۴ تير ۱۳۹۳

خزندگان خطرناک

۴ تير ۱۳۹۳ 11739 بازدیدکننده 1 نظر
خزندگان خطرناک در این مقاله می خوانید

خزندگان یکی از متنوع ترین گونه های حیوانات  موجود در طبیعت هستند .برخی از آنها هزاران سال است که بر روی زمین زندگی می کنند.ما در اینجا قصد داریم شما را با خطرناک ترین خزندگان بیشتر آشنا کنیم. ...

خزندگان خطرناک

خزندگان خطرناک

خزندگان! خود این اسم برای بسیاری از افراد چندش‌آور و زننده‌ است. آن‌ها نه پرنده هستند و نه جزو پستانداران محسوب می‌شوند. خزندگان، حیواناتی خونسرد هستند. تعدادی از آن‌ها، دارای نیش‌های سمی و خطرناکی هستند تا شکار خود را فلج کرده و می‌خورند .  خزندگان جزو خطرناک‌ترین گونه‌های روی زمین محسوب می‌شوند و می‌توانند با گاز گرفتن پایتان، توانایی حرکت را از شما گرفته و مشکلات جدی برای شما به وجود بیاورند . برخی از خزندگان، موجوداتی ترسناک و سمی هستند که زمانی در زمین حکم‌فرما بوده‌اند. بیش از 10000 گونه خزنده در روی کره زمین وجود دارد که در اینجا با خطرناک‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید:  

 

لاک‌پشت دریایی چرم پشت | Leather back Turtle

لاک‌پشت دریایی چرم پشت

این لاک‌پشت‌ها بزرگ‌ترین انواع لاک‌پشت هستند و طولشان به بیش از 8 فوت (2.4 متر) و وزنشان به بیش از 900 کیلوگرم می‌رسد. این لاک‌پشت‌ها معمولاً آرام هستند. این حیوان سپر سختی (لاک چرمی) در پشت خود دارد. لاک‌پشت دریایی چرم پشت همه چیز خوار است و برای انسان خطری ندارد اما اگر عصبانی شود قدرت و خشم خود را نشان می‌دهد و در این حالت پتانسیل حمله به قایق‌های کوچک را دارد. 

 

مار زهر افکن (Puff Adders) 

مار زهر افکن

مار زهر افکن آفریقایی (Bitis arietans) از گونه‌های سمی مارهای افریقا است. این خزنده فلس دار علت بسیاری از مرگ‌های ناشی از نیش مار در افریقاست. وزن آن به بیش از 6 کیلوگرم و طول آن به یک متر می‌رسد. این مار در نواحی زیادی از جمله نواحی مسکونی وجود دارد. این مارها برای محافظت از خود بیشتر استتار می‌کنند اما اگر عصبانی شوند با صدای بلند هیس هیس کرده و با چنبره زدن s شکل وضعیت حمله به خود می‌گیرند. ممکن است این مارها ناگهان حمله کنند و نیش خود را در قربانی فروکنند. شکار آن‌ها پستانداران، پرندگان، دوزیستان و مارمولک‌ها هستند. گازگرفتگی توسط این مار می‌تواند ظرف بیست و چهار ساعت منجر به مرگ شود. 

 

لاک‌پشت تمساحی گاز گیرنده (Alligator Snapping Turtle) 

لاک‌پشت تمساحی گاز گیرنده

این لاک‌پشت‌ها بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌های آب شیرین بوده و احتمالاً خطرناک‌ترین آن‌ها نیز هستند. این لاک‌پشت سر سنگینی دارد، پشت آن با سپر ضخیمی پوشیده شده و قادر است با منقار خود دسته جارو را ظرف یک ثانیه بشکند. این لاک‌پشت از رنگ سیاه، قهوه‌ای یا خاکستری خود برای استتار استفاده می‌کند و اغلب با جلبک‌های سبز پوشیده شده است که به او در پنهان شدن در محیط کمک می‌کند. این حیوان معمولاً در شب که آب آرام است و ماهی را به سادگی می‌توان گرفت، شکار می‌کند. غذای او شامل مارها، کرم‌ها، پرندگان آب زی، پستانداران کوچک مانند سنجاب‌ها و حتی لاک‌پشت‌های دیگر است. این لاک‌پشت می‌تواند تا 100 کیلوگرم و حتی بیشتر وزن داشته باشد و توانایی بالایی در شکار از خود نشان می‌دهد. تصور بر این است که این لاک‌پشت می‌تواند 200 سال عمر کند و در تمام طول عمر خود رشد می‌کند. 

