۲۵ شهريور ۱۳۹۳

چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند

۲۵ شهريور ۱۳۹۳ 2465 بازدیدکننده 0 نظر
چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند در این مقاله می خوانید

در این مقاله با عواملی که موجب می‌شود، افراد به درد حساس‌تر باشند آشنا می‌شوید. ...

چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند

 

علت همه این‌ها به مغز بازمی‌گردد، به‌ویژه ناحیه‌ای از مغز که به کنترل توجه و درون نگری اختصاص دارد. 

 برخی از افراد شدیدتر از دیگران درد را احساس می‌کنند و تحقیقات جدید نشان می‌دهد تفاوت در حساسیت به درد می‌تواند به تقاوت در ساختار مغز مربوط باشد. 

 در یک مطالعه جدید، محققان 116 فرد سالم را انتخاب کردند و از آنها خواستند شدت درد خود را هنگامی که محل کوچکی از پوست بازو یا پایشان تا 49 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود، درجه بندی کنند. چند روز پس از این آزمایش از شرکت‌کنندگان در دستگاه ام آر آی اسکن مغزی گرفته شد.

 

چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند 

  نتایج این آزمایش نشان داد که ارتباطی بین حساسیت به درد و ضخامت قشر مغز، در نواحی‌ای که با کنترل توجه و درون نگری مرتبط است، وجود دارد. هر قدر قشر مغز در این نواحی نازک‌تر باشد، فرد به محرکهای درد حساس‌تر است. 

نیکول امرسون محقق این مطالعه می‌گوید: " شرکت‌کنندگانی که شدت درد بیشتری داشتند ماده خاکستری این نواحی از مغزشان که در افکار درونی و کنترل توجه نقش دارد، کمتر بود. "

 درک اینکه چگونه تجربه درد در مغز نمایان می‌شود، برای توسعه روش‌های درمانی برای افرادی که از درد مزمن رنج میبرند لازم است، و دانشمندان به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که چرا افراد به درد به طور متفاوت پاسخ می‌دهند. 

 

چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند

 مطالعه‌ای پیش‌تر نشان داده بود که با مشاهده تفاوت‌های ساختاری در مغز، میتوان پیش بینی کرد که آیا فرد پس از یک آسیب بهبود یافته است یا درد مزمن در او ایجاد شده است.  به عبارت دیگر محققان دریافته‌اند که خودِ درد می‌تواند ساختار مغز را تغییر دهد، هر چند این تغییر موقتی باشد. 

 نواحی مغزی که در این مطالعه جدید به عنوان ناحیه مرتبط با حساسیت به درد شناسایی شده است، بخشی از شبکه‌ای است که هنگام استراحت یا خواب یا به عبارت دیگر هنگامی که فرد در "حالت پیش فرض" قرار دارد، فعال می‌شود. 

محققان میگویند شاید به همین علت است که افرادی که حجم ماده خاکستری آنها در این ناحیه از مغز کمتر است، به درد حساس‌تر هستند و برعکس. 

فعالیت حالت پیش فرض می‌تواند با فعالیت مغزی که تجربه درد را ایجاد می‌کند، رقابت کند. به عبارت دیگر افرادی که زمان بیشتری را در حالت پیش فرض می‌گذرانند ممکن است کمتر به درد حساس باشند.

 

چرا برخی از مردم به درد حساس‌تر هستند

نواحی دیگری که محققان دریافته‌اند با درد ارتباط دارد، شامل قشر خلفی آهیانه ای است که تصور می‌شود نقش مهمی در کنترل توجه ایفا می‌کند. افرادی که بهتر می‌توانند توجهشان را متمرکز کنند ممکن است در کنترل درد نیز بهتر باشند. 

یافته های جدید که در نشریه Pain منتشر شده است می‌تواند کمک مفیدی در پیش بینی حساسیت به درد افراد و پایه‌ای برای گسترش ابزارهای بهتر برای درمان درد و جلوگیری از آن باشد. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040