۷ آبان ۱۳۹۳

بینایی خود را تقویت کنید

۷ آبان ۱۳۹۳ 6971 بازدیدکننده 1 نظر
بینایی خود را تقویت کنید در این مقاله می خوانید

چشم عضوی مهم در بدن شماست که باید از آن مراقبت کنید. در این مقاله با روش هایی برای تقویت قدرت بینایی خود آشنا می شوید. ...

بینایی خود را تقویت کنید

 

چشم عضوی بسیار حساس و بسیاری ضروری در انسان است که با بی‌دقتی و بی‌توجهی ممکن است به راحتی چشم را تحت فشار قرار دهیم و به آن آسیب وارد کنیم یا با عادات بهداشتی و سلامتی خوب آن را تقویت کنیم. در اینجا روش‌هایی را به شما یاد می‌دهیم که بتوانید از چشمان خود محافظت کرده و بینایی خود را بهبود ببخشید:

1- درباره چگونگی عملکرد بینایی یاد بگیرید. 

با این کار متوجه می‌شوید تمرینات تقویت بینایی چه کاری برای چشم انجام می‌دهند. تقویت بینایی در واقع تغییر شیوه استفاده و نگاه کردن با چشم است. 

 

تقویت بینایی

2- یک صفحه بینایی‌سنجی تهیه کنید.

این صفحه را بر روی دیوار قرار دهید تا بتوانید پیشرفت خود را ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید از صفحه بینایی‌سنجی آنلاین یا نرم‌افزاری استفاده کنید. 

 

تقویت بینایی

3- ورزش‌های آرام‌سازی را انجام دهید.

دستان خود را به هم بچسبانید به طوری که هر دو کف رو به هم باشند، سپس آن‌ها را تند و سریع به هم بمالید تا گرم شوند. حالا دستان خود را بر روی چشمانتان قرار دهید و بگذارید چشم‌ها آرام شوند. یک مکان آرام‌بخش را تصور کنید. اجازه ندهید هیچ نوری وارد چشم شود. در طول روز هر زمانی که فرصت دارید این کار را انجام دهید به خصوص وقتی که پشت کامپیوتر نشسته‌اید. 

به طور متناوب کمپرس سرد و گرم را روزانه بر روی چشم‌هایتان بگذارید، این کار به آرام‌سازی چشم کمک می‌کند. 

 

تقویت بینایی

4- رطوبت چشم را حفظ کنید.

حفظ تعادل طبیعی رطوبت چشم یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای سالم نگه‌داشتن آن‌ها باید انجام دهید. چشمان خشک دچار خارش، قرمزی و حتی درد می‌شوند. سعی کنید به طور مکرر پلک بزنید حتی وقتی تمام حواستان به تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر است. 

 

تقویت بینایی

5- چشمانتان را ورزش دهید.

وقتی به نحوه عملکرد عضلات دقت کنید متوجه می‌شوید که هر قدر عضله کمتر کار کند ضعیف‌تر می‌شود. همین امر در مورد عضلات چشم نیز صادق است. ورزش‌هایی برای چشم وجود دارد که برای کمک به بینایی می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. 

ورزش 20-20-20 : هر بیست دقیقه به یک شیئی که حداقل در فاصله 20 فوتی (6متری) شما قرار دارد به مدت بیست ثانیه نگاه کنید. از تأثیر این ورزش ساده بر تقویت چشم شگفت‌زده خواهید شد. 

انگشت شست خود را در فاصله 12 سانتیمتری جلوی صورت خود بگیرید و بر آن تمرکز کنید، پس از 5 ثانیه به شیئی که در پشت آن در فاصله دور قرار دارد تمرکز کنید. این کار را ده مرتبه تکرار کنید و هر زمانی که در روز فرصت دارید آن را انجام دهید. 

 

تقویت بینایی

6- انعطاف‌پذیری چشم را افزایش دهید.

اگر پیش از این برنامه ورزشی داشته یا تجربه کرده‌اید میدانید که انعطاف‌پذیری در بدن چقدر مهم است. اگر حرکات کششی انجام ندهید یا دائماً یک سری از عضلات را به کار بگیرید و عضلات مقابل آن را فعال نکنید، انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهید. اگر شغلی دارید که باید ساعات طولانی به صفحه نمایش (مانیتور) نگاه کنید باید مرتباً به اشیاء مختلف تمرکز کنید و چشمان خود را به مدت طولانی در یک وضعیت قرار ندهید. 

 

تقویت بینایی

7- روشنایی نمایشگر کامپیوتر را کاهش دهید.

کاهش روشنایی صفحه نمایشگر کامپیوتر به چشمان شما کمک می‌کند آرام و ریلکس شود اما به قدری روشنایی را کم نکنید که در دیدن و خواندن دچار مشکل شوید و صفحه نمایشگر را در وضعیتی قرار ندهید که نور اطراف را بازتاب بدهد.

