۲۱ مرداد ۱۳۹۴

کشتی چسب

۲۱ مرداد ۱۳۹۴ 10185 بازدیدکننده 0 نظر
کشتی چسب در این مقاله می خوانید

سرخاب یا کشتی چسب نوعی از بندپایان است که به‌نوعی از بستگان دور خرچنگ‌های دریایی به شمار می‌آید. حدود 1200 گونه از کشتی چسب‌ها وجود دارد. ...

کشتی چسب

شناخت کشتی چسب

کشتی چسب‌ها خود را برای همیشه به سطوح سخت متصل می‌کنند. این جانوران آزاد با استفاده از غده‌هایی سیمانی که اولین جفت از شاخک‌هایش را می‌سازد به سطوح سخت می‌چسبند. این جانور با پیشانی‌اش خود را به شکل سروته به سطح می‌چسباند. در بعضی کشتی چسب‌ها غده‌های سیمانی به یک شاخه‌ی بلند و عضلانی متصل‌اند اما در بیشتر آن‌ها این غده بخشی از یک غشاء صاف و یا یک صفحه‌ی آهکی است.

 

در پشت لاک ( بخش پشتی پوست بیرونی ) حیوان به پشت دراز کشیده است و شاخک‌های او را به بالا قرار دارد. تقسیم‌بندی بدن جاندار زیاد مشخص نیست و بدن بین سر و سینه قرار دارد. کشتی چسب یا شکم خیلی کوچکی داشته و یا اصلاً شکم ندارد. بزرگ‌سالان تعدادی بیرون‌زدگی روی سر خود دارند و تنها یک جفت شاخک به غده‌ی  سیمانی متصل شده است.

کشتی چسب‌ها قلب ندارند، بلکه در عوض دارای یک سینوس ( حفره ) در نزدیکی مری خود هستند که عملی مشابه قلب انجام می‌دهد. این عضو خون را به یک سری از ماهیچه‌ها پمپ می‌کند. به‌طور مشابه این جانداران آب‌شش ندارند و از طریق  اندام‌های داخل بخش پشت لاک اکسیژن موجود در آب را جذب می‌کنند. اعضای دفع مواد زائد در کشتی چسب‌ها غده‌های فک بالا هستند.

 

به نظر اصلی‌ترین حس کشتی چسب باید حس لامسه‌ی او باشد، درحالی‌که گوش‌های کشتی چسب بسیار حساس هستند. کشتی چسب‌های بزرگ‌سال یک‌چشم دارند، درحالی‌که با این چشم تنها قادرند تفاوت نور و تاریکی را تشخیص دهند.

 

چرخه‌ی زندگی

Nauplius

از یک تخم بارور یک Nauplius بیرون می‌آید، یک لاروی یک‌چشم که دارای یک سر و فرینه با ته بند ( بخش از بدن بندپایان ) است و شکم و قفسه س سینه ندارد. این مرحله اغلب شش ماه زمان می‌برد و لارو توسط والدینش تغذیه می‌شود. پس از اولین پوست انداختن لارو آزاد می‌شود زیرا حالا می‌تواند با استفاده از موهای آویزی که در بدن دارد به‌تنهایی شنا کند.

 

cyprid

 

Cypridآخرین مرحله  برای لاروا قبل از رسیدن به دوره‌ی بزرگ‌سالی است. این مرحله برای تغذیه نیست بلکه در طی آن جاندار باید جای مناسبی برای ساکن شدن پیدا کند. مرحله‌ی cyprid از چند روز نا چند هفته متغیر است. جانور با استفاده از دو جفت شاخک و یک ماده‌ی مرموز گلیکوپروتئین( ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات‌ها ) در بدن خود جای مناسبی برای سکونت می‌یابد. لاروا ها بر اساس ساختار سطح بدن، شیمی، قابلیت کاهش فشار آب سطح و حضور یا عدم حضور و ترکیب زیست لایه ( سلول‌های میکروارگانیسم که به یک سطح متصل‌اند ) مناسب بودن سطوح را ارزیابی می‌کنند.

 

adult  ( دوران بزرگ‌سالی )

برای دوران باقی‌مانده‌ی زندگی آن‌ها به یک سطح متصل می‌مانند و از پاهای خود برای گرفتن پلانکتون‌ها کمک می‌گیرند. زمانی که دوره‌ی دگردیسی کشتی چسب‌ها به پایان رسید و به دوره‌ی بزرگ‌سالی خود رسیدند با افزودن چیزهایی جدید به صفحه‌ی انعکاسی و سنگین خود به رشدشان ادامه می‌دهند.

بیشتر کشتی چسب‌ها هرمافرودیت یا نر-ماده هستند. تخم‌دان‌ها در پایین‌تنه قرار دارند و به داخل گوشته کشیده می‌شوند. بیضه‌های جانور در پشت سر او قرار داشته و اغلب تا قفسه‌ی سینه ادامه دارد. اغلب گونه‌های نر – ماده‌ی کشتی چسب‌ها به‌عنوان ماده در نظر گرفته می‌شوند. اگر خود باروری ازنظر تئوری امکان‌پذیر است اما این موضوع در میان کشتی چسب‌ها کمتر دیده می‌شود.

 

کشتی چسب‌ها و انسان‌

کشتی چسب‌ها به‌نوعی پیامدهای اقتصادی نیز دارند زیرا آن‌ها اغلب خود را به ساخته‌های بشر می‌چسبانند و گاهی به آن‌ها آسیب وارد می‌کنند. خصوصاً در مورد کشتی‌ها این جانداران به‌عنوان جانداران رسوبی شناخته می‌شوند.

گاهی برخی از گونه‌های کشتی چسب‌ها به‌عنوان خوراکی توسط انسان‌ها مصرف می‌شوند، خصوصاً برخی انواع آن در اسپانیا و پرتغال بسیار مشهورند.

 

اطلاعاتی از کشتی چسب‌ها

 1. کشتی چسب‌ها

     فرمانرو

  حیوانات

     شاخه

  بندپایان

  زیرشاخه

  سخت پوستان

  رده

  آرواره پایان

     زیررده

  Thecostraca

     فرورده

  مژه پایان

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040