۲۳ فروردين ۱۳۹۳

حقایقی درباره خطرات محصولات زیبایی

۲۳ فروردين ۱۳۹۳ 6897 بازدیدکننده 3 نظر
حقایقی درباره خطرات محصولات زیبایی در این مقاله می خوانید

 تیترهای درشت خبری که خطرات محصولات زیبایی را جار میزنند اغلب اغراق می‌کنند بنابراین می‌خواهیم نگاه علمی به این مسئله داشته باشیم. ...

حقایقی درباره خطرات محصولات زیبایی

سم زیبا یا آرایشی بی ضرر؟

 

 خطرات محصولات زیبایی

وقتی لکه‌هایتان را می‌پوشانید، از برنزه بدون آفتاب استفاده می‌کنید، یا موهایتان را صاف می‌کنید، احتمالا از محصولی با فهرست طولانی از مواد تشکیل دهنده استفاده می‌کنید. اما آیا این مواد تشکیل دهنده بی خطر هستند؟ تیترهای درشت خبری که خطرات محصولات زیبایی را جار میزنند اغلب اغراق می‌کنند بنابراین می‌خواهیم نگاه علمی به این مسئله داشته باشیم و جایگزینی برای افرادی که می‌خواهند استفاده از مواد شیمیایی را کاهش دهند پیشنهاد کنیم. 

 

نگرانی: صاف کننده‌های کراتینی 

 

صاف کننده های کراتینی

درمان‌های کراتینی مو در سالن‌های زیبایی می‌تواند موهای نرم و ابریشمی بدون وز به شما بدهند. این درمان‌ها اغلب به عنوان محصولات بدون فرمالدهید تبلیغ می‌شوند، اما با تحقیقاتی که درباره این محصولات انجام شده است، غلظت زیادی از مواد شیمیایی در بیش از نیمی از نمونه‌ها یافت شده است. قرارگیری در معرض فرمالدهید در بلند مدت می‌تواند سرطان ایجاد کند. صاف کردن یا نرم کردن مو یک بار در چند ماه، احتمالاً شما را بیش از حد در معرض این ماده خطرناک قرار نمیدهد، اما برای آرایشگر شما خطر واقعی می‌تواند باشد. 

 

جایگزین: کاندیشنر و اتوی مو

 

کاندیشنر و اتوی مو

کاندیشنر با خنثی کردن تاثیر الکتریسیته ساکن، می‌تواند به مقابله با وز مو کمک کند. نتایج کاندیشنر تنها تا زمان شامپوی بعدی باقی خواهد ماند اما اتوی مو می‌تواند مشکل اغلب موهای مجعد طبیعی را از بین ببرد. استفاده از سشوار نسبت به اتو برای صاف کردن مو تاثیر کمتری دارد اما آرایشگر شما ممکن است در کنار استفاده از محصولات بی‌خطر مو، چند تکنیک خوب برای استفاده از این وسائل را به شما نشان دهد تا وز مو را از بین ببرد. 

 

نگرانی: رنگ موی دائمی 

 

 رنگ مو

تحقیقاتی که ارتباط رنگ مو با سرطان را بررسی کرده‌اند، نتایج متناقضی نشان داده‌اند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در زنان احتمال بیشتری وجود دارد که در صورت استفاده از رنگ موی دائمی به ویژه رنگ‌های تیره‌تر، به لوکمی (سرطان خون) یا لنفوم مبتلا شوند. اما مطالعات دیگر هیچ افزایش خطری را نشان نداده‌اند. بیشتر تحقیقات که به بررسی رنگ مو  و سرطان سینه پرداخته‌اند ارتباطی بین آنها پیدا نکرده است. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد رنگ مو در حین بارداری تهدیدی برای جنین ایجاد می‌کند. برخی از کارشناسان عقیده دارند صبر کردن تا سه ماهه دوم، احتیاط بیش از حد است.  

