۳۰ تير ۱۳۹۴

چه زمانی از آنتی بیوتیک استفاده نکنیم

۳۰ تير ۱۳۹۴ 2296 بازدیدکننده 0 نظر
چه زمانی از آنتی بیوتیک استفاده نکنیم در این مقاله می خوانید

برای بسیاری از بیماری‌های تنفسی آنتی‌بیوتیک به شما کمکی نخواهد کرد و حتی ممکن است شما را بیمارتر کند. در اینجا چهار موردی که نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست آورده شده است. ...

چه زمانی از آنتی بیوتیک استفاده نکنیم

برخی از بیماری‌ها اگر بر اثر باکتری‌های خاصی ایجادشده باشند ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک باشد مانند ذات‌الریه، گلودرد استرپتوکوکی، عفونت‌های داخلی گوش و برخی از عفونت‌های سینوسی، اما این موارد بسیار کمتر از چیزی هستند که شما فکر می‌کنید. در اغلب موارد سرفه و دیگر موارد بر اثر ویروس می‌باشد نه باکتری و ممکن است با آنتی‌بیوتیک‌ها بدتر شود.

شما یک ماده‌ی شیمایی وارد بدن خود می‌کنید که اصلاً به درمان بیماری شما کمک نمی‌کند اما شانس آسیب زدن به شما را دارد. آنتی‌بیوتیک ممکن است باعث حساسیت پوستی و واکنش‌های آلرژیک دیگر شود و ازآنجایی‌که باکتری‌های خوب را می‌کشد ممکن است باعث اسهال شود.

علاوه بر این آنتی‌بیوتیک‌ها سبب می‌شود در آینده بدن شما نسبت به آن مقاوم شود. هرچه این داروها بیشتر استفاده شوند بدن شما بیشتر مقاوم می‌شود.

در کل تا زمانی که حتماً لازم باشد از آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید.

 

گلودرد

تنها نوع گلودرد که نیاز به آنتی‌بیوتیک دارد گلودردهای استرپتوکوکی است. در 70 درصد از موارد پزشکان به بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند درحالی‌که تنها ده درصد حقیقتاً گلودرد استرپتوکوکی دارند.

 

عفونت سینوسی

از هر پنج مورد آنتی‌بیوتیک تجویزشده یک مورد برای عفونت‌های سینوسی است. اما تنها حدود بیست درصد از عفونت‌های سینوسی واقعاً نیاز به دارو دارند. بیش از 80 درصد از عفونت‌ها ویروسی هستند، انواع دیگر باکتریایی هستند. تنها اگر علائم شدید بوده و تب بسیار شدید داشتید و به‌مرورزمان در طی ده روز علائم بدتر شد نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک‌دارید.

 

سرماخوردگی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که در میان مواردی هستند که پزشکان برای آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. نه‌تنها آنتی‌بیوتیک‌ها، بلکه هیچ داروی دیگری سرماخوردگی شما را درمان نمی‌کند. برخی مسکن‌ها و داروهای خانگی ممکن است علائم شما را تسکین دهند اما کار اصلی را سیستم ایمنی بدن انجام می‌دهد و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. بنابراین بهترین درمان برای بهبود شما استراحت، نوشیدن مایعات و باز گذاشتن مسیر بینی است.

 

برونشیت

برونشیت بیماری دیگری است که اغلب در طی آن به بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود – حتی اگر تأثیری نداشته باشد. شواهدی وجود دارد که آنتی‌بیوتیک‌ها  به برونشیت حاد کمک نمی‌کند، که این مورد یک عفونت متوسط یا شدید مسیر تنفسی است که اغلب تا 3 هفته طول می‌کشد.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040