۱۲ آذر ۱۳۹۳

گنجشک

۱۲ آذر ۱۳۹۳ 42161 بازدیدکننده 4 نظر
گنجشک در این مقاله می خوانید

گنجشک‌ها گروهی از پرندگان کوچک هستند که در جنگل‌ها و مزارع سراسر جهان یافت می‌شوند. در مقاله ی زیر اطلاعات بیشتری از این پرنده ی زیبا کسب کنید. ...

گنجشک

 امروزه تصور می‌شود که 140 گونه مختلف گنجشک، تقریباً در سراسر همه قاره‌ها پخش‌شده باشند.

 

منشأ اصلی

از لحاظ تاریخی، گنجشک‌های واقع در سراسر اروپا و در بخش‌هایی از آسیا و شمال آفریقا یافت می‌شدند. بااین‌حال، مسافرانی که به قاره‌های دیگر ازجمله استرالیا و آمریکا سفر کردند، گنجشک را به این مناطق معرفی کردند و آن‌ها در حال حاضر تبدیل به بخشی از حیات‌وحش بومی آنجا شده‌اند.

 

روش شناسایی و اندازه

گنجشک

 

گنجشک‌ها به‌طورکلی پرندگان کوچکی هستند که می‌توان آن‌ها را به‌راحتی با سر گرد و صافشان شناسایی کرد. گنجشک‌ها در اندازه‌های مختلف وجود دارند، از گنجشک شاه‌بلوطی موجود در آفریقا که فقط بیش از 10 سانتی‌متر قد دارد گرفته، تا گنجشک منقار طوطی (این‌گونه هم در آفریقا یافت) که تا بیش از 18 سانتی‌متر رشد می‌کند.

 

رژیم غذایی

گنجشک‌ها پرندگان همه‌چیزخواری هستند که به‌طور عمده دانه می‌خورند و می‌توانند رژیم غذایی خود را با انواع توت‌ها، میوه‌ها، و حشرات کوچک جایگزین ‌کنند. بعضی از گونه‌های گنجشک‌ها نیز مانند مرغان نوروزی و کبوترها به زندگی در شهر عادت کرده‌اند. این پرنده کوچک و تپل، تقریباً هر چیزی که بتوانند پیدا کنند را می‌خورند.

 

خطرات طبیعی

با توجه به‌اندازه کوچک گنجشک، این حیوان شکارچیان متعددی در محیط بومی خود در سراسر جهان دارد. گربه‌ها، سگ، مار، روباه، و پرندگان شکاری فقط تعداد انگشت‌شماری از شکارچیان طبیعی گنجشک در حیات‌وحش هستند.

 

تولیدمثل و نگهداری از نوزادان

گنجشک

 

گنجشک‌ها وقتی هوا در بهار شروع به گرم شدن کرد تولیدمثل می‌کنند و گنجشک‌های ماده روی درختان و تیرک‌ها لانه می‌سازند تا تخم خود را در آن بگذارند (به‌طور متوسط 4-5 عدد). گنجشک ماده روی تخم‌های خود می‌نشیند و این تخم‌ها در تنها چند هفته باز می‌شوند، و جوجه‌های آسیب‌پذیر تا زمانی که به‌اندازه کافی برای پرواز و ترک لانه قوی شوند، مراقبت می‌شوند.

 

وضعیت حفاظتی

امروزه، نگرانی کمی درباره جمعیت گنجشک‌ها وجود دارد، اگرچه ممکن است که جمعیت آن‌ها توسط شرایط آب‌وهواییِ همیشه در حال تغییر، که نتیجه گرم شدن کره زمین است، تحت تأثیر قرار بگیرد.

 

  1. گنجشک (Sparrow)
   نوع پرنده
   طول عمر 4 تا 7 سال
   رژیم غذایی همه‌چیزخوار
   اندازه 11.5 تا 18 سانتی‌متر
   وزن 13.5 تا 42 گرم

   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040