۱ آذر ۱۳۹۳

8 فایده حیرت انگیز شنا برای سلامتی

۱ آذر ۱۳۹۳ 5080 بازدیدکننده 0 نظر
8 فایده حیرت انگیز شنا برای سلامتی در این مقاله می خوانید

ورزش شنا طرفداران بسیاری میان تمامی گروه های سنی دارد. این ورزش در کنار تفریح و هیجان دارای فواید بسیاری برای سلامتی بدن شماست. ...

8 فایده حیرت انگیز شنا برای سلامتی

شنا. برای شما خوب است. در واقع معلوم است که شنا بهتر از خوب است، شنا عالی است، و نه صرفاً به این دلیل که روشی کم عارضه و شگفت‌انگیز و سرگرم‌کننده برای کم کردن وزن و تناسب‌اندام است. شنا مجموعه‌ای از منافع دارد، و به همین دلیل است که آن را یکی از ورزش‌های قلبی بیشتر توصیه‌شده در جهان امروز می‌دانند؛ بنابراین دلفین درونی خود را در آغوش بگیرید و خود را برای لذت بردن از تمام مزایایی که شنا می‌تواند به ارمغان بیاورد آماده کنید.

 

1. قدرت و حجم ماهیچه را افزایش می‌دهد

اگر شنا را با بسیاری از ورزش‌های قلبی دیگر مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که شنا راهی شگفت‌انگیز برای افزایش حجم عضلات و قوی شدن آن‌ها است، درحالی‌که باعث بالا رفتن آمادگی قلبی عروقی شما نیز می‌شود.

شنا به دلیل محیطی که بدنتان را در آن قرار می‌دهید (اگر کلئوپاترا نباشید این محیط احتمالاً آب خواهد بود)، نسبت به بسیاری دیگر از ورزش‌های هوازی بهتر است. زمانی که شنا می‌کنید، به خاطر اینکه در حال حرکت دادن بدن خود درون آب هستید که بسیار متراکم‌تر از هوا است، هر ضربه و دست‌وپا زدن شما مقاومت بیشتری نسبت به زمانی که مثلاً آهسته می‌دوید ایجاد می‌کند.

نتیجه: بدن شما ورزش عضلانی سخت‌تری را تجربه می‌کند. شنا به‌نوعی مانند استفاده از ماشین‌آلات مقاومتی در ورزشگاه است، با این تفاوت که شما در آب هستید و لباس‌های کمتری پوشیده‌اید (احتمالاً).

 

2. فشار روی مفاصل خود را کاهش دهید

فاواید شنا برای سلامتی

 

ازآنجاکه 90 درصد از وزن بدنتان در آب کم می‌شود، در حال شنا شما مجبور به تحمل تنها 10 درصد از وزن خود هستید که این امر شنا را یک ورزش کم عارضه برای بدن شما می‌کند.

فعالیت‌های تحمل وزن، حتی اگر فقط شامل وزن بدن خودتان باشد (مانند دویدن، آهسته دویدن، پریدن و دوی سرعت) تنش بیشتری بر مفاصل شما وارد می‌کنند و خطر آسیب‌دیدگی شما (به‌عنوان‌مثال درد زانو) را افزایش می‌دهند.

این مسئله همچنین باعث می‌شود که به‌روزهای استراحت و بازیابی بیشتری نیاز داشته باشید. از سوی دیگر، شنا اجازه می‌دهد تا راحت‌تر به کار با بدنتان بپردازید، بدون اینکه به مفاصل، استخوان‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها، و عضلاتتان فشار زیادی وارد کنید.

درواقع افرادی که تحت فیزیوتراپی هستند از شنا به‌عنوان یک‌شکل اولیه ورزش برای سفت کردن عضلات، شل کردن مفاصل، و بازگرداندن دامنه کلی حرکت و انعطاف‌پذیری خود که اغلب به علت یک دوره طولانی رکود و استراحت از دست رفته است، استفاده می‌کنند.

 

3. انعطاف‌پذیری بهبودیافته

فاواید شنا برای سلامتی

 

بسیاری از تمرینات بدن‌سازی، مربوط به عضلات خاصی از بدن هستند، برای مثال، ممکن است امروز روز پا و فردا روز ماهیچه‌های شکم باشد. از سوی دیگر، شنا ورزش تمام بدن است: این ورزش از انواع حرکاتی که برای مفاصل و عضلات راحت هستند استفاده کرده و از سختی رباط‌ها جلوگیری می‌کند.

