیزی بین 1.3 تا 5.1 سانتی متر بلندتر کنید. ...

قد بلندتری داشته باشید

رژیم غذایی خود را عوض کنید

قد بلندتر

 • رژیم غذایی سالم و مغذی ای داشته باشید که به رشد بدن شما کمک می کند.

تغذیه ی خوب برای رسیدن به بیشترین قد ممکن ضروری است، بلندترین قوی که بدن شما می تواند رشد کند. باید وعده های غذایی خود را از سبزیجات تازه، میوه ها و پروتئین های کم چرب بسازید. نیمی از بشقاب شما باید پراز سبزیجات باشد، یک چهارم از آن پروتئین کم چرب و یک چهارم دیگر کربوهیدرات های کامل. میان وعده های شما نیز باید سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب باشند.

پروتئین های کم چرب شامل مرغ، گوشت بوقلمون، ماهی، لوبیاها، مغزها و لبنیات کم چرب می باشند.

کربوهیدرات های پیچیده عبارتند از غلات کامل و سبزیجات نشاسته دار مانند سیب زمینی ها.

 • پروتئین بیشتری را باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

قد بلند تر

پروتئین ها به بدن شما کمک می کنند تا بتوانید توده ی بدنی سالمی را برای خود بسازید، مانند ماهیچه ها. این کار کمک می کند بتوانید به بیشترین قد ممکن نیز برسید. در تمام وعده های غذایی پروتئین مصرف کنید و پروتئین ها را در میان وعده های خود نیز بگنجانید.

برای مثال شاید بتوانید ماست را در صبحانه ی خود وارد کنید، ماهی های تن را برای ناهار بخورید، برای شام مرغ مصرف کرده و به عنوان میان وعده از پنیرها استفاده کنید.

 • اگر به تخم مرغ حساسیت ندارید هر روز یک عدد تخم مرغ را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

کودکانی که در سنین کم روزانه یک عدد تخم مرغ می خورند به احتمال زیاد نسبت به ان هایی که تخم مرغ را هر روز در غذای خود ندارند قد بلندتر خواهند بود. تخم مرغ ها دارای پروتئین و ویتامین هایی هستند که از رشد سالم بدن شما حمایت می کنند و همچنین به نسبت غذایی ارزان قیمت و ساده می باشند که می توان به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کرد. خوردن روزانه یک عدد تخم مرغ در یک وعده ی غذایی در هر روز کمک زیادی به قد بلندتر شما خواهد کرد.

البته باید قبل از مصرف از پزشک خود بپرسید آیا خوردن تخم مرغ در هر روز برای شما خطرناک است یا نه.

 • باید هر روز در وعده های غذایی خود لبنیات را داشته باشید تا از رشد قدی شما حمایت کنند.

لبنیات حاوی پروتئین ها، کلسیم ها و ویتامین هایی هستند که به بدن شما مواد غذایی می رساند. با وجودی که شیر یک انتخاب عالی است اما ماست و پنیر نیز خود از منابع غذایی فوق العاده ی لبنیاتی می باشند. باید حداقل یک وعه از فراورده های لبنی دلخواه خود را در رژیم غذایی روزانه تان داشته باشید.

برای مثال باید هر روز 240 میلی لیتر شیر، 180 میلی لیتر ماست و حدود 28 گرم پنیر مصرف داشته باشید.

 • اگر پزشکتان می گوید که ایرادی ندارد می توانید از مکمل های غذایی کلسیم و ویتامین ها استفاده کنید.

مکمل های غذایی با تامین نیاز بدن شما به مواد مغذی می توانند به بلندتر شدن قدتان کمک کنند. کلسیم و ویتامین های A و D خصوصا در این بین اهمیت زیادی دارند زیرا یک منبع حامی برای داشتن استخوان هایی قوی می باشند. با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید کدام مکمل هایی غذایی مورد نیاز بدن شماست.

برای مثال شاید نیاز باشد روزانه مولتی ویتامین ها و مکمل غذایی کلسیم را دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که ویتامین ها نمی توانند بیشتر از انچه ژنتیک شما اجازه می دهد قدتان را بلند کنند.

ایجاد کردن تغییراتی در سبک زندگی خود

قد بلندتر شدن

 • در حالت بدنی درستی بایستید تا بتوانید قد کامل و درست خود را نشان دهید.

