۲۳ مرداد ۱۳۹۳

چگونه لثه و دندان‌های محکمتری داشته باشیم؟

۲۳ مرداد ۱۳۹۳ 21722 بازدیدکننده 6 نظر
چگونه لثه و دندان‌های محکمتری داشته باشیم؟ در این مقاله می خوانید

در این مقاله به شما راه‌های داشتن لثه و دندان‌های محکم را آموزش می‌دهیم. ...

چگونه لثه و دندان‌های محکمتری داشته باشیم؟

مقدمه

دهان ما برایمان استفاده زیادی دارد. غذا می‌خوریم، با آن صحبت می‌کنیم، و یا به وسیله آن به‌صورت 24 ساعته تنفس می‌کنیم. عدم توجه به بهداشت دهان ممکن است به پوسیدگی دندان‌ها، بیماری‌های لثه، حفره‌های داخل دندان، و حتی سرطان دهان منجر شود. در مورد دندان تا به حال صحبت زیادی انجام شده، اما بااینکه داشتن دندان محکم بدون لثه سالم کاملاً بی معنی است، لثه‌ها اغلب فراموش می‌شوند. برخی از بهترین توصیه‌ها برای حفظ سلامت لثه و دندان‌ها را در مهدکودک و دبستان یاد گرفته‌ایم: حداقل دو بار در روز دندانهایتان را مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان شویه استفاده کنید. اما شما به عنوان یک فرد بزرگسال برای کسب نتایج بهتر باید سطح بالاتری از این اصول بهداشتی پایه را رعایت کنید.

 

دستور العمل

1- دو بار در روز به‌طور صحیح مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همه مسواک می‌زنند اما بسیاری از مردم آن را به درستی انجام نمی‌دهند یا از نخ استفاده نمی‌کنند. مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد. خمیر دندان حاوی عامل سفید کننده دندانهایتان را محکمتر نمی‌کند. در حقیقت عامل سفید کننده به آهستگی مینای دندان شما را از بین می‌برد و آنها را ضعیف‌تر می‌کند. همچنین می‌توانید مسواک برقی بخرید که با تایمر کار کرده و چرخش بیشتری در دقیقه نسبت به مسواک زدن دستی دارد. مسواک و نخ دندان باید با هم استفاده شوند. نخ دندان کشیدن تنها خارج کردن ذرات باقی مانده غذا از بین دندان‌ها نیست بلکه به لثه‌هایتان نیز باید توجه کنید. حفره‌ها و پوسیدگی دندان فقط از ناشی از شیرینی‌ها نیست، بلکه غذای مانده در دندان‌ها نیز همین کار را می‌کند، به ویژه نان و غلات که به ترکیبات شکر تبدیل شده و باکتریهای عامل پوسیدگی دندان را به خود جذب می‌کنید.

 

چگونه لثه و دندان‌های محکمتر داشته باشیم؟

2- از دهانشویه استفاده کنید. دهان انسان پر از میکروب و باکتری است که باکتری‌هایی که موجب بوی بد نفس، پلاک و التهاب لثه (ژنژیویت ) می‌شوند ازجمله آن‌ها هستند. علاوه بر مسواک و نخ دندان، باید مواد شوینده ضدعفونی کننده استفاده کنید که به مقابله با تجمع رسوب و پلاک کمک می‌کنید. رسوب و پلاک نیز مینای دندان شما را از بین می‌برند و دندان را تضعیف می‌کنید. رسوب و پلاک همچنین می‌توانید در خط لثه جمع شده و موجب ژنژیویت شوند (ژنژیویت  بیماری خفیف لثه است که موجب خونریزی لثه‌ها می‌شود). اگر لثه‌های شما پس از مسواک یا نخ دندان خونریزی می‌کند باید بهداشت دهانتان را فوراً بهتر کنید. اگر خونریزی بدتر شده یا بیش از چند روز طول کشید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه لثه و دندان‌های محکمتر داشته باشیم؟

3- مرتباً مسواک خود را تعویض کنید. مسواک‌ها باکتری‌ها را در خود نگه می‌دارند و پس از چند ماه بی استفاده می‌شوند، وقتی موهای مسواک خم‌شده و فرسوده می‌شوند یک مسواک جدید بخرید یا اگر مسواک برقی مصرف می‌کنید سر مسواک را عوض کنید.

 

چگونه لثه و دندان‌های محکمتر داشته باشیم؟

4- رژیم غذایی سالم داشته باشید. چیزی که می‌خوریم بدن ما را تشکیل می‌دهد، بنابراین غذاهای مناسبی را انتخاب کنید که به دندان‌ها آسیب وارد نمی‌کنند. طبیعی است که بخواهید هر از چند گاهی از غذاهای پرخطر استفاده کنید، اما یک رژیم همیشگی از غذاهای شیرین، به‌خصوص اگر مرتب مسواک یا نخ دندان استفاده نکنید، آسیب زیادی به دهان شما وارد می‌کند.

 

چگونه لثه و دندان‌های محکمتر داشته باشیم؟

5- به دندانپزشک مراجعه کنید. حداقل یک بار در هر شش ماه باید دندانتان تمیز کاری شود. علاوه بر این هر زمانی که درد غیرطبیعی با ناراحتی در دهان خود تجربه کردید باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

چگونه لثه و دندان‌های محکمتر داشته باشیم؟
 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040