۲۴ تير ۱۳۹۴

عروس دریایی

۲۴ تير ۱۳۹۴ 8280 بازدیدکننده 0 نظر
عروس دریایی در این مقاله می خوانید

عروس دریایی گونه‌ی بدون پولیپ از شاخه کنیداریا است. این‌گونه ها حیوانات دریایی شناوری هستند که چتری ژلاتینی داشته و شاخک‌هایی دنباله‌دار دارند. ...

عروس دریایی

عروس دریایی از چتر خود برای حرکت استفاده می‌کند و شاخک‌هایش اغلب برای شکار مورداستفاده‌اند.

عروس‌های دریایی در هر اقیانوسی پیدا می‌شوند، از سطح آب تا عمق آب. این حیوانات برای بیش از 500 میلیون سال و شاید هفتصد میلیون سال پیش نیز در سطح آب یافت می‌شده‌اند و قدیمی‌ترین حیوانات چند ارگانی هستند.

 

تشریح بدن

عروس دریایی

بیشتر عروس‌های دریایی دارای سیستم گوارشی، تنظیم فشار اسمزی، عصب مرکزی، دستگاه تنفس یا سیستم گردش خون نیستند. ریشه‌ها ساختارهایی ساقه مانند هستند که از مرکز چتر به سمت پایین آویزان‌اند و اغلب با بازوهای دارای دهان احاطه‌شده‌اند که با دهان/مقعد در زیر چتر مرتبط‌اند.

عروس ماهی نیاز به سیستم تنفسی ندارد زیرا پوست او به‌قدر کافی نازک است تا از طریق واپخش به بدن اکسیژن برساند.این حیوانات روی حرکت خود کنترل کمی دارند اما می‌توانند از اسکلت هیدرواستاتیک خود استفاده کنند تا از طریق انقباض- انبساط بدنه‌ی چتر شکل خود حرکت کنند. برخی گونه‌ها به‌صورت فعال بیشتر زمان را شنا می‌کنند اما گونه‌های دیگر اغلب ساکن هستند.

با توجه به نوع گونه حدود 95 تا 98 درصد از بدن عروس‌های دریایی از آب تشکیل‌شده است. بیشتر بدنه‌ی عروس ماهی از ماده‌ای ژلاتینی تشکیل‌شده است  که توسط دولایه پوسته‌ی محافظ احاطه‌شده است.

 

سیستم عصبی

عروس دریایی

عروس دریایی مجموعه‌ای از شبکه‌های عصبی دارد که در اپیدرم او جای گرفته است. عروس ماهی محرک‌های متعددی برای تشخیص دارد که این محرک‌ها سیگنال‌هایی از شبکه‌ی عصبی و اطراف یک حلقه‌ی عصبی که در بدنش قرار دارد به سلول‌های عصبی می‌فرستند.

دید برخی عروس ماهی‌ها به‌گونه‌ای است که تصاویر را تشخیص نمی‌دهند و تنها نور را تشخیص داده و برای تشخیص بالا یا پایین آب از آن استفاده می‌کنند. اندازه‌ی بدن عروس ماهی از حدود یک میلی‌متر ارتفاع و قطر تا 2 متر متغیر است. طول شاخک‌ها اغلب فراتر از ابعاد گفته‌شده است.

 

تولیدمثل

عروس دریایی

زمانی که عروس ماهی بزرگ می‌شود هرروزی که به او غذای کافی برسد تخم‌ریزی می‌کند. در بیشتر گونه‌های عروس ماهی تخم‌ریزی با نور کنترل می‌شود، یعنی بیشتر تخم‌ریزی‌ها در یک‌زمان از روز و اغلب در زمان غروب یا طلوع خورشید انجام می‌شود. در بیشتر موارد عروس ماهی‌های نر اسپرم و تخم‌هایی در آب آزادکرده و تخم‌ها بارورشده و به شکل موجودات زنده‌ی جدید بالغ می‌شوند.

 

رزیم غذایی

عروس‌های دریایی گوشت‌خوار هستند و از پلانکتون‌ها، سخت‌پوستان، تخم ماهی، ماهی‌های کوچک و دیگر عروس ماهی‌ها تغذیه می‌کنند. آن‌ها از طریق سوراخی که در مرکز چترشان قرار دارد غذاخورده و ادرار می‌کنند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040