۱۷ تير ۱۳۹۳

هزارپا

۱۷ تير ۱۳۹۳ 49095 بازدیدکننده 0 نظر
هزارپا در این مقاله می خوانید

ما در این مقاله شما را با حشره‌ی هزارپا و ویژگی‌های آن آشنا می کنیم. ...

هزارپا

هزارپا

هزارپا بی‌مهره‌ای با اندازه متوسط تا بزرگ است که در زیر سنگ‌ها و کنده‌های در حال فساد در سرتاسر دنیا دیده می‌شود. هزارپا بدنی دراز و باریک دارد که بندبند است.

 

صدپا و هزارپا

هزارپا

هزارپا و صدپا از یک خانواده هستند اما هزارپا معمولاً پاهای بیشتری در طول بدن خود دارد. متوسط تعداد پاهای هزارپا 80 تا 400 پا است (برخلاف نامش واقعاً هزارتا پا ندارد!).

هزارپا در همه جای دنیا وجود دارد اما در نیمکره جنوبی بیشتر متداول است و در این نواحی طول هزارپایان تقریباً به 40 سانتیمتر می‌رسد. برخی از گونه‌های هزارپایان نیش سمی دارند که برای کشتن شکار از آن استفاده می‌کنند.

هزارپایان معمولاً در مکان‌های تیره‌تر، مرطوب‌تر و سردتر محیط در زیر سنگ‌ها، توده‌های برگ، کنده‌های در حال فساد و گهگاهی تونل‌هایی که به‌عنوان ریز زیستگاه (micro-habitats) شناخته می‌شوند، زندگی می‌کنند.

 

هزارپا

تعداد دقیق پاها و بندهای بدن هزارپا بستگی به گونه آن دارد. اگرچه همه هزارپایان در اولین بند بدنشان یک جفت‌پا و در بندهای بعدی دو جفت‌پا دارند. پاهای هزارپا همه باهم کار کرده و به صورت موجی حرکت می‌کنند.

هزارپا حیوانی همه‌چیز خوار است اما بیشتر از مواد گیاهی مرده و در حال فساد بستر جنگل تغذیه می‌کنند. مشخص شده است که هزارپاها برخی از گونه‌های گیاهان زنده را نیز می‌خورند و گونه‌های بزرگ‌تر هزارپا حشرات را نیز شکار می‌کنند.

هزارپاها شکارچیان متفاوتی در محیط طبیعی خود دارند، که شامل پرندگان، گورکن‌ها، روباه‌ها و جوندگان کوچکی مانند موش‌ها و حشره‌خوارها می‌شود. وقتی هزارپا احساس خطر می‌کند خود را به صورت حلزونی جمع می‌کند و حلقه می‌شود. حتی برخی از گونه‌های هزارپا، مایعی با بوی متعفن از خود منتشر می‌کنند که بسیاری از شکارچیانشان را از آن‌ها دور می‌کند.

 

تولیدمثل

هزارپای ماده می‌تواند هر بار تا 1000 تخم چسبناک بگذارد، اما معمولاً تعداد آن‌ها نزدیک به 500 تخم است. وقتی نوزادان هزارپا سر از تخم بیرون می‌آورند تنها سه جفت‌پا دارند، اما وقتی بزرگ می‌شوند پوست می‌اندازند. هر بار که بچه هزارپا پوست می‌اندازد تعداد بندها و پاهایش بیشتر می‌شود.

 

مشخصات هزارپا

شاخه: بندپایان

رده: میریاپودا (هزارپایان)

راسته: دیپلوپودا

نام متداول: هزارپا

نام علمی: دیپلوپودا

پراکندگی جغرافیایی: سرتاسر دنیا

رژیم غذایی: همه‌چیز خوار

اندازه: 1.5 تا 38 سانتیمتر

تعداد گونه‌ها: 10000 گونه

متوسط طول عمر: 7 سال

وضعیت حفاظتی: کمترین نگرانی

رنگ: قرمز، سیاه، زرد، نارنجی، قهوه‌ای

نوع پوست: اسکلت خارجی

غذای مورد علاقه: مواد گیاهی در حال فساد

زیستگاه: ریز زیستگاه‌های مرطوب

متوسط تعداد تخم: 500 تخم

خوراک اصلی: مواد گیاهی در حال فساد، گیاهان، حشرات

شکارچیان: پرندگان، جوندگان، گورکن‌ها

ویژگی متمایز: بدن بندپا و پاهای زیاد

 
 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040