۱۱ آبان ۱۳۹۴

حقایقی که دندانپزشکان دوست دارند شما بدانید

۱۱ آبان ۱۳۹۴ 2394 بازدیدکننده 0 نظر
حقایقی که دندانپزشکان دوست دارند شما بدانید در این مقاله می خوانید

مراقبت از دهان و دندان و حفظ سلامت آن کمک زیادی به سلامت کلی بدن می کند. در اینجا نکاتی آورده شده است که باید به آن دقت داشته باشید. ...

حقایقی که دندانپزشکان دوست دارند شما بدانید

چک آپ دندان شامل بررسی سرطان دهان است

سلامت دهان و دندان

زمانی که به دنبال چک آپ های منظم دهان و دندان می‌روید دندان‌پزشک شما دهانتان را برای وجود هرگونه نشانه‌ای از سرطان دهان بررسی می‌کند. این بیماری جدی دهان و دندان که دهان، لب‌ها و گلو را هدف قرار می‌دهد اگر در مراحل اولیه تشخیص داده‌شده و درمان شود به‌راحتی قابل‌درمان است. مرتباً برای چک آپ به دندان‌پزشک بروید و از مصرف تنباکو خودداری کنید، این‌ها نکات کلیدی در پیشگیری از سرطان دهان هستند.

 

بیماری لثه روی سلامت کلی بدن اثرگذار است

سلامت دهان و دندان

بیماری لثه یکی از مهم‌ترین دلایل از دست دادن دندان در بزرگ‌سالان است و با بیماری‌های قلبی و سکته ارتباط دارد. اگر این مشکل در مراحل اولیه تشخیص داده شود التهاب لثه می‌تواند درمان شود. اگر درمان صورت نگیرد بیماری جدی‌تر و پیشرفته‌تری به نام پریودنتال صورت می‌گیرد که باعث از بین رفتن استخوان خواهد شد. روزی دو بار دندان‌های خود را مسواک زده، نخ دندان بکشید و مرتباً برای چک آپ نزد دندان‌پزشک بروید. بهداشت دهان بهترین راه برای پیشگیری از بیماری‌های لثه است.

 

بهداشت دهان و چک آپ های منظم اهمیت زیادی دارند

سلامت دهان و دندان

رفتن به دندانپزشکی برای معاینه‌ی مرتب یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سلامت خوب دهان است. چک آپ های منظم می‌تواند مانع سوراخ شدن دندان، بیماری لثه، سرطان دهان، بیماری ریشه، و دیگر مشکلات دهان و دندان ‌شود. منتظر نباشید تا برای شما مشکلی پیش‌آمده و بعد به دندانپزشکی بروید. قبل از بروز مشکلات از آن‌ها جلوگیری کنید.

 

دو بار مسواک زدن در روز مانع پوسیدگی دندان می‌شود

سلامت دهان و دندان

زمانی که دندان‌های خود را درست و حداقل دوبار در روز مسواک می‌زنید پلاکت‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند را از بین می‌برید. پلاکت ماده‌ای نرم و چسبنده است که از باقی‌مانده‌ی مواد غذایی و باکتری‌ها روی دندان جمع می‌شود. استفاده‌ی روزانه از نخ دندان پلاکت‌ها را از بین دندان‌های شما پاک می‌کند، جاهایی که مسواک به آن دسترسی ندارد. حذف پلاکت‌ها همچنین به پیشگیری از بیماری‌های لثه کمک می‌کند.

 

بوی بد دهان می‌تواند ناشی از مشکلات دهان و دندان باشد

سلامت دهان و دندان

حدود هشتاد درصد از افرادی که به‌طور مداوم دهانشان بوی بدی می‌دهد مقصر مشکلات دهان است. اگر بوی دهان به علت مشکلات دندان باشد دهان‌شویه تنها بو را مخفی کرده و مشکل را درمان نمی‌کند. از صحبت با پزشک خود درباره‌ی این موضوع خجالت نکشید، آن‌ها هستند تا به شما کمک کنند. روزانه نخ دندان بکشید و روزی دو بار زبان و دندان‌های خود را مسواک بزنید. این کار بوی بد دهان را تا حد زیادی کم کرده و حتی ممکن است از بین ببرد.

 

مواد غذایی مناسب برای سلامت دهان خوب است

سلامت دهان و دندان

شکر نوشیدنی‌های گازدار و خوراکی‌های بدون مواد مغذی با باکتری‌های درون دهان ترکیب‌شده و اسیدی می‌سازد که به مینای دندان و لثه‌ها آسیب می‌رساند. پاک کردن باقی‌مانده‌ی مواد غذایی و نوشیدنی‌های قندی کمک زیادی به حفظ سلامت دندان می‌کند.

 

مشکلات دهان و دندان خودشان بهبود نیافته و درمان نمی‌شوند

سلامت دهان و دندان

اگر پزشک شما برنامه‌ای درمانی برای دندان‌هایتان داده است باید آن را انجام دهید و تمرکز خود را روی درمان سریع مشکل خود قرار دهید. اگر حفره‌های دندان بزرگ‌تر شوند و به عصب دندان برسند تنها انتخاب شما عصب‌کشی یا کشیدن دندان است.

 

عصب‌کشی اغلب زیاد دردناک نیست

سلامت دهان و دندان

حتماً شما هم بارها شنیده‌اید بیماری می‌گوید " فقط دندان را بکش، عصب‌کشی خیلی ترسناک است". اما امروزه تکنولوژی‌های عصب‌کشی مانند چیزی نیست که بیشتر مردم فکر می‌کنند. عصب‌کشی می‌تواند به‌اندازه‌ی پر کردن دندان بدون درد باشد.

 

مسواک خود را عوض کنید

سلامت دهان و دندان

مسواک‌ها پس از سه ماه خراب می‌شوند و مانند اول مؤثر نخواهند بود. اگر مشکل لثه دارید باید هر 4 تا 6 هفته مسواک خود را به دلیل میکروب‌های ساکن در بین موهای مسواک عوض کنید. باید پس از هربار استفاده مسواک خود را با آب گرم بشویید و پس از هر بار بیماری آن را عوض کنید.

 

مراقبت از سلامت دهان راحت است

سلامت دهان و دندان

برخی افراد فکر می‌کنند داشتن دندان‌هایی سالم تلاش زیادی می‌خواهد. چک آپ های مرتب نزد دکتر، تمیز کردن دهان و دندان، دو بار مسواک زدن در روز، کشیدن نخ دندان و داشتن رژیم غذایی مفید فاکتورهای کلیدی در سلامت دندان و لثه است. کدام‌یک از این‌ها سخت است؟

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040