۱۷ اسفند ۱۳۹۳

ده پا (سپیداج)

۱۷ اسفند ۱۳۹۳ 7862 بازدیدکننده 1 نظر
ده پا (سپیداج) در این مقاله می خوانید

ده پا (سپیداج)، یک جانور نرم‌تن با اندازه کوچک تا متوسط است که در سراسر آب‌های اقیانوس‌های جهان یافت می‌شود. با این جانور زیبا بیشتر آشنا شوید. ...

ده پا (سپیداج)

ده پا نیز همانند ماهی مرکب و هشت پای هم‌خانواده خود، یک بدن دراز بزرگ داشته و بازوهایی در اطراف دهان خود دارد.

 

معرفی

ده پا به تعداد زیاد در سراسر آب‌های اقیانوس‌های جهان یافت می‌شود و منطقه زندگی آن‌ها، از آب‌های کم‌عمق و گرم استوایی، تا اعماق سرد اقیانوس‌ها را در برمی‌گیرد. یکی از علائم مشخصه ده پاها، تغییر رنگ بدن آن‌ها است که در زمان مبارزه و یا جفت‌گیری دیده می‌شود. سپیداج نیز همانند ماهی مرکب و اختاپوس‌ها، یک کیسه جوهر دارد که به‌منظور فریب شکارچیان حمله‌کننده، از آن جوهر بیرون داده و فرار می‌کند.

 

گستردگی گونه‌ها

جانوران دریایی

120 گونه از سپیداج در سراسر جهان شناسایی‌شده است که ازنظر اندازه، از 15 سانتی‌متر، تا سپیداج غول‌پیکر استرالیایی که بدون احتساب بازوها نیم متر طول و بیش از 10 کیلوگرم وزن دارد متفاوت هستند.

 

رژیم غذایی و روش شکار

ده پا یک حیوان گوشت‌خوار است که در درجه اول از سخت‌پوستان کوچکی همانند میگو و خرچنگ تغذیه می‌کند، بااین‌وجود ده پا تعداد زیادی ماهی نیز می‌خورد. ده پا از توانایی تغییر رنگ بدن خود استفاده کرده و خود را پنهان می‌کند، سپس با استفاده از بادکش‌های انتهای بازوهای خود، طعمه را گرفته و به منقار تیز خود می‌رساند.

 

شکارچیان

شکار ده پا

با توجه به‌اندازه عموماً نسبتاً کوچک سپیداج، شکارچیان دریایی متعددی آن‌ها را شکار می‌کنند. ماهی‌های بزرگ، کوسه‌ها، و حتی سپیداج‌های دیگر (گاهی اوقات از همان‌گونه) شایع‌ترین شکارچیان سپیداج به شمار می‌روند. البته انسان‌ها نیز در سراسر جهان این حیوانات را برای مصرف غذایی مورد شکار قرار می‌دهند.

 

جفت‌گیری و تولیدمثل

تولیدمثل ده پا

در طول فصل جفت‌گیری، ده پای نر به‌منظور جذب موفقیت‌آمیز یک ده پای ماده، رنگ بدن خود را تغییر می‌دهد. حتی دیده‌شده است که برخی از ده پاهای نر، به‌منظور فریب نرهای غالب، خود را به شکل ده پای ماده درمی‌آورند تا از رقابت با آن‌ها دور بمانند و بتوانند ماده‌های دیگر را به خود جذب کنند. ده پای ماده، حدود 200 تخم کوچک می‌گذارد و متأسفانه پس‌ازآن به‌سرعت می‌میرد.

 

اطلاعات سپیداج (ده پا)

 1. سپیداج

     فرمانرو

  حیوانات

     شاخه

  نرم‌تنان

  رده

  سرپایان

  زیررده

  نیام داران

  راسته

  سپیداجان

     نام متداول

  ده پا

     نام علمی    Sepiida

  زیستگاه

  مناطق ساحلی و آب‌های عمیق تمام دریاهای جهان

     رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  اندازه

     15 تا 50 سانتی‌متر
     وزن

  3 تا 10.5 کیلوگرم

     تعداد گونه‌ها

  120

     طول عمر متوسط    1 تا 3 سال
     وضعیت حفاظتی

  تهدید شده

  رنگ

     سبز، قرمز، زرد، نارنجی، قهوه‌ای، صورتی، سفید
     نوع پوست

  نرم

     غذای موردعلاقه

  خرچنگ

  تعداد متوسط تخم در هم تخم گزاری

     200
     شکار اصلی

  خرچنگ، میگو، ماهی

  شکارچی

  ماهی، کوسه، ده پا

  خصوصیت مشخصه

  بدن بلند و چشمان بزرگ

 


 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040