۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

10 خطر استفاده از لوازم آرایشی

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 12432 بازدیدکننده 3 نظر
10 خطر استفاده از لوازم آرایشی در این مقاله می خوانید

امروزه لوازم آرایشی به بخشی از نیازهای جامعه تبدیل شده است. مردم به طور ماهیانه برای خرید این وسایل هزینه می‌کنند و میزان تنوع این لوازم نیز بسیار زیاد است. ...

10 خطر استفاده از لوازم آرایشی

مقدمه

امروزه لوازم آرایشی به بخشی از نیازهای جامعه تبدیل شده است. مردم به طور ماهیانه برای خرید این وسایل هزینه می‌کنند و میزان تنوع این لوازم نیز بسیار زیاد است و برای فصل‌ها و آب و هوای متفاوت در دسترس هستند. تولیدکنندگان ادعا دارند بهترین محصولات را برای ما می‌سازند. همه‌ی ما می‌دانیم در این دوره و زمانه، تقریباً غیرممکن است تا کسی بخواهد محصولی بسازد که فقط برای مشتریان منفعت داشته باشد. آن‌ها باید خودشان هم سود زیادی از آن به دست بیاورند. به همین دلیل اغلب اوقات کیفیت در خطر قرار می‌گیرد و افراد معمولی نمی‌توانند اعتراضی کرده و یا شکایتی را به جایی بفرستند. بسیاری از اوقات اتفاق افتاده است که مواد نام‌برده شده بر روی محصول درست نیست و روی ما تأثیر می‌گذارد. بنابراین این محصولات زیبایی، جنبه‌ی زشتی نیز دارند. منظور این نیست که آن‌ها درست کار نمی‌کنند. این مواد درست کار می‌کنند ولی تأثیرات منفی نیز بر روی افراد می‌گذارند. اثرات منفی بسیاری برای استفاده از لوازم آرایشی وجود دارد. در اینجا ده مورد برتر لیست شده‌اند. 

 

10 - وابستگی ناخواسته به لوازم آرایشی

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

تصور اصلی میان مردم این است که اگر از لوازم آرایش استفاده نکنند و یا آرایششان پاک شود زیبا و خوش‌چهره به نظر نمی‌رسند. این وابستگی می‌تواند سبب مشکلات بسیاری شود و چیزی کمتر از اعتیاد به آن‌ها نیست. تجربه‌ی شخصی نشان می‌دهد برخی از افراد به دلیل اینکه لوازم آرایشی همراه آن‌ها نیست یا امکان آرایش ندارند، از فرصت‌های پیش‌آمده یا گردهمایی‌ها فرار می‌کنند. خدا صورت هر فرد را باظرافت و زیبایی آفریده است و دلیلی ندارد که شخص به لوازم آرایشی وابسته شود. 

 

9- سردرد

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

سردرد یک موضوع رایج است که پس از ساعت‌ها قرار داشتن لوازم آرایشی بر روی صورت اتفاق می‌افتد. اغلب بانوان پس قرار گرفتن در معرض آرایش برای مدتی طولانی احساس سرگیجه، خستگی و تهوع خواهند داشت . در زمان‌هایی که کار شما خسته کننده نیست ولی احساس خواب‌آلودگی یا سرگیجه دارید، این‌ها می‌تواند بر اثر استفاده از لوازم آرایشی باشد . در زمان پاک کردن آرایش باید دقت زیادی داشت. به هیچ عنوان چیزی نباید بر روی پوست شما باقی بماند. دانشمندان یافته‌اند مواد آرایشی شامل محتویاتی است که اگر برای زمانی طولانی و در حجم زیاد در ارتباط مستقیم با بدن انسان قرار گیرد سبب بی‌هوشی می‌شود. بنابراین آرایش را به مدت طولانی برروی پوست خود باقی نگذارید و اگر مجبور هستید که آرایش را به مدت طولانی بر روی پوست خود داشته باشید، از آرایش سبک استفاده کنید تا دچار سردرد نشوید.

