۶ تير ۱۳۹۴

پری شاهرخ

۶ تير ۱۳۹۴ 7646 بازدیدکننده 0 نظر
پری شاهرخ در این مقاله می خوانید

پری‌شاهرخ تنها عضو از خانواده‌ی پری‌شاهرخان از گنجشک‌سانان است که در مناطق نیم‌کره‌ی شمالی زندگی می‌کند. ...

پری شاهرخ

پری‌شاهرخ در تابستان به اروپا و غرب آسیا مهاجرت کرده و فصل زمستان را در جنوب و مرکز آفریقا سپری می‌کند. این پرنده جمعیت زیادی دارد. درنتیجه جز پرندگانی است که کمتر درباره‌ی آن‌ها نگرانی وجود دارد.

 

نام لغتی پری‌شاهرخ

پری‌شاهرخ

نام شاهرخیان در ابتدا در قرن 18 مورداستفاده قرار گرفت و با نام لاتین علمی این‌گونه سازگاری دارد که از کلمه‌ی لاتین aureoles به معنای طلایی گرفته‌شده است. از قرن 12 و 13 انواع مختلفی از پری‌شاهرخ در زبان رومانیایی وجود دارد.

 

مشخصات پری‌شاهرخ

مشخصات پری‌شاهرخ

گونه‌ی نر این پرنده دارای پرهای مشکی به همراه پرهای طلایی زینتی است اما گونه‌ی ماده‌ی آن بیشتر سبز است. پری‌شاهرخ پرنده‌ای خجالتی است  و دیدن یک پرنده‌ی نر در میان‌برگ‌های سبز و زرد جنگل‌ها کاری بسیار دشوار است. در هنگام پرواز این پرنده شبیه به توکایان به نظر می‌رسد، قوی و صاف و در مسافت‌های طولانی با بدنی همراه با شیبی ملایم.

 

گستردگی و زیستگاه

زیستگاه پری‌شاهرخ

گستردگی این پرنده از پرتغال، اسپانیا و فرانسه تا بریتانیا، اسکاندیناوی تا لهستان، روسیه، بالکان، ترکیه و غرب آسیا تا قفقاز و تا مغولستان و چین است. پری‌شاهرخ زمستان‌ها در جنوب و مرکز  آفریقا ساکن است. پری‌شاهرخ اغلب در شب مهاجرت می‌کند اما در فصل مهاجرت در بهار ممکن است روزها نیز جابجا شوند. در مهاجرت پاییزی پری‌شاهرخ به شرق دریای مدیترانه رفته و در آنجا از میوه‌ها تغذیه می‌کند. به خاطر این موضوع اغلب در این منطقه به‌عنوان آفت به این پرنده نگاه می‌شود.

 

مشخصات پری‌شاهرخ

پری‌شاهرخ اروپایی و آسیایی در مناطق مختلفی سکونت دارد. در غرب اروپا این پرنده‌ها جنگل‌های باز و مزارع، علفزارها، جنگل‌های ساحلی و باغ‌های بزرگ را ترجیح می‌دهند. در شرق اروپا ممکن است بیشتر در جنگل‌ها زندگی کنند. به‌طورکلی پری‌شاهرخ  از مناطق بدون درخت دوری می‌کند اما ممکن است در این مناطق به دنبال غذا بگردد. در زمستان این پرنده در مناطق جنگلی نیمه‌خشک و شرجی، در میان درخت‌های بلند، جنگل‌های ساحلی، جنگل‌های ساوانا  و درختستان‌ها پیدا می‌شود.

 

سبک‌رفتار و تغذیه

تغذیه پری‌شاهرخ

پری‌شاهرخ از حشرات و میوه‌ها تغذیه می‌کند. آن‌ها آشیانه‌ی خود را روی نقاطی از درخت می‌سازند که درخت به دونیمه تقسیم‌شده است و اغلب 3 تا 6 تخم می‌گذارند.

هنگام آواز خواندن صدای این پرنده مانند صدای زیبای نواختن فلوت است که در زمان شنیدن آن را با صدای پرنده‌ی دیگری اشتباه نخواهید گرفت.

 

 

 1. پری شاهرخ

     فرمانرو

  جانوران

     شاخه

  طنابداران

  رده

  پرندگان

  راسته

  گنجشک‌سانان

  تیره

  پری شاهرخان

  سرده

  پری شاهرخ

  گونه

  O. oriolus

  پراکندگی

  محل زندگی پری‌شاهرخ

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040