۱۱ اسفند ۱۳۹۲

خطرات مسافرت های بین المللی و راه های مقابله با آنها

۱۱ اسفند ۱۳۹۲ 4309 بازدیدکننده 3 نظر
خطرات مسافرت های بین المللی و راه های مقابله با آنها در این مقاله می خوانید

بر روی کره‌ی خاکی خطرات و جانواران زیادی وجود دارد که باعث برهم زدن سلامتی انسان می‌شوند با این خطرات و نحوه جلوگیری از آنها آشنا شوید.       ...

خطرات مسافرت های بین المللی و راه های مقابله با آنها

خطرات سلامتی در بهشت روی زمین؟

برخی از تماشایی ترین مکانهای جهان، خانه برخی از خطرناکترین میکروبها نیز هست. مالاریا، تب زرد و حتی فلج اطفال ممکن است مسافران بین المللی را هدف قرار دهد. با یادگیری اقدامات احتیاطی یا واکسنهای توصیه شده مربوط به این مناطق، از خود محافظت کنید.

 

تقویت کننده فلج اطفال

 

تقویت کننده فلج اطفال

اگر قصد دارید به سیاحت افریقا بروید، شاید نیاز به تقویت فلج اطفال داشته باشید. این بیماری ناتوان کننده هنوز در بخشی از بخشهای آسیا و آفریقا فعال است. ویروس آن می‌تواند از طریق غذا، آب و تماس با فرد مبتلا، گسترش یابد. حتی اگر در کودکی واکسن فلج اطفال زده اید، ممکن است نیاز به تقویت کننده داشته باشید تا مطمئن شوید در مقابل هر سه نوع این ویروس محافظت می‌شوید.
 

واکسن تب زرد

 

واکسن تب زرد

در حاشیه آرژانتین و برزیل، آبشار ایگو آسو گردشگران را از سرتاسر جهان برای دیدن خود جذب می‌کند. متاُسفانه این آبشار حشره های زیادی را که ناقل تب زرد هستند نیز به خود جذب می‌کند. تب زرد در بخشهایی از امریکای جنوبی و مرکزی و نیز بخش استوایی افریقا وجود دارد و ممکن است زندگی افراد را تهدید کند. واکسیناسیون همراه با تزریق تقویت کننده پس از ده سال، برای مسافرت به برخی از کشورها لازم است. البته مهم است از نیش حشرات نیز دوری کنید.
 

واکسن تب روده ای یا حصبه

 

واکسن تب روده ای یا حصبه

حصبه عفونتی متداول در کشورهای در حال توسعه است که تهدید کننده حیات به شمار می آید و توسط باکتری موجود در نوشیدنی یا غذای آلوده ایجاد می‌شود. چند صد امریکایی هر ساله به حصبه مبتلا می‌شوند (اکثر آنها هنگامی که به آسیا، امریکای جنوبی یا افریقا سفر کرده اند). مرکز کنترل بیماریها، واکسن حصبه را حداقل یک تا دو هفته پیش از سفر به این مناطق، توصیه می‌کند. اگر در گذشته این واکسن را زده اید، بپرسید به تقویت کننده نیاز دارید یا خیر.
 

 

تقویت کننده کزاز

 

کزاز

پیش از برنامه ریزی برای مسافرتهای ماجراجویانه، از این که هنوز واکسن کزازتان موثر است، اطمینان یابید. عفونت کزاز اغلب از جراحات پوستی از جمله سوختگی، سرما زدگی یا سوراخ شدن پوست ناشی می‌شود. مسئول آن باکتری است که در همه جای دنیا وجود دارد. کزاز می‌تواند کشنده باشد. تزریق تقویت کننده هر ده سال توصیه می‌شود. 

 

واکسن هپاتیت A   

 

یکی از خوشایندترین بخش مسافرتهای بین المللی امتحان کردن انواع غذاهای نامتعارف است. متاسفانه غذا یا آب آلوده می‌تواند عفونتهایی از جمله هپاتیت A را گسترش دهد. این عفونت ویروسی که موجب التهاب کبد می‌شود، در کشورهای در حال توسعه متداول است. اگر در کودکی واکسینه نشده اید، با پزشک خود درباره دریافت مجموعه واکسنهای آن پیش از اقدام به مسافرت خارج از کشور، صحبت کنید.
 