 

8- مشکلات مو

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

مدل‌های مو شلوغ و درهم ریخته در خیلی از کشورها محبوب و جلب توجه کننده هستند و به نظر کودکان و جوانان، این مدل‌های مو خیلی "باحال" هستند و به همین دلیل سعی می‌کنند به سمت مدل‌ها حرکت کنند. استفاده از شامپو، نگه‌دارنده، رنگ مو، ژل و سرم ها ممکن است واقعاً صدمه بدی به موهای شما بزنند . زمانی که از این مواد استفاده می‌کنید آن‌ها خیلی خوب به نظر می‌رسند و ممکن است دوستانتان خیلی از مدل موی شما تعریف کنند، اما این مواد بر روی کیفیت و حجم موی شما اثر منفی دارند. این اثرات ممکن است شامل نازک شدن مو، قرمز شدن پوست سر، ریزش مو و یا شوره‌ی خیلی زیاد در مو باشند. استفاده از اسپری های مو ممکن است خطرناک‌تر باشد و منابعی نشان داده‌اند که استفاده طولانی مدت از این اسپری ها، سبب آسیب به پوست سر و حتی بی‌رنگی دائمی مو می‌شود. 

 

7- خطر برای اندام‌های تناسلی

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

خوابیدن در وان پر از کفی که روغن‌های خاصی در آن ریخته شده است، می‌تواند تأثیر منفی روی دستگاه تناسلی افراد داشته باشد. حتی این مواد می‌توانند سبب ناباروری شوند. طبق تحقیقات انجام گرفته شده مشخص شده است که  هر لوازم آرایشی ای که دارای ترکیب آزبست باشد مانند پودر تالک( هیدرات منیزیم سیلیکات )، اگر در ارتباط مستقیم با بدن قرار گیرند، حتی بر روی چرخه‌ی قاعدگی تأثیر گذاشته و سبب عدم تعادل می‌شود. همچنین کرم و ژل‌های دوش گرفتن هم ممکن است مضر باشند. پس از استفاده از آن‌ها واقعاً احساس می کنیم که بدن تمیز شده است، اما پس از اینکه این مواد به داخل بدن سرایت می‌کنند، اثرات خیلی شدیدی ایجاد می‌کنند. اگر لوازم آرایشی بد و بی‌کیفیت باشند، این منفی تأثیرات می تواند شامل عفونت‌های واژنی، خطر برای پروستات و سرطان تخمدان باشد. 

 

6- سالخوردگی

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

همه‌ی لوازم آرایشی نوعی از آسیب‌ را به پوست می‌رسانند و با استفاده‌ی طولانی مدت ممکن است سبب چین و چروک و دیگر علائم پیری شود. سازندگان لوازم آرایشی بسیار باهوش هستند و حتی کرم‌ها و لوسیون های ضد پیری را ساخته‌اند. این مواد با نشانه‌های سالخوردگی می‌جنگند. آن‌ها به این طریق پول کسب می‌کنند و این ما هستیم که آسیب می‌بینیم. در هنگام انتخاب محصول برای خود دقت داشته باشید و اطمینان یابید که اطلاعات آن درست و واقعی باشد زیرا همه‌ی محصولات بازار ممکن است مضر نباشند. 

 

5- سرطان و دیگر بیماری‌های مزمن

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

همراه با داشتن مزایا، لوازم آرایش خطر بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های مزمن را به همراه دارند. رژ لب‌ها شامل آلومینیوم هستند که ممکن است موجب کم‌خونی طولانی و حتی عدم تحمل گلوکز شود. بسیاری از لوازم آرایشی شامل مواد شیمیایی مانند اکسید روی، ترت-بوتیل هیدروکوینون، باریم سولفات و ... است که برای بدن بسیار مضر بوده و سبب از کار افتادن بسیاری از اعضا مانند کلیه و کبد می‌شوند. معمولاً محافظ لب، براق‌کننده یا رژ لب‌ها، به همراه غذا بلعیده می‌شوند و می‌توانند موجب بیماری‌های تنفسی شوند. همچنین گزارش شده است لوازم آرایشی مانند مرطوب کننده‌های بدن می‌توانند سبب مشکل در سیستم غدد درون‌ریز و برهم زدن میزان تیروئید در بدن شود. 

