۶ مهر ۱۳۹۲

پوست شما چه چیزی را در مورد سلامتی شما نشان میدهد؟

۶ مهر ۱۳۹۲ 8291 بازدیدکننده 5 نظر
پوست شما چه چیزی را در مورد سلامتی شما نشان میدهد؟ در این مقاله می خوانید

پوست شما از سلامتی درونتان خبر می‌دهد.بعضی از مشکلات، اول به صورت مشکلات پوستی ظاهرمی شوند، در این مقاله شما با پوست و علائم و بیماری آن آشنا خواهید شد. ...

پوست شما چه چیزی را در مورد سلامتی شما نشان میدهد؟

التهاب پروانه ای

 

پوست و سلامتی

وجود یک  التهاب پروانهی در میان صورت، اغلب از اولین علائم لوپوس(سل جلدی) است. اما زود قضاوت نکنید. متخصص پوست پائولو رومانلی از دانشگاه میامی، میگوید:" میتواند روزاسه، یا نوعی از درماتیت باشد و متأسفانه گاهی علامت لوپوس است." تنها آزمایشهای بیشتر می تواند مشخص کند که آیا این التهاب نشانه لوپوس است یا خیر.

 

پلاک های مخملین

 

پوست و سلامتی

ظهور این پلاکها در گردن و یا زیر بغل، ممکن است نشان دهنده دیابت باشد. آکانتوز سیاه_میتواند خوشخیم بوده و یا علتش چاقی باشد، ولی معمولاً علامت دیابت است. در مواردی محدود، اگر آکانتوز سیاه در قسمتهای دیگر بدن ظاهر شود، مثل دستها یا لبها، ممکن است نشان از یک سرطان داخلی باشد.

 

پلاک پا: قرمز در حاشیه، طلایی در مرکز

 

پوست و سلامتی

پزشکان آن را " نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم" نام نهادند. همان طور که از نامش پیداست از علائم دیابت است، اما بسیار هم نادراستدر ابتدا ممکن است لکههایی تیره و  قرمز رنگ باشد اما کمکم درخشانتر شده و محدوده آن واضح تر میشود. گاهی پوست درگیر ممکن است ترک بخورد و خارش و درد داشته باشد.

 

برجستگی های خارش دار و بنفش رنگ روی مچ دست

 

پوست و سلامتی

بیماری " لیکن پلان" یک راش خارش دار متشکل از ضایعات کوچک و برآمده با قله مسطح است که دارای رنگ صورتی یا بنفش است. معمولاً روی مچ دست یا زانوها ظاهرمی شوند، اما ممکن است در دهان یا قسمتهای پایینی کمر ، گردن، پاها و اندامهای تناسلی نیز ظاهر شود. دلیل آن مشخص نیست اما اگر به این عارضه مبتلا هستید لازم است یک تست کبد بدهید. ممکن است به هپاتیت C ارتباطی داشته باشد.

 

وصله های پوست پرتغالی شکل و گوشتی رنگ در کمر

 

پوست و سلامتی

ضایعات وصلهای چرمی شکل دانهدار و به رنگ گوشتی، بر روی پایین کمر ظاهرمی شوند و داری بافتی مانند پوست پرتغال هستند. آنها اغلب با نشانههای پوستی دیگری همراه میشوند: آکنههای قرمز یا قهوهای پراکنده در روی گونهها و بینی؛ دانههایی به شکل برگ درخت زبان گنجشک، در زیر پوست رنگدانه دار و در ساختار آن قرارمی گیرند و کاملاً از یک سمت بیضی شکل و از سمت دیگر شکل تیزی دارند. اینها علائم یک بیماری نادر ژنتیکی است که نام آن توبروس اسکلروز است که منجر به تومورهای خوشخیم میشوند که در مغز یا اندامهای حیاتی دیگر رشد میکنند.

 

کف دست سیرابی شکل

 

پوست و سلامتی

این بیماری یک وضعیت پوستی را شامل می‌شود که در آن پوست کلفت و سفید مخملی می‌شود همراه با چین‌های عمیق در خطوط دست.شکل ظاهری پوست، شباهت زیادی به سیرابی پخته‌شده دارد. در 90 درصد موارد علامتی از سرطان است. اگر فقط کف دستان درگیر باشد، علامت سرطان ریه است. اگر این شکل کف دست، همراه با آکانتوز سیاه باشد، به نظر سرطان معده می‌رسد.

 

دست و پای خشک و چوبی شکل

 

پوست و سلامتی

در سال 1997 این بیماری این‌طور توصیف شد که فیبروز سیستمیک کلیوی شروع به تغییر رنگ می‌کند و باعث قهوه‌ای رنگ شدن بازوها و ساق پاها می‌شود. خیلی سریع، دست‌ها و پاها شروع به قهوه‌ای شدن مانند چوب می‌کنند. در برخی مواقع، در چشم بیمار یک دانه زردرنگ یافت می‌شود. محققان  به تازگی دریافتند که در بیماران دچار نارسایی کلیه، ماده حاجب گادولینیوم که در  MRI استفاده می‌شود، موجب تغییر رنگ و سفتی دست‌ها و پاها می‌شود.

 

هرتغییر پوستی، خطرناک نیست

 

پوست و سلامتی

خیلی از تغییرات پوستی، نشان‌دهنده یک بیماری دیگر نیستند؛ برای مثال گرانولوم آنولر، ضایعهای است که رشد میکند، برجستگیهای  قرمز یا گوشتی رنگ هستند که یک محدوده را شکل می‌دهند که این محدودهها معمولاً در روی دست و پا است.در ظرف 2 سال ناپدید میشوند و هیچ تهدیدی برای شما محسوب نمیشوند. هر چه پراکندهتر باشند، دیرتر ناپدید میشوند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040