۴ مهر ۱۳۹۴

10 دلیل که عادت ماهانه ی شما عقب افتاده است

۴ مهر ۱۳۹۴ 3415 بازدیدکننده 0 نظر
10 دلیل که عادت ماهانه ی شما عقب افتاده است در این مقاله می خوانید

پس از به تأخیر افتادن عادت ماهانه اولین فکری که به ذهن ما می‌رسد بارداری است. اما آیا بارداری تنها دلیل عقب افتادن عادت ماهانه‌ی شماست؟ ...

10 دلیل که عادت ماهانه ی شما عقب افتاده است

استرس

علت تاخیر در عادت ماهانه

گاهی ما زیاد استرس داریم و درنتیجه بدنمان میزان ترشح هورمون آزادکننده گنادوتروپین‌ها (GnRH) را کاهش می‌دهد. نتیجه‌ی این کاهش هورمون انجام نشدن تخمک‌گذاری یا عادت ماهانه است. با پزشک خود مشورت کنید تا راهی برای آرامش ذهنی پیداکرده و بدنتان به برنامه‌ی عادی خود بازگردد.

 

بیماری

علت تاخیر در عادت ماهانه

یک بیماری کوتاه یا طولانی ناگهانی می‌تواند سبب تأخیر در عادت ماهانه شود. این مشکل اغلب موقتی است.

 

تغییر در برنامه‌ی زندگی

علت تاخیر در عادت ماهانه

تغییر در روال زندگی می‌تواند حقیقتاً ساعت بدن شما را تغییر دهد. این موضوع خصوصاً زمانی درست است که کار شما از روز به شب تغییر کند و یا برعکس. اگر مرتباً شیفت کاری شما عوض می‌شود و در مرتب بودن عادات ماهانه‌ی خود به مشکل خورده‌اید بهتر است در صورت امکان شیفت کاری ثابت‌تری داشته باشید و یا اینکه حداقل شیفت شما پس از یک عادت ماهانه‌ی طولانی‌تر عوض شود.

 

تغییر در داروها

علت تاخیر در عادت ماهانه

شاید یک داروی جدید را امتحان می‌کنید و نتیجه‌ی آن تأخیر افتادن و یا حتی انجام نشدن عادت ماهانه است. حتماً درباره‌ی عوارض جانبی این دارو با پزشک خود صحبت کنید. این تأثیر در بسیاری از داروهای پیشگیری از بارداری وجود دارد. اگر داروهای خود را عوض کرده‌اید درباره‌ی تأثیرات احتمالی آن روی عادت ماهانه‌ی خود از پزشک سؤال کنید.

 

اضافه‌وزن

علت تاخیر در عادت ماهانه

داشتن وزن اضافی می‌تواند از طریق هورمون‌ها دوره‌ی عادت ماهانه‌ی شما را تغییر دهد و حتی آن را متوقف کند. اغلب خانم‌ها پس از کاهش چند کیلو به سیکل عادی عادت ماهانه و تخمک‌گذاری خود برمی‌گردند، حتی اگر هنوز هم اضافه‌وزن داشته باشند.

 

کم‌وزنی

علت تاخیر در عادت ماهانه

اگر بدن شما به‌اندازه‌ی کافی چربی نداشته باشد عادات ماهانه‌ی منظمی نخواهید داشت و حتی گاهی ممکن است کم‌وزنی باعث توقف کامل عادت ماهانه شود. این وضعیت آمنوره نام دارد. اغلب افزایش وزن به بازگشت عادات ماهانه به یک‌روال منظم کمک می‌کند. کم‌وزنی علت رایج عقب افتادن یا توقف عادت ماهانه در زنانی است که خیلی زیاد کار می‌کنند و یا ورزشکار حرفه‌ای هستند.

 

پیش‌بینی نادرست

علت تاخیر در عادت ماهانه

چرخه‌ی قاعدگی در هر زن با زن دیگر متفاوت است. درست است که می‌گوییم متوسط دوره  قاعدگی 28 روز است اما این عدد برای همه صحیح نیست. گاهی تصور می‌کنیم عادت ماهانه‌ی ما عقب‌افتاده است درحالی‌که در حقیقت اشتباه حساب کرده‌ایم. اگر دوره‌ی قاعدگی نامنظمی داشته‌اید اما می‌دانید زمان تخمک‌گذاری شما کی است باید دو هفته بعد از تخمک‌گذاری منتظر عادت ماهانه باشید.

 

قبل از یائسگی

علت تاخیر در عادت ماهانه

قبل از یائسگی دورانی است که بدن شما از سن باروری به سن عدم باروری منتقل می‌شود. عادات ماهانه‌ی شما ممکن است سبک‌تر، سنگین‌تر، بیشتر و یا کمتر شود اما اغلب عادی نیست. اگر نمی‌خواهید باردار شوید استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری را ادامه دهید زیرا شما دوست دارید حداقل برای کمی زمان بیشتر بارور بمانید.

 

یائسگی

علت تاخیر در عادت ماهانه

یائسگی زمانی است که در زندگی خود به نقطه‌ای می‌رسید که دیگر تخمک‌گذاری یا عادت ماهانه نخواهید داشت.  یائسگی می‌تواند به شکل یک اتفاق عادی در زندگی شما باشد و یا از طریق برخی جراحی‌ها به وجود آمده و یا نتیجه‌ی انواع مختلفی از شیمی‌درمانی‌ها باشد.

 

بارداری

علت تاخیر در عادت ماهانه

و سرانجام بارداری. بله، عقب افتادن عادت ماهانه‌ی شما می‌تواند بر اثر بارداری باشد. یک تست بارداری ساده اغلب کمک می‌کند متوجه شوید آیا عادت ماهانه‌ی شما بر اثر بارداری عقب افتاده است یا خیر. در تست ادرار و آزمایش خون برای بارداری به دنبال هورمون هاش سی جی یا گنادوتروپین جفتی انسان HCG هستند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040