۱۰ دي ۱۳۹۳

چگونه نفخ و گاز شکم را کاهش دهیم

۱۰ دي ۱۳۹۳ 21659 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه نفخ و گاز شکم را کاهش دهیم در این مقاله می خوانید

گاز و نفخ محصول طبیعی تجزیه مواد غذایی در فرایند گوارش در بدن است. وقتی گاز از طریق دهان یا مقعد از بدن خارج نشود، در دستگاه گوارش تجمع یافته و منجر به نفخ می‌گردد. برای کاهش گاز و نفخ شکم راهکارهایی یاد بگیرید. ...

چگونه نفخ و گاز شکم را کاهش دهیم

 روش اول: گاز را در شکم نگه ندارید

1- از نگه‌داشتن گاز در شکم خودداری کنید.

بسیاری از مردم بدنشان را وادار به نگه‌داشتن گاز می‌کنند، اما خارج کردن گاز تنها راه بدن برای رهایی از محصولات جانبی گوارش است. جلوگیری از رها شدن گاز تنها منجر به درد و ناراحتی بیشتر می‌شود. به جای این کار مکان راحتی پیدا کنید تا گاز را دفع کنید. 

اگر هنگام نیاز به دفع گاز، در اماکن عمومی قرار دارید به سرویس بهداشتی بروید که بتوانید آنجا بمانید تا زمانی که ناراحتی و مشکل فروکش کند.  

اگر خروج گاز دشوار است، سعی کنید بدن خود را در حالتی قرار دهید که گاز آزاد شود. دراز بکشید و عضلات خود را شل کنید تا فشار از معده و روده‌تان برداشته شود.  

راه رفتن نیز می‌تواند مفید باشد. راه رفتن پرانرژی و تند در اطراف ساختمان و محوطه یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها نیز به خارج شدن گاز کمک می‌کند. 

 

2- کمپرس داغ استفاده کنید. 

درمان نفخ شکم

برای رهایی سریع از فشار شکم که به واسطه گاز و نفخ ایجاد شود، دراز بکشید و بطری یا کیسه آب داغ بر روی شکم خود بگذارید. بگذارید گرما و وزن آن به خارج شدن گاز از بدن و کاهش فشار داخل شکمتان کمک کند.

 

3- چای بابونه یا نعناع بنوشید.

درمان نفخ شکم

نعناع و بابونه خواصی دارند که به گوارش کمک کرده و به آرام شدن درد معده کمک می‌کنند. چای کیسه‌ای بابونه یا نعناع بنوشید یا برگ تازه نعناع یا گل خشک بابونه استفاده کنید. این مواد را در آب داغ دم کنید تا گاز و نفخ کاهش یابد. 

 

4- مقداری سیر بخورید.

درمان نفخ شکم

سیر نیز خواصی دارد که معده را تحریک کرده و به کاهش گاز و نفخ کمک می‌کند. مکمل‌های حاوی سیر نیز قابل تهیه هستند اما سیر تازه ممکن است سریع‌تر تأثیر بگذارد. 

سوپ سیر بخورید. چون آب گرم کمک می‌کند سیر سریع‌تر به سیستم بدن برسد. چند حبه سیر را خردکرده و آن‌ها را در روغن زیتون بر روی گاز تفت دهید. مقداری سبزیجات یا آب مرغ به آن اضافه کرده و بگذارید چند دقیقه بجوشد و سپس به صورت گرم آن را میل کنید. 

از خوردن سیر با غذاهای دیگر که ممکن است نفخ و گاز بیشتری ایجاد کنند خودداری کنید. برای تأثیر بیشتر آن را ساده یا با سوپ مصرف کنید.

 

5- داروهای بدون نسخه آرام‌کننده نفخ مصرف کنید.

درمان نفخ شکم

اگر احساس فشار و ناراحتی ناشی از نفخ و گاز را تجربه می‌کنید، داروهایی که از نفخ جلوگیری می‌کنند، برای وضعیت کنونی شما تأثیری ندارند. دارویی انتخاب کنید که حباب‌های گاز را شکسته و فشار در روده و معده را کاهش دهد. 