 

جایگزین: رنگ موی بر پایه گیاهی

 

 رنگ مو

رنگ موی بر پایه گیاهی شامل حنا و رنگ سبزیجات می‌توانند رنگ مو را بدون مواد شیمیایی نامناسب تغییر دهد اما معایبی نیز دارند. بیشتر آنها تغییر رنگ چشمگیری ایجاد نمی‌کنند و نتایج آنها زودتر از رنگهای دائمی از بین می‌رود. گزینه دوم هایلایت کردن مو در آرایشگاه است. کلاه یا پوشش فویلی مخصوص مو، از رسیدن رنگ به پوست سر و در نتیجه جذب شدن آن توسط پوست، جلوگیری می‌کند. 

 

نگرانی: لنزهای چشمی نامناسب  

 

لنزهای چشمی

لنزهای رنگی یا طرح‌دار که برای تصحیح بینایی شما نیستند، کمک می‌کنند ظاهر شما تغییر کند اما از هر گونه لنزی که بدون نسخه به فروش می‌رسد و اغلب در سالن‌ها، مغازه‌های لوازم آرایشی یا به صورت آنلاین در دسترس است، اجتناب کنید. لنزهای تماسی باید متناسب و تمیز باشند و از آنها خوب مراقبت شود، حتی اگر قرار است مدت کوتاهی از آن استفاده شود. اگر به درستی از آنها مراقبت نکنید، خطر آسیب‌های چشمی یا عفونت را که ممکن است منجر به کاهش بینایی تان شود، افزایش میدهید. 

 

جایگزین: لنزهای رنگی تجویزی 

 

لنزهای رنگی

اگر از رنگ چشمتان راضی نیستید، با متخصص چشم پزشک درباره لنزهای تماسی رنگی صحبت کنید. حتی در صورتی که بینایی خوبی داشته باشید نیاز به معاینه چشم دارید. پزشک می‌تواند نسخه‌ای برای شما بنویسد و به شما نشان دهد چگونه می‌توانید به درستی مراقب لنزها باشید. لنز را تنها از مکان‌های معتبر خریداری نمایید. دستور العمل پزشک را انجام دهید تا از وارد آوردن آسیب به چشم جلوگیری کنید. 

 

نگرانی: سرم مژه تجویزی 

 

سرم مژه

لاتیس داروی تجویزی است که می‌تواند به صورت موقتی مژه‌های شما را بلند و پرپشت کند. از این سرم هر روز بر روی خط مژه بالایی می‌مالید و حدود چهار ماه این کار را انجام داده و منتظر می‌مانید تا نتایج آن را ببینید. ممکن است عاشق این شکل مژه‌ها شوید اما باید اشاره کنیم که خطر کم ایجاد عوارضی که برخی از آن‌ها همیشگی است نیز وجود دارد. این دارو ممکن است پوست اطراف چشمان شما را تیره تر کند با بخش رنگی چشمانتان (عنبیه) را تبدیل به قهوه‌ای کند. 

 

جایگزین: اکستنشن مژه 

 

 اکستنشن مژه

مژه‌های مصنوعی یا اکستنشن‌های مژه باعث می‌شوند بدون این که از دارو استفاده کنید مژه‌های شما بلند به نظر برسد اما به این معنی نیست که این مژه‌ها بدون خطر هستند. چسب آن می‌تواند پلک را تحریک کند یا باعث واکنش آلرژی شود. مراقب رنگ‌های دائمی مژه باشید که نوید مژه‌های با ظاهر ضخیم‌تر به شما میدهند. ارتباط آنها با صدمه‌های جدی، که ممکن است شامل کوری نیز باشد، اثبات شده است. هیچکدام از رنگ‌های دائمی، دارای تأییدیه نیستند.

 

نگرانی: هیدروکوئینون 

 

خطرات محصولات زیبایی

هیدروکوئینون روشن کننده پوست است که به‌صورت تجویزی و یا نمونه‌های بدون نسخه ولی ضعیف‌تر، در دسترس است. متخصصان پوست اغلب آن را برای کاهش لکه‌های پیری یا لکه‌های تیره به نام ملاسما، توصیه می‌کنند. استفاده بیش از حد از هیدروکوئینون می‌تواند موجب تغییر رنگ پوست شود. مطالعات انجام گرفته شده در حیوانات، ارتباط این مواد شیمیایی را با سرطان تأیید کرده است، اگر چه خطر آن برای انسان نامشخص است. دانشمندان در حال حاضر مطالعات روی هیدروکوئینون را ادامه میدهند. 

