۷ مرداد ۱۳۹۴

پنگوئن

۷ مرداد ۱۳۹۴ 8704 بازدیدکننده 0 نظر
پنگوئن در این مقاله می خوانید

پنگوئن‌ها پرندگان بی‌پروازی هستند که از ماهی‌ها تغذیه می‌کنند پنگوئن‌ها در جاهای سردسیر نیم‌گردی پایینی زمین زیست می‌کنند. ...

پنگوئن

پنگوئن‌ها پرنده‌هایی هستند که نمی‌توانند پرواز کنند و دارای بال‌های سخت با رنگ‌آمیزی متمایزی می‌باشند ( پرهای سیاه یا خاکستری روی پشت و پوشش سفیدروی شکم ). استخوان پرها از بین رفته است و به پنگوئن اندامی شبیه به باله داده که او را قادر می‌سازد بامهارت زیادی در آب شنا کرده و زیر آب حرکت کند. پنگوئن منقار بلند و باریکی دارد. پاهای او کوتاه هستند و در قسمت پشتی بدن قرارگرفته‌اند. پنگوئن دارای چهار انگشت در جلوی پاهایش است.

به‌طور میانگین وزن هر پنگوئن حدود 35 کیلوگرم و قد او 1.1 متر است. روی زمین پنگوئن‌ها روی یک‌پا حرکت کرده و یا مانند اردک راه می‌روند. اغلب پنگوئن‌ها در جاهایی زندگی می‌کنند که برف دائماً وجود دارد. آن‌ها شکم خود را روی زمین می‌کشند و از بال و پاها برای صاف نگه‌داشتن و جلو راندن بدن کمک می‌گیرند. در زمان شنا در زیر آب هرازچندگاه خود را به سطح آب رسانده و دوباره زیرآب می‌روند. بعضی گونه‌های پنگوئن‌ها هربار برای 15 دقیقه زیر آب می‌مانند.

 

محل زندگی

پنگوئن

اگرچه اغلب پنگوئن‌ها بومی نیم‌کره‌ی جنوبی هستند اما تنها در نواحی سرد مانند قطب جنوب پیدا نمی‌شوند.در حقیقت گونه‌های کمی از پنگوئن‌ها در قطب جنوب زندگی می‌کنند. گونه‌های متعددی در نواحی معتدل یافت می‌شوند و تنها یک‌گونه از آن‌ها در نزدیکی خط استوا می‌باشد.

 

آناتومی و فیزیولوژی

ویژگی پنگوئن

پنگوئن‌ها کاملاً با زندگی آبزیان وفق داده‌شده‌اند. بال‌های این پرنده بسیار شبیه به باله است که برای پرواز در هوا کاربرد ندارد. در آب پنگوئن‌ها به طرز عجیبی چابک هستند. شنای پنگوئن‌ها بسیار شبیه به پرواز پرندگان در هوا است. باوجود پرهای نرم یک‌لایه از هوا همواره حفظ‌شده و به شناور ماندن پرنده در آب کمک می‌کند. همچنین این لایه به عایق ماندن پرنده در آب‌های سرد کمک می‌کند. روی زمین پنگوئن‌ها از بال‌ها و دم خود کمک می‌گیرند تا در زمان صاف ایستادن تعادل خود را حفظ کنند.

همه‌ی پنگوئن‌ها برای استتار مناسب‌اند، زیرا بال و پشت بدن آن‌ها مشکی و بخش جلویی بدن سفید است. درنده‌ای که از زیر به پنگوئن نگاه کند ( مانند نهنگ ) به‌سختی شکم سفید پنگوئن را از سطح بازتابنده‌ی آب تشخیص می‌دهد. پرهای مشکی پشت بدن نیز هنگام دید از بالا او را می‌پوشاند و زیاد قابل‌تشخیص نیست.

 

خصوصیات پنگوئن ها

پنگوئن‌ها حس شنوایی متوسطی در میان پرندگان دارند. این امر باعث می‌شود والدین و بچه‌ها بتوانند در میان جمعیت گروه یکدیگر را پیدا کنند. چشم پنگوئن‌ها با شرایط دید در زیر آب تطبیق داده‌شده و این ابزار اولیه‌ی آن‌ها برای شکار و فرار از شکارچیان است. گفته می‌شود در بیرون از آب دید آن‌ها محدود به فواصل نزدیک است، اگرچه تحقیقات هنوز این فرضیه را اثبات نکرده‌اند. پنگوئن‌ها لایه‌ای از پرهای عایق دارند که آن‌ها را در آب گرم نگه می‌دارد.

 

محل زندگی پنگوئن

در سرمای بسیار زیاد قطب جنوب ماده‌ها در آب به شکار غذا پرداخته و پنگوئن‌های نر را در هوای سرد بیرون می‌گذارند تا خودشان با این هوا کنار بیایند. اغلب پنگوئن‌های نر در یکجا جمع می‌شوند تا گرم باشند و مرتباً جای خود را باهم عوض می‌کنند تا همه‌ی آن‌ها به‌نوبت در مرکز که گرم‌تر است قرار بگیرند. پنگوئن‌ها می‌توانند از آب‌شور بنوشند زیرا غده‌ای دارند که نمک اضافی آب را از جریان خون تصفیه می‌کند.

 

تولیدمثل

تولیدمثل پنگوئن

در فصل تولیدمثل پنگوئن‌ها یک همسر انتخاب می‌کنند، اگرچه زمانی که همسر دیگری برمی‌گزینند کم است. اغلب پنگوئن‌ها هر بار دو تخم می‌گذارند.به‌جز گونه‌ی امپرور که پنگوئن نر همه‌ی کارها را می‌کند، همه‌ی پنگوئن‌ها وظایف نگهداری از تخم را با هم به عهده می‌گیرند. نوبت خوابیدن روی تخم‌ها می‌تواند از چند روز تا چند هفته باشد و جفت دیگر در دریا شکار می‌کند.

تخم پنگوئن‌ها به نسبت وزن والدین از تخم پرندگان دیگر کوچک‌تر است. پنگوئنی که 52 کیلوگرم وزن دارد وزن تخم او 4.7 درصد از وزن مادر و حدود 450 گرم است.

 

پنگوئن


 1. پنگوئن

  نام

  پنگوئن

  فرمانرو

  جانوران

  شاخه

  ظنابداران

  رده

  پرنده

  فرورده

  نوآروارگان

  راسته

  پنگوئن سانان

  تیره

  پنگوئنیان

  پراکندگی جغرافیایی

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040