حالت خوب بدن لزوما به معنای رشد کردن نیست بلکه می توانید کاری کنید تا بلندتر دیده شوید. وقتی در حال راه رفتن هستید کاملا صاف ایستاده و بگذارید پشتتان صاف باشد. بعلاوه شانه های خود را به سمت عقب داده و چانه تان را بالا بگیرید. زمانی که جایی نشسته اید پشت خود را صاف نگه داشته، شانه ها را به سمت عقب داده و صورتتان را به سمت جلو صاف نگه دارید.

در مقابل آینه حالت بدن خود را چک کرده یا از کسی بخواهید از شما فیلم بگیرد. باید داشتن حالت درست در زمان ایستادن، نشستن یا راه رفتن را تمرین کنید تا بتوانید در آن مهارت پیدا کنید.

 • برای داشتن استخوان ها و ماهیچه های سالم باید هر روز حداقل سی دقیقه ورزش کنید.

شاید بدانید که ورزش کردن در هر روز به شما کمک می کند سالم بمانید اما باید بدانید شاید برای بلندتر شدن قدتان نیز برای شما مفید باشد. ورزش استخوان ها و ماهیچه های شما را سالم می سازد، در نتیجه می تواند به شما کمک کند تا به بلندترین قد ممکن برای خودتان دست یابید. ورزشی را انتخاب کنید که از انجام دادن آن لذت می برید، در نتیجه ادامه دادن ان در تمام روزها برای شما کار ساده تری خواهد بود.

برای مثال یک بازی ورزشی را انجام دهید، به کلاس های رقص برید، پیاده روی های طولانی مدت را امتحان کنید، اطراف خانه و در طبیعت بدوید یا اسکیت را امتحان کنید.

 • هرشب باید خواب خوب و کافی داشته باشید تا بدن شما بتواند خود را بازسازی کند.

در طول فعالیت های روزانه شما ماهیچه های خود را به کار گرفته و خسته می کنید و بدن شما نیاز دارد تا دوباره خود را ترمیم نماید تا بتوانید احساس قدرت داشته باشید. اطمینان یابید هرشب به اندازه ی کافی می خوابید در نتیجه بدن شما می تواند خودش را بازسازی کرده و سطح انرژی خود را دوباره به دست آرد. در اینجا مقدار خواب لازم برای هرشب شما آورده شده است:

نوپایان در حدود سنی دو سال و کمتر نیاز به 13 تا 22 ساعت خواب دارند ( 18 ساعت خواب برای نوزادان تازه متولد شده پیشنهاد می شود )

کودکان در بین سنین 3 تا 5 سال باید 11 تا 13 ساعت بخوابند

کودکان در بین سنین 6 تا 7 سال باید 9 تا 10 ساعت بخوابند

در بین سنین 8 تا 14 سال شما نیاز به 8 تا 9 ساعت خواب دارید

نوجوانان در بین سنین 15 تا 17 سال نیاز به 7.5 تا 8 ساعت خواب دارند

بزرگسالان 18 سال و بالاتر به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند

 • به محض اینکه احساس بیماری کردید به فکر درمان باشید زیرا روند رشد شما را کند می کند.

زمانی که بیمار هستید بدن شما انرژی خود را متمرکز بر بهتر کردن شما می سازد. این یعنی رشد شما به نوعی محدود خواهد شد. نگران نباشید زیرا درمان کردن بیماری به شروع دوباره ی رشدتان کمک می کند. با پزشک خود ملاقات کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسبی را برای بیماری خود دریافت نمایید.

اگر مدتی بیمار بوده اید و در نتیجه ی آن رشد شما تا حدی متوقف شده است هنوز هم می توانید با افزایش دریافت مواد مغذی و داشتن مراقبت های درست از خودتان به رشد قدی کامل برسید.

 • اگر نگران این هستید که قد شما از حد میانگین کوتاه تر است با پزشک خود در این رابطه مشورت داشته باشید.