 

جایگزین: تجدید سطح پوست با لیزر 

 

 تجدید سطح پوست با لیزر

در روش تجدید سطح پوست با لیزر، با استفاده از نوع خاصی از لیزر لایه رویی پوست برداشته می‌شود. در این روش که توسط متخصص پوست انجام می‌شود، میتوان لکه‌های پیری را به حداقل رساند و رنگ پوست را بدون استفاده بلند مدت از مواد شیمیایی روشن کننده، تعدیل کرد. معایب آن شامل درد، قیمت بالا، مدت زمان بهبودی پوست و خطر کمی که از نظر تغییر رنگ یا باقی ماندن جای زخم وجود دارد، می‌باشد. 

 

نگرانی: تخت برنزه کننده 

 

تخت برنزه کننده

مهم نیست درباره مطمئن بودن سالن‌های برنزه چه چیزهایی شنیده‌اید، تحقیقات نشان میدهد استفاده مکرر از تختهای برنزه کننده خطر ملانوما (مرگبارترین شکل سرطان پوست) را افزایش میدهد. به علاوه تخت‌های برنزه کننده در اصل پرتوهای UVA که در پیری زود رس، چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای نقش دارد، به بدن شما می‌تابانند. ممکن است پوست برنزه به نظر شما خوب باشد، اما در در واقعیت، پوست آسیب دیده است. 

 

جایگزین: محصولات برنزه کننده بدون آفتاب 

میتوان رنگ برنزه را به شکل دیگری ایجاد کرد. لوسیون‌های برنزه کننده بدون آفتاب حاوی DHA هستند، رنگ افزودنی که با آمینو اسیدهای موجود در سطح پوست واکنش داده و رنگ برنزه موقتی ایجاد می‌کند. DHA برای استعمال خارجی به تایید FDA (سازمان نظارت بر غذا و داروی امریکا) رسیده است، نه برای استفاده به صورت اسپری در اتاقک برنزه کننده. به این دلیل که این اتاقک‌ها ممکن است موجب شوند شما مقداری از اسپری را استنشاق کنید یا این که وارد چشمتان شود. حتی زمانی که از برنزه بدون آفتاب استفاده می‌کنید حتما از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید، چون این رنگ‌ها از پوست شما محافظت نمی‌کند. 

 

نگرانی: خطرات سالن ناخن 

 

خطرات سالن ناخن

محصولات مانیکور حاوی طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی از جمله فرمالدهید، فتالاتها، استون یا تولوئن است. بوی آنها پوست، چشم و دستگاه تنفسی را تحریک می‌کند. این واکنشها در افردی که در سالنهای زیبایی کار می‌کنند بیشتر از مشتریان شایع است. مانیکور و پدیکور می‌تواند منجر به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی شود به ویژه در صورتی که تجهیزات مورد استفاده به درستی استریلیزه نشده باشند. 

 

جایگزین:  به حداقل رساندن خطرات 

 

 خطرات محصولات زیبایی

پیش از مانیکور یا پدیکور، در مورد تمیزی سالن زیبایی تحقیق کنید. در صورتی که در مورد کیفیت بهداشتی یا موارد ضد عفونی کردن تردید دارید، به آنجا نروید. پاهایتان را پیش از پدیکور اصلاح نکنید و اگر پوستتان بریدگی یا پارگی دارد از رفتن به سالن ناخن خودداری کنید. اگر در سالن زیبایی کار می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که رئیستان قوانینی برای محافظت از کارکنانش در نظر گرفته است. 

 

نگرانی: فتالاتها

فتالاتها مواد شیمیایی هستند که برای نرم شدن بیشتر محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. فتالاتها در اسباب بازیها، بسته بندی‌های غذایی و برخی از محصولات زیبایی از جمله جلا دهنده ناخن، شامپو و صابون یافت می‌شوند. دو مطالعه نشان داده است که قرار گیری در معرض فتالات در حین بارداری می‌تواند منجر به رشد غیر طبیعی جنینهای مذکر از جمله سطح پایین هورمون و اندازه کوچک دستگاه تناسلی شود.

