۲۷ آذر ۱۳۹۳

هفت دردی که هرگز نباید نادیده گرفته شود

۲۷ آذر ۱۳۹۳ 3783 بازدیدکننده 0 نظر
هفت دردی که هرگز نباید نادیده گرفته شود در این مقاله می خوانید

نباید هر درد و ناراحتی شما را به بیمارستان بکشاند، اما برخی از دردها که ناگهانی ایجاد میشوند نباید چشم‌پوشی شوند. در اینجا با برخی از این دردها که ممکن است ناچیز به نظر برسند اما نیاز به توجه فوری دارند، آشنا می‌شوید. ...

هفت دردی که هرگز نباید نادیده گرفته شود

درد تیر کشنده بین کتف‌ها

دردهای خطرناک

ممکن است حمله قلبی باشد

حدود 30% از مردمی که به حمله قلبی دچار می‌شوند، فشار سینه را تجربه نمی‌کنند. درد بین کتف‌ها در زنان به اندازه درد فک، کوتاهی تنفس، و تهوع شایع است. اگر شما این علائم را دارید (احتمالاً بیشتر از یکی از این علائم را) باید هر چه سریع‌تر به دنبال کمک پزشکی باشید. 

درد عضله همانند یک درد مبهم است. حمله قلبی بیشتر شبیه شروع درد ناگهانی و تیر کشنده است. سریع با اورژانس تماس بگیرید. نباید خودتان تا بیمارستان رانندگی کنید. بهتر است کسی شما را به بیمارستان نرساند بلکه منتظر آمبولانس باشید چون آن‌ها فوراً تجهیزات درمانی را برای شما آماده می‌کنند. 

 

سردرد  رعدآسا 

دردهای خطرناک

ممکن است: آنورسیم باشد ( وجود ناحیه بالون مانند (باد کرده) در یک رگ) 

بیشتر ما سردرد خفیف تا متوسط را تجربه کرده‌ایم، معمولاً یک داروی بدون نسخه برای درد آن را آرام می‌کند اما اگر شدیدترین سردرد عمر خود را تجربه می‌کنید و ناگهانی اتفاق افتاده است با اورژانس تماس بگیرید. دوباره در این مورد نیز نباید خودتان تا بیمارستان رانندگی کنید. 

 

از کجا بفهمید این سردرد میگرن نیست؟ در میگرن احساس تهوع دارید و به نور و صدا حساس می‌شوید و سردردتان تدریجاً پیشروی می‌کند. 

خونریزی مغزی به علت پارگی انوریسم شایع نیست اما وقتی اتفاق بیفتد، واکنش سریع بسیار کلیدی است. جراح می‌تواند با بستن محل ضعیف شده زندگی شما را نجات دهد. اگر فوراً درمان نشوید ممکن است بمیرید. مهم‌ترین خطر این است که پارگی اتفاق افتاده و خونریزی وارد مغز شود که درمان این وضعیت دشوار بوده و ممکن است هرگز درمان نگردد. برای سردرد شدید و ناگهانی آسپیرین مصرف نکنید چون خونریزی را ممکن است تشدید کند. 

 

درد مبهم معده به سمت راست پایین شکم 

دردهای خطرناک

ممکن است آپاندیسیت باشد

درد معمولاً در وسط معده شروع می‌شود و به تدریج به سمت راست حرکت می‌کند. اگر آپاندیس پاره شود می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد و باکتری‌ها به جریان خون هجوم برده و تمامی بدن را دچار عفونت کنند. اگر چنین دردی احساس می‌کنید مستقیم به اورژانس مراجعه کنید. معمولاً این درد ظرف 24 ساعت که جایگاه آن عوض می‌شود شدیدتر شود. 

معمولاً اگر آپاندیس داشته باشید، هنگامی که معده خود را فشار می‌دهید، چندان درد نمی‌گیرد اما همین که فشار را می‌خواهید بردارید به سرعت تشدید می‌شود. روش تست دیگر، عضله‌های زیر کیسه صفرا است: زانوی خود را به سمت سرتان بیاورید و از کسی بخواهید درحالی‌که مقاومت می‌کنید، پایتان را پایین بیاورد. اگر این کار درد ایجاد می‌کند نشانه آپاندیس تحریک شده است که باید ارزیابی‌های بیشتری روی آن انجام شود. 