واکسن هپاتیت ب

 

ویروس هپاتیت B نیز باعث التهاب کبد می‌شود اما از طریق خون یا مایعات عفونی حامل ویروس گسترش می‌یابد نه آب و غذا. بسیاری از افراد دارای عفونت مزمن در افریقا، جنوب آسیا، خاور میانه، جزایر اقیانوس آرام، جزایر کارائیب و حوزه رودخانه آمازون ناقل این ویروس هستند. مرکز کنترل بیماریها، واکسن هپاتیت B را برای همه مسافران به این نواحی، به خصوص گردشگران مسافرتهای ماجراجویانه، مبلغها، داوطلبان سپاه صلح و پرسنل ارتش توصیه می‌کند.
 

واکسن هاری

 

 واکسن هاری

هاری در همه قاره ها به جز قطب جنوب وجود دارد و از طریق گاز گرفتن توسط حیوان عفونی، گسترش می‌یابد. سگهای خیابانی در افریقا، آسیا و امریکای جنوبی بیشترین خطر را برای مسافران در پی دارد و پس از آن میمونهایی که در معابد آسیا زندگی می‌کنند. هاری بدون درمان کشنده است. یک واکسن سه دوز برای این بیماری در دسترس است ، با این حال نیاز به درمان پس از گاز گرفتگی را رفع نمی نماید. واکسن، باعث می شود بتوانید خود را به موقع به مراقبتهای پزشکی برسانید، و همچنین میزان دوزهای مورد نیاز را کاهش می دهد.

 

واکسن آنفلوانزا

 

واکسن آنفلوانزا

اگر واکسن آنفلوانزای سالیانه را دریافت می‌کنید، برنامه مسافرتی تان را با زمان واکسنتان تنظیم کنید. در نیم کره جنوبی، اپیدمی آنفلوانزا از فروردین تا شهریور متداولتر است. بنابراین خانواده هایی که مثلا برنامه سفر تعطیلات تابستانی به استرالیا را دارند، باید قبل از حرکت واکسینه شوند.

 

اقدامات احتیاطی مالاریا

 

اقدامات احتیاطی مالاریا

مالاریا بیماری مهلکی است که توسط پشه انتقال می‌یابد. مالاریا در جنوب صحرای صحاری افریقا متداولتر است اما در بخشهایی از جنوب آسیا و امریکای جنوبی نیز وجود دارد. مسافران باید از پزشک درباره معایب و مزایای داروهای ضد مالاریای پیشگیرانه اطلاعاتی کسب کنند. استراتژیهای دیگر شامل استفاده از دافع حشرات (30 تا 50 درصد DEET برای بزرگسالان)، استفاده از لباسهایی که تمام بدن را بپوشاند و خوابیدن در پشه بندها است.

 

تب دانگ

 

تب دانگ

در مسافرانی که از کاراییب، آسیای مرکزی جنوبی و امریکای مرکزی بازگشت می‌کنند، تب دانگ متداولترین تب است. در حالی که بیشتر موارد ابتلا خفیف است، برخی از مردم به تب هموراژیک دانگ مبتلا می‌شوند که کشنده است. هیچ واکسنی برای آن وجود ندارد اما مسافران می‌توانند خطر آن را با محافظت در مقابل نیش پشه، کاهش دهند.

 

اقدامات احتیاطی در برابر سل

 

اقدامات احتیاطی در برابر سل

سل (TB) در آسیا و جنوب صحرای صحاری افریقا متداولتر است، اگر چه در همه جای دنیا وجود دارد. عفونت به وسیله سرفه فرد مبتلا گسترش می‌یابد. مسافرانی که زمانی را در بیمارستانها، زندانها یا پناهگاه بی خانمانها می‌گذرانند، احتمال بیشتری دارد که در معرض سل قرار بگیرند. اگر احساس می‌کنید ممکن است در معرض آن قرار داشته باشید، باید آزمایش پوست بدهید. درمان فوری کلید اجتناب از پیچیدگیهای بعدی است.

 

اقدامات احتیاطی لیشمانیوز (سالک)

 

اقدامات احتیاطی لیشمانیوز (سالک)

خوابیدن در ساحل ممکن است رمانتیک به نظر برسد ... تا اینکه متوجه پشه های عفونی ساحلی می‌شوید. نیش این پشه ها میتواند بیماری به نام سالک را گسترش دهد. متداولترین نوع آن در بخشهایی از خاورمیانه، آسیا، آفریقا و امریکای جنوبی دیده می‌شود که موجب زخمهای پوستی میگردد. شکل کم متداولتر آن بر سیستم داخلی تاثیر گذاشته و بیماری مهلکی ایجاد می‌نماید. برای اجتناب از نیش این حشرات، در تاریکی شب در فضای بیرون نخوابید، لباسهایی بپوشید که دستان و پاهایتان را بپوشاند. اسپری ضد حشره و پشه بند نیز می‌تواند مفید باشد.