وقتی‌که شنا می‌کنید باسن و شکمتان باهم هماهنگ است، پاهایتان به‌سرعت و آن طور که نیاز است حرکت می‌کنند، و دستانتان با ایجاد قوس‌های بزرگ، در مقاومت آب به جلو حرکت می‌کنند. با هر ضربه‌ای که می‌زنید، انعطاف‌پذیری بدن خود را افزایش می‌دهید و کاملاً بدن خود را می‌کشید.

این مهم است که قبل و بعد از شنا برای حفظ دامنه حرکت و انعطاف‌پذیری مفاصل و جلوگیری از آسیب ناشی از سفتی آن‌ها حرکات کششی انجام دهید.

 

4. بهبود آمادگی قلبی عروقی

فاواید شنا برای سلامتی

 

شنا همه عضلات بدن شما، ازجمله قلب را قوی می‌کند. ماهیت هوازی ورزش شنا قلب شما را قوی می‌کند و عملکرد آن را در پمپاژ خون به سراسر بدن بهبود می‌بخشد. وقتی شنا می‌کنید، آب اطراف شما بر روی بدنتان فشار وارد می‌کند که باعث افزایش گردش خون به قلب می‌شود.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که تمرینات هوازی می‌تواند با واکنش‌های التهابی بدن مبارزه کنند، درنتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند. بر اساس مطالعات انجمن قلب آمریکا اگر شما فقط روزی 30 دقیقه شنا کنید، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب 30-40 ٪ کاهش میابد.

علاوه بر این، جورنال سالانه طب داخلی، ورزش‌های هوازی را به‌عنوان ابزاری مؤثر برای کاهش فشارخون توصیف می‌کند. با توجه به مطالعات متعدد، شما می‌توانید به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای فشارخون خود را با تنها 30 دقیقه شنا، سه بار در هفته کاهش دهید. مطالعه دیگری کشف کرد که میزان ضربان قلب یک فرد در حالت استراحت می‌تواند با شنا کردن منظم برای یک دوره 10 هفته‌ای، کاهش پیدا کند.

و در نهایت، تحقیقات نشان می‌دهد که شنای منظم می‌تواند سطح کلسترول بد یا کلسترول ال‌دی‌ال خون را کاهش و سطح کلسترول خوب یا کلسترول اچ‌دی‌ال را افزایش ‌دهد. آیا حالا آماده پریدن داخل استخر هستید؟

 

5. کاهش خطر دیابت

فاواید شنا برای سلامتی

 

اگر شما درخطر ابتلا به دیابت هستید، خبر خوب این است که مطالعات نشان می‌دهد شنا می‌تواند به دیابت هم کمک کند (مثل همیشه اول با دکتر خود هماهنگ کنید).

مطالعه نشان داد که مردانی که در هر هفته 500 کالری با تمرینات قلبی از دست می‌دهند، خطر ابتلای خود را به دیابت نوع 2 را تا 6 درصد کاهش می‌دهند. خوشبختانه، شما می‌توانید با شنا در هفته بیش از 500 کالری بسوزانید.

فقط نیم ساعت شنای پروانه سه بار در هفته می‌تواند به شما کمک کند تا بسته به وزن بدن خود، حدود 900 کالری بسوزانید. این خطر ابتلا به دیابت را تا بیش از 10 درصد کاهش می‌دهد؛ بنابراین یک جلسه شنای سخت فقط یک‌بار در هفته ممکن است خطر دیابت را در شما تا 16 درصد یا بیشتر کاهش دهد.

با توجه به تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه مریلند، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 می‌توانند حساسیت به انسولین را با شنا کردن افزایش دهند. علاوه بر این، انجمن دیابت آمریکا به‌منظور افزایش کنترل قند خون، 3 جلسه شنا در هفته یا در مجموع تا 150 دقیقه فعالیت‌های هوازی با شدت متوسط (همانند شنا) در هفته را توصیه می‌کند.

هنگامی‌که شما یک رژیم غذایی با میزان قند کم را با شنای منظم ترکیب می‌کنید، کنترل بسیار بیشتری بر سطح قند خون خود به دست خواهید آورد.

 

6. چربی سوز قوی

فاواید شنا برای سلامتی

 

شنای پروانه فقط برای 30 دقیقه، بسته به سطح شدت و سرعت و وزن کلی بدنتان، می‌تواند حدود 360 کالری را بسوزاند. با راه رفتن، می‌توانید در 30 دقیقه تنها حدود 99 کالری و با دوچرخه‌سواری در حدود 240 کالری در همان زمان بسوزانید.