 

دندان‌دردی که شما را بیدار می‌کند

دردهای خطرناک

می‌تواند دندان‌قروچه باشد

دندان‌قروچه مکرر ممکن است موجب شود عصب دندان ملتهب شده و مینای محافظ آن از بین برود. حتی ممکن است آسیب به ریشه دندان رسیده و منجر به کشیدن دندان شود. به پزشک مراجعه کنید تا مشکل را برایتان حل کند. می‌توان با استفاده از محافظ شب (نایت گارد) در خواب از عوارض دندان‌قروچه که اغلب به واسطه استرس اتفاق می‌افتد، پیشگیری نمود. 

بسیاری از مردم در خواب دندان‌قروچه دارند. اگر چنین مشکلی دارید در مراجعات سالانه دندان‌پزشک می‌تواند به شما بگویید به محافظ شب نیاز دارید یا نه.  

 

درد میان کمر همراه با تب

دردهای خطرناک

ممکن است عفونت کلیه باشد 

تصور نکنید افزایش دمای بدن، تهوع، و کمردرد تنها یک دل درد ساده است. این وضعیت وقتی ایجاد می‌شود که باکتری‌هایی که به دستگاه ادراری نفوذ کرده‌اند به کلیه‌ها گسترش‌یافته و موجب شدت گرفتن عفونت می‌شوند. ممکن است وضعیت شما با علائم عفونت‌های دستگاه ادراری شروع شود (مانند درد در حین ادرار) اما برخی افراد تا پیشرفت بیماری هیچ علامتی ندارد. احتمالاً نیاز به آنتی‌بیوتیک ‌دارید بنابراین هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. 

زنان بیشتر مستعد عفونت دستگاه ادراری هستند که این عفونت می‌تواند به عفونت کلیه تبدیل شود. اگر عفونت کلیه درمان نشود کلیه‌ها ممکن است از کار بیفتند اما معمولاً به قدری درد آن زیاد است که فرد نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند. 

 

دردهای قاعدگی که با دارو بهتر نمی‌شوند

دردهای خطرناک

ممکن است اندومتریوز باشد 

اگر داروهای بدون نسخه برای این دردها موثر نباشند، آندومتریوز (وضعیتی که در آن پوشش داخلی رحم در جای دیگری به جز رحم رشد می‌کند) ممکن است علت آن باشد. اندومتریوز مانع بارداری می‌شود و شایع است. چهل تا شصت درصد از زنانی که قاعدگی‌های بسیار دردناک دارند ممکن است آندومتریوز داشته باشند. 

در صورتی که قصد بارداری ندارید، پزشک ممکن است داروهای ضد بارداری خوراکی برایتان تجویز کند. اگر درد ادامه یافت ممکن است نیاز به جراحی برای خارج کردن بافت باشد. 

 

ناحیه حساس به درد در ساق

دردهای خطرناک

ممکن است ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) باشد 

اگر ناحیه کوچکی در پایتان دردناک باشد ممکن است ترومبوز سیاهرگی عمقی داشته باشید. ترومبوز سیاهرگ عمقی تشکیل لخته خونی در دیواره رگ‌های عمقی است. این ناحیه ممکن است در هنگام لمس گرم و قرمز باشد. احتمال ترومبوز سیاهرگی عمقی در صورت مصرف قرص‌های ضد بارداری یا سپری کردن مدت طولانی در حالت نشسته در ماشین یا هواپیما بیشتر می‌شود. اگر تورم پایتان زیاد نباشد یا درد به سرعت بدتر نشود احتمالاً به جای مراجعه فوری به اورژانس می‌توانید یک روز صبر کنید و به پزشک مراجعه کنید اما نباید بیشتر از این کار را به تأخیر بیندازید. لخته ممکن است بزرگ‌تر شده یا بخشی از آن کنده شود و در جریان خون به سمت ریه‌ها حرکت کند و جریان خون را مسدود کند. 

لخته خون ممکن است به قلب رفته و موجب حمله قلبی شود یا به مغز رفته و موجب سکته مغزی گردد. 

 

برای پیشگیری اگر مدت زیادی در ماشین یا هواپیما باید بنشینید اقدامات زیر را انجام دهید:

هر یک تا دو ساعت بلند شوید و حرکت کنید یا حرکات کششی انجام دهید. 

با پنجه پایتان حروف الفبا را بر روی کف به صورت فرضی بنویسید. انگشت‌های پایتان را بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. هنگامی که الفبا را با پایتان می‌نویسید، عضلات را منقبض می‌کنید و جریان خون افزایش‌یافته و راحت تر پمپ می‌شوند بنابراین لخته نمی‌شوند. 

مایعات بنوشید و نگذارید بدنتان بی‌آب شود. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040