داروهای بدون نسخه حاوی سایمتیکون (simethicone) تجمع گاز را کاهش می‌دهند. 

گفته می‌شود زغال فعال‌شده نیز به کاهش گاز کمک می‌کند. زغال فعال را می‌توان از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها تهیه نمود. 

 

روش دوم: ایجاد تغییراتی در سبک زندگی

درمان نفخ شکم

1- از غذاهایی که باعث می‌شوند بدنتان گاز بیشتری تولید کند خودداری کنید.

گاز زمانی تشکیل می‌شود که کربوهیدرات‌هایی که در روده کوچک گوارش نشده‌اند، توسط باکتری‌های موجود در روده بزرگ تخمیر شوند. غذاهایی که موجب این رویداد می‌شوند ممکن است در برخی افراد بیشتر از برخی دیگر تأثیر بگذارند. اگر اغلب نفخ را تجربه می‌کنید می‌توانید مصرف این غذاها را محدود کرده یا متوقف کنید. 

حبوبات. مشخص شده است که لوبیا سیاه، لوبیا قرمز، لوبیا لیما، نخودها، و حبوبات دیگر باعث ایجاد گاز در روده می‌شوند . این مواد حاوی قندی به نام الیگوساکارید هستند که بدن نمی‌تواند آن را تجزیه کند. قندهای تجزیه نشده در فرایند گوارش دست‌نخورده باقی می مانند و در روده کوچک گاز تولید می‌کنند. 

سبزیجات و میوه‌های فیبری- فیبر فواید زیادی دارد اما قابل گوارش نیست و به همین علت یکی از عوامل اصلی ایجاد نفخ و گاز است. سعی کنید بفهمید کدام میوه‌ها و سبزیجات فیبری، بیشتر شما را اذیت می‌کنند. کلم، بروکلی، و سبزیجات دیگر از تیره کلم معمولاً گاز بیشتری نسبت به سبزیجات برگی دیگر ایجاد می‌کنند. 

محصولات لبنی تهیه‌شده از شیر گاو- شیر گاو حاوی لاکتوز است که در بسیاری از افراد در فرایند گوارش قابل‌هضم نیست. از شیر، پنیر، بستنی و محصولات لبنی دیگری که از شیر لاکتوز دار تهیه‌شده‌اند اجتناب کنید. گفته می‌شود که شیر بز سهل الهضم تر است بنابراین می‌توانید آن را جایگزین کنید. 

افزودنی‌های مصنوعی- سوربیتول، مانیتول و شیرین‌کننده‌های مصنوعی دیگر باعث می‌شوند بسیار از مردم دچار نفخ شوند. 

نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار دیگر- حباب‌های هوای موجود در نوشیدنی‌های گازدار منجر به نفخ می‌شود چون هوا در معده محبوس می‌گردد. 

 

2- ترتیب خوردن غذا را تغییر دهید.

درمان نفخ شکم

وقتی شروع به خوردن چیزی می‌کنید، بدن به صورت طبیعی اسید هیدروکلریک تولید می‌کند تا پروتئین را تجزیه کند. اگر وعده غذایی را با صرف کربوهیدرات‌ها شروع کنید اسید هیدروکلریک پیش از این که پروتئین وارد سیستم گوارش شما شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی پروتئین گوارش نشده بماند تخمیر شده و گاز تولید می‌کند. 

به جای شروع وعده غذا با نان و سالاد، ابتدا چند لقمه از گوشت، ماهی یا غذاهای پروتئینی دیگر سفره بخورید. 

اگر مشکل گوارش پروتئین ادامه یافت، می‌توانید از مکمل‌های اسید هیدروکلریک بهره ببرید. این مکمل را پس از غذا درحالی‌که هنوز بدنتان در حال گوارش است، مصرف کنید. 

 

3- غذایتان را خوب بجوید.

درمان نفخ و گاز شکم

جویدن اولین بخش گوارش  است و دندان‌ها و بزاق شما شروع به تجزیه و شکستن مواد غذایی می‌کنند. مطمئن شوید که هر لقمه را کامل می‌جوید و بعد آن را می‌بلعید تا کار برای معده و روده راحت تر شده و احتمال تخمیر و تشکیل گاز کاهش یابد. 