یک سوءتفاهم مشترک در میان بسیاری از مردم این است که شنا نمی‌تواند مانند تمرینات زمینی به مقدار زیادی کالری بسوزاند زیرا آب خنک تر از متوسط دمای بدن است.

برخلاف این باور، مطالعات مدرن نشان می‌دهد که شنا کردن در واقع یکی از بزرگ‌ترین کالری سوزهاست که به دلیل عدم تنش اعمال‌شده به مفاصل، از بسیاری از تمرینات دیگر بهتر است.

بنابراین فقط به خاطر اینکه شما در حال عرق کردن نیستید، به این معنا نیست که کالری نمی‌سوزانید - آیا شناگران المپیک را دیده‌اید؟!

 

7. علائم آسم را بهبود می‌بخشد

فاواید شنا برای سلامتی

 

علائم ناشی از ورزش در افراد مبتلا به آسمی که در ورزشگاه و یا هر محیط خشک دیگری فعالیت می‌کنند شایع است. با این حال، شنا اجازه می‌دهد تا یک فرد در هوای گرم و مرطوب تنفس کند و در نتیجه احتمال بروز علائم در حال ورزش کاهش پیدا می‌کند ، اما نه در مورد یک استخر کلر زده، چرا که محصولات کلر می‌تواند باعث تحریک علائم آلرژی و آسم شود.

برخی از مطالعات حتی نشان می‌دهد که شنا می‌تواند به بهبود عملکرد تنفسی، افزایش ظرفیت ریه، و بهبود آسم به‌طورکلی کمک کند، اما برای این منظور باید به یک استخر آب‌شور (یا اقیانوس) بروید.

 

8. بهبود خلق‌وخوی

یک نظرسنجی جهانی که شامل حدود 4000 شناگران می‌شد نشان داد که شنا یکی از بهترین راه‌های کاهش استرس عاطفی است. این نظرسنجی نشان داد که 74 درصد از مردم شنا را به‌عنوان وسیله‌ای برای ریلکس شدن انتخاب می‌کنند. 60 درصد موافقت کردند که صرفاً در آب بودن احساس خوبی می‌دهد و 70 درصد اعلام کردند که شنا به آن‌ها نیرویی تازه می‌بخشد.

مهم نیست که چه سطحی از شدت کار را انتخاب کنید، شنا می‌تواند خلق‌وخوی شما را تقویت کند. مطالعات نشان می‌دهد که شناگران آماتور و حرفه‌ای پس از تمرینات هوازی خود، افسردگی، تنش، سردرگمی، خشم، و تحریک‌پذیری کمتری را تجربه می‌کنند. بااین‌حال، این مطالعات نمی‌خواهد بگوید که شنا معجون سحر و جادو برای شادی ابدی است. بهبود خلق‌وخویی که ممکن است بعد از شنا تجربه کنید تنها به دلیل انتشار مواد شیمیایی احساس خوب به نام اندورفین‌هاست. اندورفین‌ها احساس لذت و شادی را تحریک می‌کنند. همچنین اندورفین دردهای عاطفی را کم می‌کند و دارای ویژگی‌هایی شبیه به مورفین است. درواقع درست مثل احساس "سرخوشی دوندگان" است که همه در مورد آن صحبت می‌کنند. ما 90 ٪ مطمئن هستیم علت این‌که دلفین‌ها همیشه آن‌قدر خوشحال به نظر می‌رسند همین است!

علاوه بر این، شنا اجازه استراحت کردن به بدن و ذهن می‌دهد، درست مثل یوگا، به این دلیل که تعداد زیادی حرکات کششی و انعطاف‌پذیری دارد که باعث افزایش گردش خون در اندام‌های بدن و مغز می‌شود. شاید بهترین ویژگی‌های شنا این واقعیت باشد که ورزشی با حداقل حواس‌پرتی است. همه صدایی که در زیرآب قادر به شنیدنش خواهید بود، صدای نفس خودتان و آب است - و به همین دلیل می‌توان شنا را به عنوان شکلی از مدیتیشن نیز در نظر گرفت.

درنهایت، مطالعات نشان می‌دهد که شنا می‌تواند از طریق یک فرآیند به نام نوروژنز هیپوکامپ که به معنای رشد سلول‌های مغزی جدید است مغز را متحول کند. به‌عبارت‌دیگر، شما می‌توانید در یک استخر اندورفین حمام بگیرید، درحالی‌که همزمان یک‌تن کالری می‌سوزانید و باهوش‌تر (احتمالاً) می‌شوید. شنا یک برد – برد کامل است، بنابراین وسایل خود را بردارید و داخل استخر بپرید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040