۱۵ آذر ۱۳۹۳

مرغ عشق

۱۵ آذر ۱۳۹۳ 9899 بازدیدکننده 0 نظر
مرغ عشق در این مقاله می خوانید

مرغ عشق پرنده‌ای رنگارنگ و کوچک است که بومی استرالیا می‌باشد. در اینجا اطلاعاتی درباره ی این پرنده ی زیبا برای شما گردآوری شده است. ...

مرغ عشق

 

تصور می‌شود که این پرنده زیر گونه‌ی طوطی‌ها است که باعث شده یکی از کوچک‌ترین گونه‌های طوطی در جهان به شمار رود.

مرغ عشق که پاراکیت نیز نامیده می‌شود، یکی از محبوب‌ترین پرنده‌ها برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی در پرنده‌خانه‌ها و یا در قفس‌های خانگی است. از جمله دلایل این محبوبیت، این است که مرغ عشق، اندازه‌ی کوچک و پرهای رنگی روشن و زیبایی دارد.

 

زندگی اجتماعی

مرغ عشق پرنده‌ای بسیار اجتماعی است و ممکن است در گروه‌های بزرگی روی درختان و در بوته‌زارهای استرالیا دیده شوند. مرغ عشق خانگی را باید حداقل با یک مرغ عشق دیگر نگهداری کرد تا از تنها شدن آن‌ها جلوگیری شود. مرغ عشق وحشی از بذرهای علف و گاهی حشرات تغذیه می‌کند. 

 

تشخیص جنسیت

مرغ عشق

 

تشخیص جنسیت مرغ عشق بسیار آسان است. مرغ‌های عشق نر و ماده از رنگ بینی‌شان تشخیص داده می‌شوند. مرغ عشق نر بینی آبی دارد درحالی‌که مرغ عشق ماده دارای بینی قهوه‌ای رنگ است. 

 

شکارچیان در محیط طبیعی

مرغ‌های عشق به عنوان موجودات کوچک بسیار مقاومی شناخته‌شده‌اند و در صورتی که یک مرغ عشق در طبیعت بیمار شود، سعی می‌کند بیماری خود را تا جایی که می‌تواند پنهان کند تا در برابر حیوانات شکارچی احتمالی، ضعیف و آسیب‌پذیر به نظر نرسد. شکارچیان اصلی مرغ عشق مارها و پرندگان شکارچی از قبیل شاهین هستند. مرغ عشق وحشی توسط بومی‌های محلی نیز برای پرهای روشنشان (که در لباس‌های قبیله‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند) شکار می‌شوند. 

 

طول عمر

تصور می‌شود که طول عمر متوسط مرغ عشق وحشی حدود 5 سال باشد، اما مشخص شده است که مرغ‌های عشق در قفس به مدت طولانی‌تری زنده می‌مانند و برخی از آن‌ها تقریباً 20 سال عمر می‌کنند! طول عمر متوسط مرغ عشق خانگی بین 8 تا 10 سال است. 

 

تولیدمثل

مرغ عشق

 

مرغ عشق یکی از اندک گونه‌های پرندگان است که لانه نمی‌سازد و مرغ عشق ماده حفرهای را در درخت یافته و در آن تخم می‌گذارد. مرغ عشق ماده حدود 5 تا 6 تخم می‌گذارد که جوجه‌ها پس از حدود 3 هفته از تخم بیرون می‌آیند. جوجه‌های مرغ عشق تا بزرگ‌سالی کامل که تقریباً 9 ماهه می‌شوند تحت مراقبت مادرشان قرار می‌گیرند. 

 

روش ارتباط

مرغ عشق پرندهای آوازخوان بوده و صدای آواز این پرنده بسیار بلند است. مرغ‌های عشق از صدای خود برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر استفاده می‌کنند زیرا حیواناتی بسیار اجتماعی هستند.

 

  1. مرغ عشق

   فرمانرو

   جانوران 

   شاخه

   طناب داران

   رده 

   پرندگان

   راسته

   طوطیسانان  

   تیره

   طوطی‌ها

   سرده

   Melopsittacus     

   نام علمی

   Melopsittacus Undulatus

   نوع

   پرنده

   رژیم غذایی

   همه چیزخوار

   اندازه

   15 تا 20 سانتیمتر 

   پهنای بال

   25 تا 35 سانتیمتر 

   وزن

   30 تا 40 گرم

   طول عمر

   3 تا 6 سال

   سبک زندگی

   گروهی 

   وضعیت محافظت

   کمترین نگرانی ( وضعیت بقای خوب)

   رنگ

   مشکی، سفید، طوسی، سبز، آبی، زرد

   نوع پوشش

   پر

   غذای مورد علاقه

   بذر

   متوسط تعداد تخم‌ها

   6

   غذای اصلی

   بذر، میوه، حشرات، ستهها

   شکارچیان

   انسان‌ها، مارها، پرندگان بزرگ

   ویژگی بارز

   پرهای رنگ روشن و  چهچهه زدن برای برقراری ارتباط

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040