۱۴ بهمن ۱۳۹۴

10 حقیقت جالب درباره ستاره های دریایی

۱۴ بهمن ۱۳۹۴ 16520 بازدیدکننده 0 نظر
10 حقیقت جالب درباره ستاره های دریایی در این مقاله می خوانید

ستاره‌های دریایی حیوانات زیبایی هستند که می‌توانند در رنگ، شکل و اندازه‌های متنوعی باشند. اگرچه با وجود این تنوع همه شبیه به ستاره هستند. این حیوانات دریایی مخلوقاتی جذاب می‌باشند. ...

10 حقیقت جالب درباره ستاره های دریایی

ستاره‌های دریایی ماهی نیستند

باوجودی که ستاره‌های دریایی زیر آب زندگی می‌کنند اما ماهی نیستند. این جانداران مانند ماهی‌ها باله یا آب‌شش ندارند و نحوه‌ی حرکتشان متفاوت از ماهی‌هاست.

 

ستاره‌های دریایی از خارپوستان هستند

ستاره دریایی

ستاره‌های دریایی در شاخه‌ی خارپوستان قرار دارند.  تمامی خارپوستان بدنی قرینه دارند، این یعنی بدن ستاره‌ی دریایی 5 بخش ( یا بیشتر ) دارد که حول یک محور مرکزی قرارگرفته است.

 

هزاران گونه ستاره‌ی دریایی وجود دارد

ستاره دریایی

حدود 2000 گونه ستاره‌ی دریایی وجود دارد. این‌ها در کناره‌های دریا و یا اعماق آب هستند. برخی ستاره‌های دریایی در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در آب‌های سرد می‌باشند.

 

همه‌ی ستاره‌های دریایی 5 بازو ندارند

ستاره دریایی

گونه‌ای از ستاره‌های دریایی که 5 بازو دارد بیشتر شناخته‌شده است اما همه‌ی آن‌ها این‌طور نیستند. در برخی گونه‌ها جاندار بازوهای بیشتری دارد.

 

ستاره‌ی دریایی می‌تواند بازوی خود را دوباره بسازد

به‌طور شگفت‌انگیزی ستاره‌های دریایی می‌توانند بازوی ازدست‌داده‌ی خود را دوباره بسازند. این قابلیت زمانی مفید است که جاندار توسط یک شکارچی تهدید می‌شود – او می‌تواند بازوی خود را کنده، فرار کرده و برای خود بازوی جدیدی بسازد. بیشتر اعضای حیاتی ستاره‌های دریایی در بازوهای آن‌ها هستند. بنابراین جاندار می‌تواند یک ستاره‌ی کامل را با استفاده از یک بازو و بخش مرکزی بدن خود دوباره بسازد.

 

ستاره‌های دریایی توسط پوششی زرهی حفاظت می‌شوند

ستاره دریایی

با توجه به گونه‌ی ستاره‌ی دریایی پوست آن ممکن است حالت چرمی و یا کمی تیغ‌دار باشد. این جانداران پوشش سختی روی بخش بالایی بدن خود دارند که از کلسیم کربنات درست‌شده و برآمدگی‌هایی روی سطح خود دارد. این برآمدگی‌ها برای حفاظت از حیوان در مقابل شکارچیانی مانند پرندگان و ماهی‌ها استفاده می‌شود.

 

ستاره‌های دریایی خون ندارند

ستاره دریایی

به‌جای خون ستاره‌های دریایی دستگاه گردش آب دارند. در این دستگاه آب از طریق صفحه‌ای آبکش مانند در اندام فوقانی جاندار به داخل کشیده شده و درنهایت از مجراهای داخل بازو خارج می‌شود.  

 

ستاره‌های دریایی با پاهای لوله‌ای حرکت می‌کنند

ستاره‌های دریایی توسط هزاران پای لوله‌ای که در زیر بدنشان قرار دارد حرکت می‌کنند. این پاها از آب دریا پرشده‌اند. آب را جاندار از صفحه‌ای آبکش مانند در بالای بدن خود وارد می‌کند.

 

ستاره‌های دریایی برای غذا خوردن برعکس می‌شوند

ستاره دریایی

برای شکار  کردن ستاره‌های دریایی روش منحصربه‌فردی برای خود دارند. دهان ستاره‌ی دریایی زیر بدن او قرارگرفته است. آن‌ها از دو کفه‌هایی مانند صدف دوکفه‌ای یا صدف سیاه و همچنین ماهی‌های ریز، کشتی چسب‌ها و حلزون‌ها تغذیه می‌کنند. اگر بخواهید پوسته‌ی یک صدف را بازکنید می‌بینید چقدر کار سختی است. ستاره‌های دریایی بازوهای خود را دور پوسته‌ی شکار می‌پیچند و آن را به‌اندازه‌ی کافی باز می‌کنند. سپس طوری آن را می‌خورند که ما هیچ‌وقت تصور نمی‌کردیم.

 

ستاره‌های دریایی چشم دارند

درست است که ستاره‌های دریایی مانند ما نمی‌توانند ببینند اما در انتهای هر بازوی خود یک چشم دارند. این چشم بسیار ساده و شبیه به یک نقطه‌ی قرمز است. با این چشم جاندار جزئیات زیادی نمی‌بیند اما می‌تواند تفاوت میان تاریکی و روشنایی را تشخیص دهد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040