۱ شهريور ۱۳۹۴

مکائو ارغوانی

۱ شهريور ۱۳۹۴ 4905 بازدیدکننده 0 نظر
مکائو ارغوانی در این مقاله می خوانید

مکائو ارغوانی گونه‌ای از طوطیان بزرگ قرمز، زرد و آبی آمریکای جنوبی است. این پرنده عضوی از خانواده‌ی بزرگ طوطی‌های بومگاه های جنگلی به نام مکائو است. ...

مکائو ارغوانی

مکائو ارغوانی بومی جنگل‌های گرمسیری همیشه‌سبز جنوب آمریکاست. این پرنده از جنوب شرقی مکزیک تا جنگل آمازون در پرو، بولیوی، ونزوئلا و برزیل پراکنده است.

خصوصیات کلی مکائو ارغوانی

مکائو

طول این پرنده حدود 81 سانتی‌متر است که نیمی از آن دم مکائو است، اگرچه دم مکائو ارغوانی از گونه‌های دیگر آن بلندتر است. وزن میانگین این پرنده 1 کیلوگرم است. رنگ پرهای زینتی مکائو ارغوانی اغلب سکرلات ( سرخ روشنی که مایل به نارنجی است ) می‌باشد اما پرهای دم و بخش پایینی بدن او آبی روشن است. قسمت بالاتر پرها زردرنگ بوده و نوک پرها آبی تیره می‌باشد. زیر دم و بال قرمز تیره با سایه‌هایی طلایی‌رنگ است. برخی ممکن است در بال‌های خود رنگ سبز نیز داشته باشند.

دور چشمان مکائو محدوده‌ای سفیدرنگ است که منقار او را به‌نوعی شکل می‌دهد. پرهای سفید نازکی در این قسمت قرار دارند. منقار بالایی اغلب کرمی و منقار پایین مشکی‌رنگ است. مکائوهای نوجوان اغلب چشمان سیاه دارند اما گونه‌های بالغ چشمانی به رنگ زرد روشن دارند. مکائوی ارغوانی در قفس می‌تواند تا 75 سال عمر کند، اگرچه اغلب طول عمر آن‌ها حدود 40 تا 50 سال است.

 

تغذیه

مکائو

مکائوی ارغوانی اغلب از میوه، آجیل و دانه‌ی گیاهان تغذیه می‌کند.

 

تولیدمثل

گونه های طوطیان

مکائوی ارغوانی جفت‌گیری می‌کند. ماده‌ها در یک آشیانه‌ی درختی دو یا سه تخم می‌گذارند. پرنده‌ی ماده برای حدود پنج هفته روی تخم‌ها می‌خوابد و 90 روز پس‌ازاین دوران جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند و برای یک سال با والدین خود زندگی می‌کنند.  مکائوهای ارغوانی در سن پنج‌سالگی به بلوغ می‌رسند.

سبک زندگی

گونه های طوطیان

اغلب یک یا دو پرنده‌ی در حال پرواز با یکدیگر بر فراز جنگل دیده می‌شوند اما گاهی نیز ممکن است که در برخی مناطق به شکل گروهی دیده شوند.

پراکندگی جغرافیایی

گونه های طوطیان

در جنوب آمریکا مکائوی ارغوانی پراکنده است و در حوزه‌ی رودخانه‌ی آمازون تا پرو و شرق آند و تا بولیوی پراکنده‌اند.

در مرکز آمریکا از جنوب و شرق مکزیک تا گواتمالا و بلیز، جزیره‌ی کویبا و پاناما پراکنده‌اند. همچنین در دو جزیره‌ی منزوی در اقیانوس آرام نیز مشاهده می‌شوند.

این پرنده ساکن دشت‌های مرطوب  نیمه گرمسیری در جنگل‌های بارانی، حاشیه‌ی رودخانه‌ها و ساوانا می‌باشد.

 

 

 1. مکائوی ارغوانی

  فرمانرو

  جانوران

  شاخه

  طناب داران

  رده

  پرندگان

  راسته

  طوطی

  تیره

  طوطیان

  سرده

  طوطیان آرا

  گونه

  A. macao

  نام علمی

  Ara macao

  پراکندگی جغرافیایی

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040