 

اقدامات احتیاطی فیلاریازیس

 

اقدامات احتیاطی فیلاریازیس

فیلاریازیس لنفاوی توسط یک کرم انگلی کوچک ایجاد می‌شود که از طریق نیش حشرات گسترش می‌یابد. این بیماری میلیونها نفر در آسیا، افریقا و غرب اقیانوس آرام را مبتلا کرده و عفونت باعث ایجاد داءالفیل می شود. در قاره امریکا این بیماری در هایتی، جمهوری دمینیکان، گویان و برزیل وجود دارد. مسافرانی که مسافرت کوتاه مدت انجام می‌دهند در خطر کمتری هستند اما برای احتیاط باید از نیش پشه اجتناب کرد: از دافع حشرات استفاده کنید، لباسهایی بپوشید که دستها و پاهایتان را کامل بپوشاند و داخل پشه بند بخوابید.
 

شناسایی ساس (سرخک)

 

شناسایی ساس (سرخک)
 

ساسها در مورد محیط زندگیشان سختگیر نیستند ( آنها در سرتاسر کره زمین و حتی در مسافرخانه‌ها و هتلهای پنج ستاره هم زندگی می‌کنند). ساسها محل گزیدگی قرمز و دارای خارش در صورت، گردن، دستها و سایر بخشهای بدن ایجاد می‌کنند اما این جای گزیدگی تا 14 روز باقی می ماند. برای شناسایی سریعتر هجوم آنها، به دنبال حشرات کوچک در چینهای تشک یا ملحفه، لکه های به رنگ زنگ زدگی در تشک و بوی شیرین کپکی باشید.
 

پیشگیری از اسهال مسافران

 

پیشگیری از اسهال مسافران

اسهال مسافران شایعترین بیماری مرتبط با مسافرت است که بیش از نیمی از مسافران بین المللی را گرفتار میکند. افرادی که به امریکای لاتین، خاور میانه، افریقا و آسیا میروند بیشتر در خطر اسهال قرار دارند. اسهال به ندرت خطرناک است و تقریبا همیشه به خودی خود از بین میرود. با این حال میتوان قدمهایی برای پیشگیری از آن در پیش گرفت تا به موارد جدی تر اسهال مانند وبا دچار نشوید. توصیه می شود که از آب لوله کشی، غذاهایی که توسط دوره گردهای خیابانی به فروش میرسد، گوشت و غذاهای دریایی خام و نپخته و میوه ها و سبزیجات پوست نگرفته پرهیز کنید.
 

در مورد میوه ها و سبزیجات چطور؟

 

میوه ها و سبزیجات در سفر

با چند اقدام احتیاطی، در هنگام مسافرتهای خارج از کشور می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات لذت ببرید. از مصرف میوه ها و سبزیجات خام پرهیز کنید مگر این که خودتان بتوانید پوست آنها را بکنید. همیشه این قانون را برای خود داشته باشید: بجوشان، بپز، پوست بکن یا آن را رها کن. همچنین از سالادهایی که با آب لوله کشی شسته شده اند یا بستنی هایی که با یخ تصفیه نشده تهیه شده اند، پرهیز کنید.
 

تصفیه آب

 

تصفیه آب در سفر

"این آب را نیاشامید" شاید شعار مسافران خارج از کشور باشد اما چند راه وجود دارد که آب را بی خطر سازید. قابل اعتماد ترین روش، جوشاندن آب به مدت چند دقیقه است. وقتی این کار ممکن نباشد، می‌توانید آب را با قرص ید ضد عفونی کنید اما این روش همه انواع انگلها را از بین نمیبرد. همچنین می‌توانید از یک فیلتر قابل حمل آب استفاده کنید. اگر می‌خواهید آب معدنی خریداری کنید، مطمئن شوید که بطری آب توسط کارخانه قابل اطمینانی تهیه شده باشد.  
 

آنتی بیوتیک برای اسهال

 

آنتی بیوتیک برای اسهال

با وجود همه اقدامات احتیاطی، هنوز احتمال ابتلا به اسهال مسافران وجود دارد. اگر به منطقه ای میروید که احتمال آن وجود دارد، درباره به همراه بردن آتی بیوتیک از پزشک خود سوال کنید. موارد متوسط تا شدید اسهال مسافران را میتوان با یک دوره آنتی بیوتیک درمان نمود. اگر هنوز پس از مصرف آنتی بیوتیک اسهال رفع نشده بود، باید برای احتمال عفونتهای انگلی آزمایش دهید.

