۱۴ آذر ۱۳۹۵

علل مخفی ابتلا به سرطان ریه

۱۴ آذر ۱۳۹۵ 2264 بازدیدکننده 0 نظر
علل مخفی ابتلا به سرطان ریه در این مقاله می خوانید

علاوه بر سیگار، عوامل متعددی بر علل ابتلای افراد به سرطان ریه تأثیرگذارند. ...

علل مخفی ابتلا به سرطان ریه

قرارگیری در معرض رادون

زمانی که عناصر رادیواکتیو شکسته می‌شوند رادون که گازی بدون رنگ و بی‌بو است شکل می‌گیرد. این گاز که در خاک و سنگ وجود دارد می‌تواند در هوا، آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی نیز دیده شود. قرارگیری در  معرض گاز رادون باعث ابتلا به سرطان ریه خواهد شد. گذراندن زمان زیادی داخل خانه یا هر ساختمانی که دارای سطح بالای رادون است باعث گرفتاری شما خواهد شد. از  آنجایی که مقدار رادون موجود در ساختمان به خاک و سنگ‌های اطراف آن بستگی دارد میزان تشعشع در هر منطقه متفاوت از مناطق دیگر است.

 

کار با آزبست یا پنبه نسوز

از آنجایی که این ماده برای سلامت شما خوب نیست تعجبی ندارد که باعث ابتلا به سرطان ریه شود. آزبست در معادن، کارخانه‌ها، گل‌های پارچه‌ای، مناطقی که دارای عایق هستند و کارخانه‌های کشتی‌سازی وجود دارد. قرارگیری در ارتباط با آزبست از تصور شما بسیار ساده‌تر است. خوشبختانه این روزها دولت با قوانین خود مقدار زیادی میزان استفاده از این ماده در صنایع تجاری و صنعتی را محدود کرده است.

 

آلودگی هوا

شش‌های شما مسئول نفس کشیدنتان هستند به همین دلیل آلودگی هوا نقش مهمی در سلامت بدن شما دارد. تنها کافی است شهرهای آلوده را با شهرهای کوهستانی مقایسه کنید. کیفیت هوا در یک شهر کثیف قابل مقایسه با هوای تازه نیست. با وجودی که خطر ابتلا به سرطان ریه بر اثر آلودگی هوا کمتر از سیگار است مرگ بر اثر سرطان ریه ناشی از آلودگی هوا در سال حدود 5 درصد می‌باشد.

 

آرسنیک در آب آشامیدنی

آرسنیک که در خاک، سنگ، آب، هوا، گیاهان و جانوران وجود دارد در کنار مشکلات دیگری که برای سلامت ایجاد می‌کند تأثیر بسیاری بر سرطان ریه دارد. مقدار زیاد آرسنیک در منابع آب برخی مناطق جنوب شرقی آسیا و جنوب  آفریقا وجود دارد که خطر سرطان ریه را تا حد زیادی بالا می‌برد.

 

پرتودرمانی در قفسه‌ی سینه

اگر فردی برای درمان انواع دیگر سرطان در ناحیه‌ی سینه تحت پرتودرمانی قرار گیرد خطر ابتلا به سرطان ریه در او زیاد می‌شود، خصوصاً اگر سیگار بکشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040