کوتاه بودن می تواند بخشی از شخصیت و ژنتیک شما باشد وو این اصلا ایرادی ندارد. در عین حال اگر همه ی افراد خانواده از شما قد بلندتری دارند شاید این موضوع شما را نگران کرده باشد. با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید آیا مشکل خاصی در سلامت شما وجود دارد که باعث شده است قد شما کوتاه تر از حد باشد و آیا نیاز به دریافت درمان خاصی دارید یا نه.

برای مثال بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید، کم بودن هورمون های رشد در بدن، سندروم ترنر ( یک ناهنجاری کروموزومی ) و برخی از مشکلات جدی در سلامت می توانند مانع از رشد شما شده باشند.

نکته: اگر مشکلی در سلامت خود دارید که مانع از رشد قدی مناسب شما شده است پزشک می تواند به شما با هورمون های رشد انسانی کمک کند. این مکمل ها کمک می کنند بتوانید بر این توقف رشد غلبه یابید اما باید بدانید بلندتر از چیزی که ژنتیک شما اجازه می دهد نخواهید شد.

حرکات کششی برای رسیدن به بیشترین رشد قدی ممکن

قدبلندتر

 • دراز کشیده و در حالی که هر دو دست بالای سرتان صاف است خودتان را بکشید.

به پشت روی یک تشک ورزشی یا روی زمین دراز بکشید. بگذارید دست هایتان بالای سر شما قرار گیرند و تا جایی که می توانید بدن خود را بکشید. در همین حین، تا جایی که امکان دارد در پاهایتان نیز کشش داشته باشید. برای ده ثانیه در این حالت مانده و بعد در حالت راحت قرار گیرید.

این کار کمک می کند ستون فقرات شما کشیده شود در نتیجه روی هم فشرده نخواهد بود. شاید این کار باعث رشد اسکلت بدن خود نشوید اما می تواند با باز کردن ستون فقرات قد شما را بین 2.5 تا 7.6 سانتی متر بلند کند. این تمرین را روزانه تکرار کنید تا بتوانید به بهترین نتایج دست یابید.

 • در حالی که به پشت دراز کشیده اید بالا تنه ی خود را بچرخانید.

روی زمین و تشک ورزشی به پشت دراز بکشید. بدن خود را کشیده، سپس دست هایتان را عمود بر قفسه ی سینه قرار دهید. کف دست ها را به هم فشار دهید. سپس به آرامی دست ها را با زاویه ی 45 درجه به سمت چپ ببری تا بالاتنه تان را بلند کنید. برای دو تا سه ثانیه در این حالت بمانید. سپس به سمت دیگر بچرخید. برای پنج بار در هر سمت این روند را تکرار کرده و خودتان را بچرخانید.

این تمرین را هر روز تکرار کنید تا ستون فقرات خود را کشیده نگه دارید.

 • دراز بکشید، دست ها را بالای سر برده و باسن و ران ها را از زمین بلند کنید.

روی تشک ورزشی یا زمین دراز بکشید، سپس دست ها را بالای سرتان بگذارید به طوری که کف دست ها رو به هم باشند. سپس زانوهای خود را خم کرده و پاها را به هم فشار دهید. سپس پای خود را روی زمین فشار داده و باسن و ران ها را از زمین بلند کرده و ستون فقرات خود را بکشید. برای ده ثانیه این حالت را نگه دارید و بعد خودتان را آزاد روی زمین ببرید.

این تمرین را روزانه تکرار کنید تا به بلندترین قد ممکن برسید.

این حرکت کششی کمک می کند با کشیده شدن ستون فقرات آن را کشیده تر کنید.

 • روی شکم دراز کشیده و بازوها و پاهای خود را بکشید.

چرخیده و روی شکمتان دراز بکشید. سپس تا جایی که می توانید دست ها و پاهای خود را باز کنید. به آرامی دست ها و پاهایتان را بلند کرده و به سمت کمر خود قوس دهید. برای ده ثانیه این حالت را نگه دارید. سپس نفس خود را بیرون داده و دوباره پاها و دست هایتان را روی زمین برگردانید.

این تمرین کششی را روزانه تکرار کنید تا بتوانید نتایج ماندگار آن را شاهد باشید.

مانند حرکات ورزشی کششی دیگر، این حرکت نیز ستون فقرات شما را کشیده می کند در نتیجه می توانید به بلندترین قد ممکن برسید.

https://www.wikihow.com/Grow-Taller

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040