 

اقدامات احتیاطی برای بی آب شدن بدن

 

 بی آب شدن بدن

ماجراجویی در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب می‌تواند مسافران را در خطر بی آب شدن بدن قرار دهد. در صورتی که به اسهال مسافران مبتلا شوید، خطر بیشتر می‌شود. علائم بی آب شدن بدن شامل چشمان فرو رفته، خشکی غشای مخاطی و کاهش دفع ادرار است. نوشیدنیهای ورزشی می‌تواند در صورت بی آب شدن بدنتان مفید باشد اما اگر اسهال دارید گزینه مناسبی به شمار نمی آیند. در این موارد باید سرم آب رسان خوراکی (ORS) را جرعه جرعه بنوشید.

 

اقدمات احتیاطی آفتاب سوختگی

 

اقدمات احتیاطی آفتاب سوختگی

برخی از مسائل باعث کاهش لذت تعطیلات کنار ساحل می‌شوند مانند قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست. آفتاب سوختگی و پرتوهای فرا بنفشف علاوه بر درد، ممکن است منجر به پیری زودرس و افزایش خطر سرطان پوست هم بشود. از یک ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید که از شما در برابر پرتوهای UVA و UVB محافظت به عمل آورد. پزشکها همچنین توصیه می‌کنند بین ساعات 10 صبح و 4 عصر حتی در روزهای ابری در خانه بمانید.
 

اقدامات احتیاطی در زمان بارداری

 

بارداری محدودیتی برای مسافرت نیست اما باید اقدامات احتیاطی را انجام داد. بهتر است از هر کشوری که مالاریا دارد، دوری کنید. پیروی از راهنمایی های مناسب در مورد آب و غذا در این دوران از اهمیت بیشتری برخوردار است، برای اینکه پیامدهای بیماریهای انتقالی از طریق غذا می‌تواند شدیدتر باشد و اگر در سه ماهه سوم حاملگی هستید، مطمئن باشید که نزدیک به مرکز پزشکی هستید تا درصورت وجود دردهای زودرس قبل از زایمان و یا زایمان زودرس آماده باشید.
 

اقدامات احتیاطی برای کودکان

 

اقدامات احتیاطی برای کودکان در سفر

بهترین روش برای محافظت از نوزادان در مقابل بیماریهای انتقالی از آب و غذا در هنگام مسافرت این است که فقط با شیر خود آنها را تغذیه کنید. در صورتی که این کار ممکن نیست، از آبی که به مقدار کافی جوشیده است یا آب بطری استفاده کنید. وقتی نوزادان و خردسالان دچار اسهال می‌شوند، ممکن است به سرعت بدنشان بی آب شده و نیاز به کمک پزشکی پیدا کنند. کودکان همچنین اگر به مالاریا یا عفونتهای دیگر دچار شوند بیشتر مستعد پیچیدگیهای بعدی بیماری هستند.

 

جعبه کمکهای اولیه برای مسافران

 

جعبه کمکهای اولیه برای مسافران

جعبه کمکهای اولیه را می‌توانید خریداری کنید یا خودتان آن را بسازید. محتوای آن باید شامل موارد زیر باشد: دستکش یک بار مصرف، چسب پاسنمان با اندازه های مختلف، گاز استریل، ضد عفونی کننده، گوش پاک کن پنبه ای، قیچی، بانداژ کشی برای سفت بستن، کرمهای ضد قارچ و ضد باکتری، کرم ضد خارش، ژل آلوئه، قطره چشمی محلول نمک و کتابچه کمکهای اولیه.
 

بیمه مسافرتی

 

بیمه مسافرتی

پیش از سفر، با ارائه دهنده خدمات بیمه خود صحبت کنید تا از پوشش های خدماتی مسافرتی مطمئن شوید. می‌توانید بیمه تکمیلی تهیه نمایید تا هزینه های پزشکی در طول مسافرت شما بپردازد. بد نیست بیمه ای تهیه کنید که هزینه های آمبولانس هوایی را در صورت نیاز تحت پوشش قرار دهد، این امر مخصوصاً در صورتی که مکان مسافرت شما دارای مراکز بهداشتی کمی است می‌تواند مفید باشد.
 

 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040