۲۵ تير ۱۳۹۳

درنا

۲۵ تير ۱۳۹۳ 8859 بازدیدکننده 0 نظر
درنا در این مقاله می خوانید

دراین مقاله با پرنده درنا آشنا می‌شوید. ...

درنا

درنا

درنا پرنده‌ای بزرگ، با نوکی بلند است که در سراسر جهان یافت می شود. امروزه 15 گونه ی متفاوت از درنا در سراسر جهان وجود دارد. اما درناها علیرغم ظاهر مشابهشان، ارتباطی با بقیه پرنده های گردن دراز مانند مرغ ماهی خوار ندارند.

درناها در همه‌ی قاره‌ها به جز قطب جنوب و آمریکای جنوبی یافت می‌شوند. آن‌ها در باتلاق‌ها و مرداب‌های معتدلِ سراسر نیمکره شمالی و جنوبی  سکنی می‌گزینند.

 

درنا

درنا پرنده بزرگی است که تا حدود 1متر رشد می‌کند. اگرچه برخی گونه‌های درنا مانند درنای کاکل قرمزِ شرق آسیا می‌توانند تا حدود 1.5 متر هم رشد کنند. گونه‌های دیگر درنا کمی کوچک‌تر هستند، اگرچه عموماً درناها پرندگان بسیار بزرگی هستند.

 

اگرچه جثه شان خیلی بزرگ به نظر می‌رسد اما واقعاً چابک و فرز هستند و همانطور بین سیبری، چین و ژاپن مهاجرت می‌کنند. برخلاف مرغ ماهیخوار،درناها با گردنی صاف پرواز می‌کنند که باعث می‌شود هنگام پرواز جثه بزرگشان را کنترل کنند.

 

درنا

درنا برخلاف جثه بزرگش پرنده‌ای همه چیزخوار است یعنی هم از گیاهان و هم از حیوانات تغذیه می‌کند. از آنجایی که درناها در نزدیکی آب زندگی می‌کنند، عمدتاً از موجودات آبزی همچون حشرات، ماهی و دوزیستان و درکنار آن‌ها از گیاهان مختلف شامل دانه‌ها و پوست درختان تغذیه می‌کنند.

به دلیل اندازه درناها، در اقلیم بومی شان تعداد کمی حیوان شکارچی وجود دارد. روباه‌ها، گربه‌های وحشی و پرندگان بزرگِ شکارچی مانند جغدها و عقاب‌ها، شکارچیانِ درنا و جوجه‌هایش هستند.

درناها عموماً در ماه‌های گرم‌تر تابستان تولیدمثل می‌کنند اگرچه زمان دقیق فصل تولیدمثل بستگی به گونه درنا دارد. درناهای ماده معمولاً روی دختان لانه‌های بزرگی می‌سازند که در آن بین 3 تا 5 تخم می‌گذارند.   وقتی جوجه‌ها از تخم بیرون می‌آیند، والدینشان از آن‌ها مراقبت می‌کنند تا زمانی که به اندازه کافی قوی و آماده پرواز و ترک لانه خانوادگی شوند.

 

درنا

امروزه بسیاری از 15 گونه درنا گروهی آسیب‌پذیر و گروهی در معرض انقراض هستند. کاهش شدید شمار درناهای جهان ابتدا به دلیل از بین رفتن زیستگاه و آلودگی محیط بومی آن‌ها است.

 

 

 1.  عنوان

  توضیح

  نوع

  پرنده

  طول عمر

  15 – 30 سال

  برنامه غذایی

  همه چیز خوار

  اندازه

  1متر- 1.4 متر

  وزن

   3.7 – 10 کیلوگرم

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040