۱۰ تير ۱۳۹۳

هشت پای معمولی

۱۰ تير ۱۳۹۳ 5074 بازدیدکننده 0 نظر
هشت پای معمولی در این مقاله می خوانید

هشت‌پا یکی از آبزیان جالب و منحصربه‌فرد است، ویژگی‌های خاص هشت‌پا می‌تواند او را به یک شکارچی واقعی تبدیل کند. ...

هشت پای معمولی

مقدمه

هشت‌پای معمولی برای پنهان شدن از شکارچیان و نیز شکار خود می‌تواند ظاهر خود را تغییر دهد. هشت‌پای معمولی با سر حجیم حبابی  و چشمان بزرگ و هشت دست متمایز خود، ظاهر منحصر به فردی دارد؛ اما برجسته‌ترین مشخصه هشت‌پا، تکنیک‌هایی است که برای دوری کردن یا خنثی کردن مهاجمان به کار می‌گیرد.  

 

استتار 

اولین و شگفت‌انگیزترین روش دفاعی هشت‌پا، این است که می‌تواند جلوی چشم شکارچی پنهان شود. هشت‌پا می‌تواند با استفاده از شبکه‌ای از عضلات اختصاص یافته و سلول‌های رنگدانه موجود در پوستش، فوراً بارنگ، الگو و حتی بافت محیط خود هماهنگ شده و خود را پنهان کند. شکارچیانی مانند کوسه، مارماهی و دولفین بدون این‌که حتی متوجه او شوند از کنارش عبور می‌کنند. 

 

روش دفاعی هنگام حمله شکارچیان 

وقتی یک شکارچی متوجه حضور هشت‌پا می‌شود، هشت‌پا ابری از جوهر سیاه از خود آزاد می‌کند که مانع دید مهاجم شده و فرصتی برای فرار برای او فراهم می‌کند. این جوهر، حاوی موادی است که حس بویایی شکارچی را کاهش داده و ردیابی هشت‌پا را برای او سخت‌تر می‌سازد. هشت‌پاها شناگرانی سریع هستند که با خارج کردن آب از جبه‌شان به سرعت به جلو جهش می‌کنند و بدن نرمشان را فشرده کرده و وارد درز و شکافهای کوچک می‌شوند، و به این روش خود را از دسترس شکارچیان دور کنند. 

 

آخرین روش دفاعی و سیستم شکار 

اگر همه این کارها بی‌فایده باشد، هشت‌پا می‌تواند برای رهایی از چنگ شکارچی، یکی از بازوهایش را رها کند. هشت‌پا بعداً می‌تواند بازوی از دست رفته‌اش را دوباره تولید کند، بدون این‌که آسیب دائمی به آن رسیده باشد. هشت‌پا همچنین فک‌های منقار مانندی دارد که می‌تواند بزاق سمی و نیش نامطبوعش را از طریق آن به شکار برساند و او را از پای درآورد. 

 

هشت‌پا به‌عنوان باهوش‌ترین بی‌مهره شناخته می‌شود و در آب‌های معتدل و حاره‌ای اقیانوس‌های سرتاسر دنیا زندگی می‌کند. هشت‌پای معمولی می‌تواند به‌اندازه  1.3 متر و وزن 10 کیلوگرم رشد کند، اما اندازه متوسط آن‌ها بسیار کوچک‌تر از این است. هشت‌پا از خرچنگ، خرچنگ آب شیرین و نرم‌تنان تغذیه می‌کند و گاهی اوقات از جوهر خود برای منحرف کردن قربانی پیش از حمله به او استفاده می‌کند. 

 

                            هشت‌پای معمولی                    

نوع

 

بی‌مهرگان 

رژیم غذایی

 

گوشت‌خوار 

اندازه

 

30.5 تا 91.4 سانتیمتر 

وزن

 

3 تا 10 کیلوگرم

 

اندازه نسبت به انسان دو متری 

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(نواحی زردرنگ) 

 

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040