۸ مرداد ۱۳۹۴

خطرات ارتودنسی دندان ها

۸ مرداد ۱۳۹۴ 3689 بازدیدکننده 0 نظر
خطرات ارتودنسی دندان ها در این مقاله می خوانید

نوجوانان بسیاری از سیم‌های دندان استفاده می‌کنند. درحالی‌که این براکت ها نحوه‌ی قرارگیری دندان‌ها را مرتب می‌کنند اما خطراتی وجود دارد که باید قبل از ارتودنسی از آن‌ها آگاه باشید. ...

خطرات ارتودنسی دندان ها

این وسایل مخصوص ارتودنسی استفاده می‌شوند تا روش قرارگیری دندان و فک را اصلاح کنند، مثلاً زمانی که دندان‌های فک بالا جلوآمده و فک پایین عقب است، برجستگی دندان‌های فک پایین و ...براکت های فلزی که روی یک سیم قرارگرفته‌اند روی دندان‌های آسیای بزرگ قرار می‌گیرند. دندان‌های آسیا مانند یک لنگر و محل اتصال برای سیمی عمل می‌کند که براکت ها در آن قرارگرفته و دندان‌ها را می‌کشند تا صاف شوند.

 

درد در فک و سردرد

ارتودنسی دندان

زمانی که دندان‌پزشک شما براکت های فلزی سیم را محکم می‌کند کمی فشار به فک شما وارد می‌شود. این فشار به نظم دندان‌ها کمک می‌کند اما کمی فشار اضافی به دهان و صورت وارد می‌کند. بدن به تغییر دندان‌ها مانند هر التهاب دیگری واکنش نشان می‌دهد. درنتیجه سلول‌های خونی را به آن ناحیه فرستاده و پروتئین‌هایی برای درمان جراحت ارسال می‌کند. این واکنش اغلب سبب احساس درد در فک و سر می‌شود.

 

آسیب به بافت داخل دهان

ارتودنسی دندان

در هفته‌های اول استفاده از سیم دندان شما داخل دهان خود درد حس خواهید کرد. زمان می‌برد تا داخل لب و گونه‌ها با این تراکم ناشی از سیم و براکت های فلزی کنار بیاید. سایش بافت‌ها در مقابل براکت های سیم می‌تواند سبب درد، خونریزی، زخم و خراش شود.

 

شکستن سیم

آسیب به براکت های روی دندان‌ها بسیار نادر است اما سیم نازکی که آن‌ها را به هم وصل می‌کند ممکن است بشکند. غذاهای سفت مانند آجیل، تکه‌های یخ، غذاهایی که باید از روی استخوان جویده شوند و یا خوراکی‌هایی مانند بلال یا بال مرغ می‌توانند منجر به شکستن سیم شوند. سیم‌های شکسته داخل دهان را زخم و متورم می‌کنند و سبب بریدگی و خونریزی خواهند شد.

 

تحلیل لثه

ارتودنسی دندان

در طی ارتودنسی نیاز به اشعات ایکس ری متناوب برای اندازه‌گیری حرکت و پیشرفت دندان و همچنین بررسی شرایط تحلیل لثه‌ها و کوتاه شدن ریشه‌ی دندان‌ها می‌باشد.  در طی ارتودنسی برخی تغییرات کوچک در طول ریشه ایجاد می‌شود و این کاهش طول ریشه نشانه‌ای از درمان ارتودنسی زیادتر از حد لازم می‌باشد.

 

افزایش احتمال پوسیدگی دندان

ارتودنسی دندان

دندان‌هایی که سیم دارند نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت زیرا تکه‌های غذا بین براکت ها و سیم‌ها گیر می‌کند. ممکن است اطراف براکت ها و چسبی که سیم را به دهان نگه می‌دارد پلاکت‌ها تشکیل شوند. ایجاد پلاکت در دهان موجب پوسیدگی دندان، بوی بددهان،  تغییر رنگ دندان و بیماری لثه خواهد شد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040