سعی کنید هر لقمه را بیست مرتبه بجوید و سپس قورت دهید. در حین جویدن غذا قاشق و چنگال خود را کنار بگذارید تا برای لقمه بعدی عجله نکنید. 

آرام غذا خوردن از بلعیدن هوای زیاد در حین غذا خوردن می‌کاهد بنابراین اغلب دیگر آروغ یا تجمع گاز اتفاق نمی‌افتد. 

 

4- غذاهای تخمیر شده بخورید.

درمان نفخ و گاز شکم

گوارش مناسب غذا نیاز به باکتری‌های سالم دارد. مردم قرن‌ها است که غذاهای حاوی این باکتری‌های مفید را مصرف می‌کنند. 

ماست حاوی پروبیوتیکها است که منبع اصلی باکتری‌هایی هستند که به گوارش کمک می‌کنند. کفیر نیز محصول لبنی دیگری است که به بدن در گوارش کمک می‌کند. 

ترشی کلم، ترشی کلم برگ و سبزیجات تخمیر شده دیگر نیز گزینه‌های خوبی هستند.  

 

5- آنزیم‌های گوارشی مصرف کنید.

درمان نفخ و گاز شکم

مکمل‌های آنزیم گوارشی می‌توانند به بدن در تجزیه ترکیبات غیرقابل گوارش حبوبات، فیبرها و چربی‌ها که ممکن است گاز ایجاد کنند کمک کنند. سعی کنید بفهمید چه غذاهایی موجب مشکل در شما می‌شوند و مکمل متناسب با آن را انتخاب کنید. 

اگر در گوارش حبوبات مشکل‌دارید مکمل بینو (Beano) مصرف کنید که حاوی آنزیم مورد نیاز برای گوارش الیگوساکاریدها است. 

آنزیمهای گوارشی را باید پیش از غذا مصرف کنید نه پس از آن تا بدن شما آمادگی گوارش غذا هنگام ورود به بدن را داشته باشد. 

 

روش سوم: درمان اختلالات گوارشی

درمان نفخ و گاز شکم

1- مراقب شدت و دفعات علائم خود باشید.

نفخ و گاز هر از گاهی ممکن است اتفاق بیفتد به ویژه پس از مصرف یکی از مواد غذایی نفخ زا مانند بستنی یا حبوبات. اگر نفخ دردناک یا آزاردهنده را هر روز تجربه می‌کنید ممکن است مشکل شما فراتر از نفخ ساده باشد و با تغییر عادات غذایی حل نشود. 

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) روده بزرگ را تحت تأثیر قرار داده و هنگام مصرف برخی غذاها موجب کرامپ و اسهال می‌شود. 

بیماری سلیاک یک اختلال گوارشی است که با مصرف گلوتن ایجاد می‌شود که پروتئین موجود در نان و سایر محصولات حاوی گندم، جو یا چارودار است.

بیماری کرون یک اختلال گوارشی است که ممکن است در صورت عدم درمان موثر، شدید شود.

 

2- به دنبال کمک پزشکی باشید.

درمان نفخ و گاز شکم

اگر هر روز نفخ و گاز دارید که درد ایجاد کرده یا در زندگی روزانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند، به پزشک مراجعه کنید و در مورد علت‌های محتمل و راه‌حل‌ها صحبت کنید. چون اغلب نفخ و گاز مستقیماً مربوط به چیزی است که می‌خورید، آماده‌باشید تا در مورد رژیم غذایی و سبک زندگی خود با پزشک صحبت کنید. 

 

توصیه‌ها

ورزش منظم کمک می‌کند گاز و نفخ آرام شده و از رویداد آن در آینده نیز پیشگیری می‌کند. هر روز پیاده‌روی، دوی آهسته یا شنا انجام دهید تا بدن فرصتی برای رها کردن گازهای داخل شکم داشته باشد. 

مصرف موز، طالبی و انبه را امتحان کنید. از نوشابه پرهیز کنید. 

 

هشدارها

بدون مشورت با پزشک هیچ گروه غذایی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040