۴ تير ۱۳۹۳

عقرب Scorpion

۴ تير ۱۳۹۳ 6168 بازدیدکننده 1 نظر
عقرب Scorpion در این مقاله می خوانید

عقرب یکی از حشرات بسیار خطرناک است.سم بسیار قوی عقرب اغلب کشنده بوده و هر ساله جان انسانهای زیادی را دز جهان می گیرد.بهتر است با این شکارچی خطرناک بیشتر آشنا شوید. ...

عقرب Scorpion

عقرب جزء رده عنکبوتیان (Arachnida ) بوده و خویشاوندان نزدیک عنکبوت‌ها، مایتها (هیره ها، زیر رده کنه سانان) و کنه‌ها به شمار می‌آید. معمولاً تصور می‌شود عقرب‌ها ساکنین بیابان هستند اما در جنگل‌های برزیل، کارولینای شمالی، بریتیش کلمبیا (ایالتی در غرب کانادا) و حتی هیمالیا نیز زندگی می‌کنند. این بندپایان سازگار و جان‌سخت، صدها میلیون سال قدمت دارند. 

تقریباً 2000 گونه عقرب وجود دارد اما تنها سم 30 تا 40 گونه از آن‌ها برای انسان کشنده است. انواع مختلف و متنوع سموم، متناسب با سبک زندگی گونه‌های عقرب است و برای استفاده بر علیه شکارهای همان‌گونه خاص موثر می‌باشد. 

 

رژیم غذایی و روش شکار

عقرب‌ها معمولاً از حشرات تغذیه می‌کنند، اما رژیم غذایی‌شان ممکن است بسیار متنوع باشد و این یکی از رازهای بقای آن‌ها در بسیاری محیط‌ها و شرایط سخت است. وقتی غذا کمیاب می‌شود عقرب قادر است متابولیسم خود را به اندازه یک سوم مقدار معمول بندپایان کاهش دهد. با این تکنیک برخی از گونه‌ها می‌توانند اکسیژن کمتری مصرف کرده و با غذای بسیار کم (حتی به اندازه یک حشره در سال) زنده بمانند. حتی با این کاهش متابولیسم هنگامی که فرصت شکار فراهم می‌شود، عقرب می‌تواند به سرعت حالت حمله و شکار به خود بگیرد. این موهبتی است که بسیاری از گونه‌هایی که به خواب زمستانی می روند، از آن برخوردار نیستند. 

 

توانایی برای بقا

این مهارت بقا به عقرب امکان می‌دهد در برخی از بدترین شرایط آب و هوایی روی زمین بتواند زندگی کند. حتی پژوهشگران طی یک بررسی، عقرب را در طول شب منجمد کرده و روز بعد آن را در آفتاب قرار دادند و مشاهده کردند که یخ عقرب بازشده و سپس به حرکت خود ادامه داد. اما با وجود همه این‌ها، عقرب بدون خاک به سختی می‌تواند زندگی کند. عقرب‌ها در خاک تونل حفر می‌کنند، بنابراین در نواحی که زمین همیشه منجمد است یا پوشش چمن زیادی دارد و خاک شل برای عقرب در دسترس نیست، ممکن است دیگر نتوانند زنده بمانند. 

 

                                                          عقرب 

 

 نوع

 

بندپایان

 

 رژیم غذایی

 گوشت‌خوار

 

 طول عمر متوسط در حیات وحش

  3 تا 8 سال

 

 اندازه

  متوسط 6سانتیمتر، بزرگ‌ترین 21 سانتیمتر

 

 آیا میدانید؟ 

   عقرب‌ها زیر نور فرا بنفش فلورسنت هستند ، دانشمندان

   هنوز به درستی  علت آن را نمی‌دانند. 

 

 

اندازه در مقایسه با فنجان چای 

عقرب

 

 پراکندگی جغرافیایی عقرب

  (نواحی زرد رنگ)

 


 

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040