 

تقویت بینایی

8- به طور مرتب به چشم‌ها استراحت دهید.

اگر چشم‌ها باید به مدت طولانی بر چیزی تمرکز کنند، به طور منظم به آن‌ها استراحت دهید. هر یک ساعت ده دقیقه به چشمان خود استراحت دهید تا از وارد آوردن فشار به چشم جلوگیری کرده و به آن فرصت ترمیم و بهبودی بدهید. 

 

تقویت بینایی

9- فشار وارده به آن را کاهش دهید.

هر یک از دستگاه‌های بدن به تنش به صورت متفاوتی واکنش نشان می‌دهد. چشم‌ها تحت فشار دائمی هستند، هر چه بیشتر تلویزیون تماشا کنید، پشت کامپیوتر بنشینید و بازی‌های رایانه‌ای انجام دهید، فشار بیشتری بر آن‌ها وارد می‌شود. سعی کنید از نور طبیعی استفاده کنید و مدت زمانی به چشم  خود استراحت دهید. نتیجه آن برای چشمتان قابل‌توجه خواهد بود. 

 

تقویت بینایی

10- بخوابید.

ممکن است متوجه شده باشید وقتی که به مدت طولانی خواب کافی ندارید احساس خستگی و سردرد می‌کنید. دید شما نیز ممکن است تار شود و باز نگه‌داشتن چشم تقریباً آزار دهنده است. خواب برای همه عملکردهای بدن بسیار مهم است و استراحت کافی می‌تواند به بهبود بینایی کمک کند چون باعث می‌شود عضلات چشم که بیش از حد کارکرده‌اند، به طور کامل استراحت کنند. 

 

تقویت بینایی

11- از چشمان خود در مقابل پرتوهای فرابنفش محافظت کنید.

عینک آفتابی مناسبی تهیه کنید که از چشمانتان در مقابل پرتوهای فرابنفش (یو وی) محافظت کند. با این محافظت از چشم بینایی شما بهبود می‌یابد. 

 

تقویت بینایی

12-تغذیه مناسب برای چشم.

چشم‌ها نیز همانند سایر اعضای بدن نیاز به تغذیه مناسب دارند تا به درستی عمل کنند. هویج، کلم، بلوبری، زردآلو و مواد غذایی دیگر سرشار از بتاکاروتن برای تقویت چشم خوب هستند. از غذاهای بی‌ارزش پرهیز کنید. 

 

تقویت بینایی

13- آب کافی بنوشید.

قسمت عمده بدن انسان از آب تشکیل شده است. اگر چشمان شما اغلب خشک، خسته، و تار است مصرف آب خود را افزایش دهید. علاوه بر این نوشیدن مقدار زیاد آب برای کل بدن مهم است. 

 

تقویت بینایی

14- ویتامین‌های ضروری برای بینایی.

با دریافت مقدار زیادی ویتامین آ، ث و نیز لوتئین و زاگزانتین به چشم خود کمک کنید. 

اسیدهای چرب امگا 3 را فراموش نکنید. اسیدهای چرب امگا 3 برای کمک به حفظ سلامت شما ضروری هستند. بیشتر مردم می‌دانند که این مواد مغذی برای سلامت قلب مفیدند اما نمی‌دانند که این مواد به حفظ سلامت شبکیه و جلوگیری از کاهش بینایی مرتبط با سن، کمک می‌کنند. 

 

تقویت بینایی

4- اسیدهای آمینه مصرف کنید.

اسیدهای آمینه به خصوص تائورین (Taurine) برای سلامت چشم ضروری است. اسیدهای آمینه از چشم در مقابل رادیکال‌های آزاد که به مرور زمان موجب آسیب چشم می‌شوند، محافظت می‌کنند و بافت چشم را سالم نگه داشته و مانع زوال آن می‌شوند. 

 

تقویت بینایی

توصیه‌ها

از تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر در تاریکی خودداری کنید. 

اگر تمام شب بیدار بودید و احساس می‌کنید چشمتان تحریک شده است، استراحت کنید. یک خیار تازه را قطعه‌قطعه کنید و بر روی چشمان خود قرار دهید. 

توجه کنید هنگامی که نگاه می‌کنید چه احساسی دارید، فشار بر چشم می‌تواند به مشکلات بینایی اضافه کند. 

زمانی را برای کسب اطلاعات در مورد نحوه استفاده از چشم برای دیدن صرف کنید. 

به یاد داشته باشید قدرت بینایی شما با به سرعت افزایش پیدا نمی‌کند، این فرایند آهسته و پیوسته اتفاق می‌افتد.

چشمان خود را سه تا چهار مرتبه در روز بشویید. 

اگر مشکل بینایی شما بهبود نیافت، باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید. اگر واقعاً مشکلی در بینایی خود دارید شاید چاره‌ای به جز استفاده از عینک نداشته باشید. 

 

هشدارها

در مورد محصولات غذایی مضر برای کاهش سلامت عمومی و تضعیف بینایی تحقیق کنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040