۱۷ تير ۱۳۹۳

عنکبوت بیوه سیاه

۱۷ تير ۱۳۹۳ 13103 بازدیدکننده 0 نظر
عنکبوت بیوه سیاه در این مقاله می خوانید

ما شما را با عنکبوت بیوه سیاه آشنا می کنیم، حشره‌ای که نه تنها برای انسان خطرناک است، بلکه جفت خود را نیز به کام مرگ می کشد. ...

عنکبوت بیوه سیاه

عنکبوت بیوه سیاه (دلمک)

عنکبوت بیوه سیاه که با علامت‌های رنگی در بدن سیاه خود شناخته می‌شود، به بیرحمی در جفت‌گیری مشهور است.

مشخصه عنکبوت بیوه سیاه که در شرق و شمال شرق ایران با نام دلمک شناخته می‌شود، علامت ساعت‌شنی شکل، رنگی در شکم آن است. این عنکبوت در نواحی معتدل سرتاسر دنیا زندگی میکنند.

 

خطر برای انسان

نیش این عنکبوت بسیار ترسناک است، زیرا گزارش شده است که سمی پانزده برابر قوی تر از سم مار زنگی دارد. نیش این عنکبوت در انسان موجب درد عضله، تهوع و فلج دیافراگم می‌شود که منجر به دشواری تنفس میگردد. اگر چه بر خلاف باور عموم، بیشتر افرادی که توسط این عنکبوت نیش زده می‌شوند آسیب جدی نمیبینند، اما نیش آن میتواند به خصوص برای سالخوردگان، کودکان یا بیماران مرگبار باشد. خوشبختانه مرگ ناشی از آن نادر است. عنکبوتها تهاجمی نیستند و تنها برای دفاع از خود، مثلاً زمانی که فردی تصادفا بر روی آن می‌نشیند، نیش میزنند.

 

علت نام‌گذاری و روش تولید مثل و شکار

حیواناتی که بیشتر درخطر نیش عنکبوت بیوه سیاه قرار دارند، حشرات و عنکبوت بیوه سیاه نر هستند. عنکبوت بیوه سیاه ماده گاهی اوقات پس از جفت‌گیری عنکبوت نر را کشته و می‌خورد و نام آن نیز از همین رفتار گرفته‌شده است. عنکبوت بیوه سیاه به‌جز هنگام جفت‌گیری خشونت بارش در تمام سال تنها زندگی می‌کند.

ماده این عنکبوت تارهای بزرگی می‌تند که به‌صورت پیله حاوی صدها تخم، معلق می‌ماند. نوزادان عنکبوت بلافاصله پس از بیرون آمده از تخم‌ها پراکنده می‌شوند، اما پیله باقی می‌ماند و عنکبوت بیوه سیاه از آن برای به دام انداختن قربانیانش استفاده می‌کند که شامل مگس‌ها، پشه‌ها، سوسک‌ها، ملخ‌ها و کرم‌ها می‌شود. این عنکبوت پای شانه‌ای دارد که به این معنی است که بر روی پاهای عقبی او موهای ریزی وجود دارد که پس از به تله افتادن قربانی، از آن‌ها برای پوشاندن او با تار استفاده می‌کند.

 

روش غذا خوردن

عنکبوت بیوه سیاه برای صرف شکار خود، حشره قربانی را با دندان‌هایش سوراخ کرده و آنزیم‌های گوارشی را به بدن او وارد می‌کند. سپس با استفاده از این آنزیم‌ها و سایش دندان‌هایش، بدن قربانی را تبدیل به محلول کرده و مایع حاصل را می‌مکد.

 

عنکبوت بیوه سیاه

نوع

 

بندپایان

رژیم غذایی

 

گوشت خوار

طول عمر متوسط در حیات وحش

 

1 تا 3 سال

اندازه

 

8 میلی‌متر طول و 6.4 میلی‌متر قطر

 

وزن

 

1 گرم

آیا میدانید؟

 

 

 

عنکبوت بیوه سیاه سمی‌ترین عنکبوت آمریکای شمالی است.

 

 

 

اندازه نسبت به گیره کاغذ

 

گرگ

 

 

پراکندگی جغرافیایی

(مناطق زرد رنگ)

منطقه زندگی گرگ

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040