۲۳ مهر ۱۳۹۴

کمک به کارکرد راحت روده در دفع مدفوع

۲۳ مهر ۱۳۹۴ 44959 بازدیدکننده 3 نظر
کمک به کارکرد راحت روده در دفع مدفوع در این مقاله می خوانید

شاید از شنیدن اینکه می‌توانید روی کیفیت دفع مدفوع از بدنتان کنترل داشته باشید تعجب کنید. مراحل زیر را دنبال کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ...

کمک به کارکرد راحت روده در دفع مدفوع

به میزان کافی آب بنوشید

حرکت مدفوع در روده

فرآیند حرکت راحت مدفوع در روده‌ها زمانی که شما به سرویس بهداشتی می‌روید شروع نمی‌شود. شما باید در روده‌های خود شرایطی فراهم کنید که مدفوع بتواند در آن در بهترین شرایط حرکت کند. این یعنی چیزی که شما امروز می‌خورید کار زیادی روی آن انجام می‌شود تا بتواند فردا به شکل مدفوع از بدنتان دفع گردد. بنابراین اولین گام برای حرکت راحت مدفوع در روده و احساس راحتی این است که مقدار زیادی آب بنوشید. به یاد داشته باشید بدن ما برای کارکرد درست نیاز به آب دارد.

بدن آب موردنیاز خود را از مایعات و غذاهایی که می‌خوریم کسب می‌کند. بیشتر آب مصرفی ما از شکم جذب بدنمان می‌شود.

 

غذای مناسب بخورید

حرکت مدفوع در روده

چیزی که وارد بدن می‌شود باید از آن خارج شود. شما برای اینکه روده‌هایتان حرکت راحتی داشته باشند باید مطمئن باشید غذای مناسبی می‌خورید. غذای مناسب شامل مقدار زیادی سبزیجات، مقداری میوه، گوشت بدون چربی و چربی‌های سالم است. این غذاها نه‌تنها برای سلامت کلی بدن مناسب‌اند بلکه نقش بزرگی در فعالیت سیستم گوارشی دارند.

اما از خوردن برخی غذاها بهتر است اجتناب کنید. تنقلات و غذاهای چرب سبب آزردگی باکتری‌های روده شده و نتیجه‌ی آن انقباضات سخت‌تر روده است – انقباضاتی که می‌توانند باعث دل‌پیچه و اسهال شدید شوند.

 

درست زمان‌بندی کنید

حرکت مدفوع در روده

بهترین زمان برای دفع مدفوع زمانی است که بدن از شما می‌خواهد. بااین‌حال کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا فرآیند دفع مدفوع شما کمتر حالت رندوم داشته باشد:

 

به الگوها توجه کنید

در چند روز آینده دقت کنید چه زمانی بدن شما بیشتر پیام می‌دهد که وقت رفتن رسیده است.

 

زمان بگذارید

هرچقدر این موضوع برای شما ناراحت‌کننده باشد در تمام زندگی هر زمان که بدن شما آماده بود باید به حرف آن گوش‌داده و به دستشویی بروید. اگر اغلب صبح‌ها بدن شما آماده‌ی دفع مدفوع است حتماً زمانی بیدار شوید که فرصت داشته باشید مدتی را برای این کار صرف کنید. حرکت راحت مدفوع در روده زمانی است که شما به نشانه‌های درونی بدن خود پاسخ دهید.

اجازه ندهید خجالت یا هر چیز دیگری روی سلامت شما اثر بگذارد. سرویس بهداشتی‌های عمومی برای همین ساخته‌شده‌اند – زیرا دفع مواد زائد بخشی از زندگی انسان است. بله شاید صدا و بو داشته باشید اما هیچ‌کس درباره‌ی شخصیت شما به خاطر اینکه مدفوع داشته‌اید قضاوتی نخواهد کرد! منتظر ماندن تا رسیدن به خانه می‌تواند باعث هموروئید شود و شاید مشکل یبوست مزمن برای شما ایجاد کند.

 

به حرکت در روده ها کمک کنید

اگر می‌دانید حدود زمانی دفع مدفوع در بدن شما کی است کارهایی وجود دارد که به بدنتان کمک کنید:

یک وعده‌ی غذایی بزرگ بخورید، غذاهایی با چربی سالم بهترند

مقداری مایعات گرم بنوشید

ورزش کنید

 

آرام باشید و بگذارید بدن کارش را بکند

حرکت مدفوع در روده

شاید فکر کنید برای کاری که همه تقریباً هرروز انجام می‌دهند نیازی به دستورالعمل خاصی نیست اما نکاتی وجود دارد که شما را به مرحله‌ی موفقیت می‌رساند.

 

به خودتان زیاد فشار وارد نکنید

فکر نکنید باید به خودتان فشار زیادی وارد کنید تا روده ها کار کرده و مدفوع دفع شود. آرام بنشینید و چند نفس عمیق بکشید. بدن شما خودش می‌داند چکار کند.

 

فکر نکنید باید همه‌ی شکمتان یک‌باره خالی شود

بسیاری از افراد تصور می‌کنند باید تا زمانی که شکمشان کاملاً خالی شود در دستشویی بمانند. این راه‌حل شاید نتیجه‌ی معکوس داشته باشد. چیزی که باید از بدن شما خارج شود بخشی از چیزی است که در راست‌روده یا مقعد ذخیره‌شده است، آخرین بخش از روده‌ی بزرگ شما.

 

نظافت

حرکت مدفوع در روده

زمانی که دفع مدفوع شما تمام شد به نکات پایه‌ای بهداشت فردی بی‌توجه نباشید.

 

مقعد خود را آرام تمیز کنید

برای پیشگیری از حساسیت یا عفونت مطمئن شوید که نواحی اطراف مقعد کاملاً شسته شده‌اند. از دستمال‌کاغذی استفاده کرده و به‌آرامی از جلو به عقب خود را تمیز کنید. در صورت نیاز دستمال جدیدی بردارید و این کار را ادامه دهید تا کاملاً بدنتان تمیز شود. دستمال را محکم نکشید.      

 

بعد از اتمام درب سرویس فرنگی را ببندید

با این کار مطمئن می‌شوید میکروب‌ها اطراف سرویس بهداشتی حرکت نخواهند کرد.

 

کاملاً دست‌هایتان را بشویید

از آب و صابون استفاده کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040