 

4- آسیب به ناخن‌ها

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

لاک ناخن، پولیش، مانیکور و پدیکورها همگی بهداشتی به نظر می‌رسند اما اگر مداوم و مکرراً انجام شوند واقعاً به ناخن‌ها آسیب  می‌رسانند، به این صورت که کیفیت ناخن‌ها کم شده و آنها شکننده می‌شوند. بعد از آن، بلند نگه‌داشتن ناخن‌ها برای شما خیلی سخت خواهد بود و باید مراقبت بیشتری از آن‌ها انجام دهید. ناخن‌ها نازک شده و رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند و رنگ‌پریده به نظر می‌رسند. 

 

3- آسیب به چشم‌ها

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

سایه‌ی چشم، ریمل و دیگر محصولات آرایشی چشم، ممکن است آسیب‌های خیلی بدی به چشمان شما وارد کنند. دخترانی که از لنز استفاده می‌کنند ممکن است بیشتر به چشمان خود آسیب بزنند، زیرا مواد شیمیایی بر روی لنز ها اثر دارند و ممکن است سبب آسیب‌هایی شدیدی مانند نازک شدن مژه و عفونت چشم شوند. ریمل اگر شامل سودوموناس آئروژینوزا، که یک باکتری بسیار خطرناک است باشد، می‌تواند موجب کوری چشم شود. مقاومت این باکتری در برابر گرما و سرما بسیار زیاد است و جدا کردن آن از ریمل دشوار است و اغلب با وجود اقدامات احتیاطی، باز هم باعث آلودگی ریمل می‌شود.

 

2- حساسیت

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

استفاده زیاد از لوازم آرایشی می‌تواند باعث بروز حساسیت‌های زیادی شود و حتی اگر استفاده محدود باشد، باز هم این عوارض جانبی وجود دارند. این حساسیت‌ها ممکن است از نوع پوستی، تنفسی، غذایی، مو و ... باشد. حساسیت‌های پوستی ممکن است حساسیت به نوع خاصی از لوسیون یا کرم‌ها باشد. حساسیت‌های تنفسی که بر اثر استنشاق لوازم آرایشی به صورت تصادفی و یا به عمد ایجاد می‌شوند، به بینی و مسیر تنفسی آسیب می زند. مشکلات در خوردن همان طور که قبل گفته شد سبب عدم تحمل گلوکز می‌شود. حساسیت‌های مو مانند حساسیت به استفاده از شامپو یا نگه‌دارنده‌ها یا حساسیت پوست سر در مقابل روغن خاصی است. بنابراین همراه با منافع لوازم آرایشی، لیستی بدون پایان از حساسیت‌ها می‌آید که شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. در هنگام انتخاب محصولات خود نهایت دقت را داشته باشید. 

 

1- بیماری‌ها و واکنش‌های پوستی

 

 خطرات استفاده از لوازم آرایشی

مشکلات و واکنش‌های پوستی یک مشکل رایج در اثر استفاده از کرم‌ها و ضد آفتاب‌ها می‌باشند. این اثرات ممکن است تغییر رنگ دائمی پوست یا آسیب‌های جدی به پوست باشد. آسیب بر روی پوست صورت شما می‌تواند خیلی بد بوده و موجب آزار شما شود. این مشکلات می‌تواند در آن زمان و حتی بعدها باعث دور شدن شخص از جامعه شده و همگی از او بپرسند که چه اتفاقی افتاده و بخواهند او را راهنمایی کنند زیرا شخص دیگری در میان آشنایان آن‌ها همین مشکل را داشته است. ممکن است مشکلات بدتری برای پوست پیش بیاید مانند سرطان پوست. در حال حاضر سرطان پوست کشنده بوده و به راحتی قابل‌درمان نیست. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040