۲ تير ۱۳۹۳

چوبک

۲ تير ۱۳۹۳ 5771 بازدیدکننده 1 نظر
چوبک در این مقاله می خوانید

حشرات موجودات بسیار عجیبی هستند برخی از آنها داری قدرت استتار بسیار بالایی هستند.چوبک هم که شبیه شاخه درختان است به علت این شباهت استتار زیادی در روی درختان دارد. ...

چوبک

چوبک Stick Insect

چوبک همان طور که از نامش پیداست، شبیه به شاخه کوچک چوبی است و این یکی از کارامدترین استتارهای طبیعی روی زمین است. چوبک و حشره برگ (با استتار برگی) از راسته چوبکیان ( Phasmida) هستند که تقریباً 3000 گونه دارد. 

 

گونه‌های مختلف

گونه‌های چوبک می‌توانند به کوچکی 11 میلی‌متر در امریکای شمالی تا بزرگی 328 میلی‌متر در بورنئو باشند و با احتساب پاهای کشیده‌اش به 55 سانتیمتر می‌رسد بنابراین یکی از بزرگ‌ترین حشرات روی زمین است. چوبک‌های ماده معمولاً از نرها بزرگ‌تر هستند. 

راسته چوبک مانندها رنگ محیط خود را تقلید می‌کنند که معمولاً سبز یا قهوه‌ای است اما برخی از گونه‌ها، رنگ پر جلوه‌ای داشته و برخی دیگر نوارهای استتار کننده دارند. بسیاری از چوبک‌ها بال دارند، برخی بسیار زیبا هستند و برخی بیشتر شبیه شاخه درخت هستند. تعدادی از گونه‌ها در پشت بدنشان خار و  برآمدگی دارند. 

 

محل زندگی 

چوبک‌ها بیشتر در نواحی استوایی و نیمه استوایی دیده می‌شوند اما چندگونه نیز در نواحی معتدل زندگی می‌کنند. چوبک‌ها در جنگل‌ها و علف‌زارها زندگی می‌کنند و از برگ‌ها تغذیه می‌نمایند. چوبک‌ها در اصل شبگرد هستند و بیشتر اوقات روز را بی‌حرکت و پنهان در زیر گیاهان می‌گذرانند. 

 

روش‌های گریز از شکارچیان

بسیاری از چوبک‌ها وانمود می‌کنند مرده‌اند تا از شکارچیان دور بمانند ، و برخی از آن‌ها، گاهی مجبور می‌شوند پایشان را جدا کنند تا از چنگ دشمن فرار کنند، برخی دیگر با پاهای پوشیده از خار خود به دشمن ضربه می‌زنند، یکی از گونه‌های امریکای شمالی مایعی با بوی متعفن منتشر می‌کند. 

 

وضعیت حفاظتی

اطلاعات زیادی درباره چوبک‌ها در دست نیست و به همین علت روشن کردن وضعیت آسیب‌پذیری آن‌ها در طبیعت دشوار است. تجارت چوبک و خشک کردن حشرات مانند پروانه‌ها، تهدید بالقوه ای محسوب می‌شود. 

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040