 

جایگزین: محصولات بدون فتالات 

 

محصولات بدون فتالات

اگر نگران فتالاتها هستید به دنبال محصولات زیبایی بدون فتالات باشید. شما می‌توانید مواد تشکیل دهنده بر روی محصول را بخوانید تا ببینید ترکیبات فتالات (دی متیل فتالات، دی بوتیل فتالات، دی اتیل فتالات و غیره)، بوتیل استر یا پلاستی سایزر در آن استفاده شده است یا خیر. لازم به ذکر است که فتالاتها در کف پوشها، پرده‌های دوش، بسته بندی‌های غذا و بسیاری از لوازم دیگر زندگی مدرن وجود دارد اما استفاده از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست بدون فتالات می‌تواند قرار گیری شما در معرض این مواد را کاهش دهد. 

 

نگرانی: پارابنها

 

پارابنها

پارابنها متداولترین مواد نگهدارنده موجود در لوازم آرایشی از جمله مرطوب کننده‌ها و محصولات مراقبت از مو هستند. یک مطالعه وجود پارابنها را در تومورهای سینه نشان داد، اما مشخص نکرد که پارابنها عملا موجب ایجاد سرطان می‌شوند. محققان دیگر نتیجه گیری کرده‌اند که امکان ایجاد سرطان توسط مقدار پارابن موجود در لوازم آرایشی، نامحتمل است. 

 

انتخاب: لوازم آرایشی بدون پارابن 

 

 لوازم آرایشی بدون پارابن

اگر نگران پارابنها هستید می‌توانید از محصولات زیبایی بدون پارابن استفاده کنید. لوازم آرایشی بدون نگهدارنده فاسد می‌شوند اما پارابنها تنها گزینه ممکن نیستند. برخی از محصولات از ویتامین ث (اسید اسکوربیک) یا ویتامین ای (توکوفریل استات) به عنوان نگهدارنده استفاده می‌کنند. 

 

آیا لوازم آرایشی منقضی میشود؟ 

 

انقضا لوازم آرایشی

اگر سایه چشم قدیمی دارید آن را دور بیاندازید. نگهدارنده‌های موجود در لوازم آرایشی ممکن است به مرور زمان تجزیه شده و برای باکتری‌ها امکان رشد و تکثیر فراهم کنند. متخصصان دستور العملهای زیر را توصیه می‌کنند: 

کرم پودر: یک سال 

سایه / پودر / رژ گونه: دو سال 

رژ لب: یک سال 

ریمل: 3-4 ماه 

در صورتی که دچار عفونت چشم شده‌اید، لوازم آرایشی چشمی خود را سریعاً دور بیاندازید. 

 

آیا لوازم آرایشی معدنی بهتر است؟ 

 

لوازم آرایشی معدنی

لوازم آرایشی معدنی نسبت به لوازم آرایشی معمولی حاوی مقدار کمتری پرکننده و نگهدارنده تحریک کننده هستند اما هنوز هم ممکن است مواد آلرژی زا داشته باشند بنابراین افراد دارای حساسیت پوستی باید به دنبال محصولاتی باشند که تا حد ممکن مواد تشکیل دهنده کمی داشته باشد. لوازم آرایشی معدنی اغلب در خود ضد آفتاب‌هایی مانند دی‌اکسید تیتانیوم یا اکسید روی دارند، اما به عنوان تنها محافظ در مقابل آفتاب، به آن اتکا نکنید. بهتر است از مواد آرایشی معدنی را بر روی ضد آفتاب استفاده کنید. 

 

ایمنی ضد آفتاب 

 

ضد آفتاب

مواد تشکیل دهنده موجود در ضد آفتاب دهه‌هاست که مورد استفاده بوده و بی خطر به شمار می‌آیند. خطر واقعی انتخاب ضد آفتاب ضعیف است. برای محافظت در مقابل UVA و UVB، محصولی را انتخاب کند که برچسب طیف گسترده داشته و اس پی اف 30 یا بالاتر داشته باشد تا خطر سرطان پوست و پیری پوست را کاهش دهد. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040