۱۵ تير ۱۳۹۳

خرچنگ قرمز

۱۵ تير ۱۳۹۳ 7630 بازدیدکننده 1 نظر
خرچنگ قرمز در این مقاله می خوانید

در استرالیا گونه‌های منحصر به فردی از حیوانات زندگی می کنند، یکی از آنها خرچنگ قرمز است که در این مقاله شما را با آن آشنا می کنیم. ...

خرچنگ قرمز

خرچنگ قرمز

خرچنگ قرمز بومی جزیره کریسمس استرالیا است و در هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی‌شود. 120 میلیون خرچنگ بستر جنگل‌های بارانی را می‌پوشانند.

خرچنگ قرمز بومی جزیره کریسمس استرالیا است و در هیچ جای دیگر جهان دیده نمی‌شود. اما در این زیستگاه خود، یکی از بیش‌ترین گونه به شمار می‌رود: 120 میلیون خرچنگ سطح جنگل‌های بارانی را می‌پوشانند و نقش مهمی در تعیین ساختار اکوسیستم ایفا می‌کند.

 

خرچنگ قرمز

این خرچنگ‌های بزرگ در طول روز فعال هستند اما ترجیح می‌دهند در سایه بمانند، زیرا در گرمای رطوبت‌زدای نور مستقیم خورشید ممکن است بمیرند. آن‌ها از برگ‌های بر زمین افتاده، دانه‌ها، میوه‌ها، و گل‌ها تغذیه می‌کنند و مواد مغذی را بازیابی کرده و به تعیین گسترش و ترکیب گیاهان بومی کمک می‌کنند.

خرچنگ‌های قرمز در بیشتر سال ساکن سوراخ‌هایی هستند که در بستر جنگل حفر کرده‌اند. آن‌ها در طول فصل خشک به پناهگاهشان عقب‌نشینی می‌کنند تا رطوبت بدنشان را حفظ کنند و دو تا سه ماه همان‌جا می‌مانند.

 

خرچنگ قرمز

با بازگشت فصل باران در اکتبر یا نوامبر خرچنگ‌ها مهاجرت عظیم افسانه‌ای خود به کنار دریا برای تخم‌ریزی را شروع می‌کنند و در موج‌هایی به رنگ قرمز حرکت کرده و تمامی موانع ازجمله جاده‌ها و حتی پرتگاههای کنار دریا را پشت سر می‌گذارند (که احداث تونل‌هایی برای عبور خرچنگ و بستن جاده‌ها را ایجاب می‌کند).

این سفر سالانه با برنامه حرکت ماه کاملاً گره‌خورده است. خرچنگ‌ها به ساحل می‌رسند و جفت‌گیری می‌کنند، ماده‌ها تخم گذاشته و آن‌ها را به مدت حدود دوازده روز در سوراخ‌هایی که توسط نرها در زمین حفر شده، نگه می‌دارند. سپس آن‌ها را دقیقاً هنگام مد بین آخرین ربع ماه و ماه جدید، در دریا رها می‌کنند. در طول این دوره سطح دریا در ساحل کمترین تغییر را دارد و کار را آسان‌تر می‌کند. این عامل بسیار مهمی است و در صورتی که آب‌وهوا مهاجرت خرچنگ‌ها را به تأخیر بیاندازد تخم‌ریزی تا ماه بعد به تعویق می‌افتد.

 

خرچنگ قرمز

تخم‌های خرچنگ‌های قرمز خیلی سریع بازشده و خرچنگ‌های نوزاد یک ماه را در دریا به شکل لارو می‌گذرانند و سپس به ساحل برمی‌گردند و با پوست‌اندازی تبدیل به حیوانات هوازی می‌شوند و به‌آرامی به جزیره بازگشته و این چرخه را مجدداً ایجاد می‌کنند.

 

 1. خرچنگ قرمز

  نوع

   

   بی‌مهرگان

  رژیم غذایی

   

  گوشتخوار

  اندازه

   

  12.7 سانتیمتر

  وضعیت حفاظتی

   

  بدون حفاظت

   

  آیا می‌دانستید؟

   

   

   

  خرچنگ‌های قرمز در زمان مهاجرتشان به دریا ممکن است ترافیک ایجاد کنند، لاستیک‌ها را سوراخ کنند و از هر در بازی عبور کنند.

   

   

  اندازه نسبت به فنجان چای

   

  آلباتروس

   

   

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  آلباتروس

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040