 

آناکوندا | Anaconda

آناکوندا

وقتی صحبت از خزندگان به میان می‌آید، نمی‌توان از بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین مار دنیا سخن نگفت. آناکوندای سبز می‌تواند در تمام طول عمر خود رشد کرده و تا 6.6 متر طول و 30 تا 70 کیلوگرم وزن برسد. این مار در روی خشکی سرعت کمتری دارد اما در آب‌های کم عمق می‌تواند سرعت بالایی داشته باشد. غذای آناکوندا بیشتر ماهی، پرندگان، پستانداران دیگر و گاهی اوقات حیوانات بزرگی مانند گوزن و سوسمار است اما مشخص شده است که مارهای آناکوندا همنوع خود را نیز می‌خورند. معمولاً آناکوندای ماده بزرگ می‌تواند در دوران بارداری خود، مارهای کوچک‌تر را بخورد . در زمان جفت‌گیری یک ماده توسط 10 تا 12 مار نر ممکن است دنبال شده و یک توپ جفت‌گیری را تشکیل می‌دهند که هفته‌ها دور مار ماده حلقه می‌زنند و با هم مبارزه می‌کنند تا جفت‌گیری کنند. حدود 70 تا 80 نوزاد در هر زایمان به دنیا آمده و هیچ مراقبتی از طرف والدین دریافت نمی‌کنند. 

 

مامبای سیاه | Black Mamba

مامبای سیاه

مامبای سیاه نام خود را از ظاهر ترسیده مردم افریقا گرفته است. مامبای سیاه ترسناک‌ترین و طویل‌ترین مارسمی افریقا و دومین مارسمی بلند در دنیا است. این موجود ترکیب مرگباری از سرعت، سم و رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی دارد. این مارها می‌توانند تا 4 متر رشد کنند و با سرعت 5 متر بر ثانیه سریع‌ترین مار در دنیا به شمار می‌آیند. مامبای سیاه ترجیح می‌دهد از مقابله اجتناب کند اما اگر عصبانی شود پیش از حمله با بلند کردن سرش از روی زمین، تکان دادن زبان و هیس هیس کردن هشدار می‌دهد. گفته می‌شود که اگر احساس خطر کند به طور مکرر حمله می‌کند و در هر جهت این کار را بی‌عیب و نقص انجام می‌دهد، حتی اگر در حرکت باشد. مامبای سیاه هیچ شکارچی خاصی به جز انسان ندارد. مامبای سیاه در واقع خطرناک‌ترین مار برای انسان‌ها است و هر سال تعداد زیادی قربانی در آفریقا می‌گیرد. 

 

هیولای گیلا | Gila Monster 

هیولای گیلا | Gila Monster

این سوسمار سمی امریکای شمالی در زمره موجودات ترسناک جای گرفته است. این سوسمار بیشتر وقتش را در زیر زمین در حال استراحت به سر می‌برد و تنها در تابستان فعال می‌شود. غذای آن معمولاً شامل پرندگان کوچک، پستانداران، قورباغه، مارمولک و حشرات است. هیولای گیلا توسط کایوتها (گرگ صحرایی امریکای شمالی) و پرنده‌های شکاری (raptors) شکار می‌شود. هیولای گیلا بر حس بویایی قوی خود متکی بوده و با استفاده از آن شکار خود به خصوص تخم‌ها را با یافتن محل دفن تخم‌ها حتی در عمق 15 سانتیمتری ، پیدا می‌کند. با وجود سمی بودن برای انسان خطری ندارند بلکه اغلب توسط انسان‌ها کشته می‌شوند. 

 

شاه کبرا | King Cobra

شاه کبرا

مار شاه کبرا با حداکثر طول 5.6 متر در صدر فهرست سمی‌ترین مار دنیا قرار دارد. این مار در جنگل‌های هند یافت شده و در سرتاسر جنوب آسیا گسترش دارد. شاه کبرا شکارچی تقریباً همه گونه‌های مار در نزدیکی خود است. وقتی خشمگین می‌شود یک سوم بدن خود را بلند می‌کند، نیش خود را نشان می‌دهد و صدای هیس در می‌آورد که برخلاف سایر مارها بیشتر شبیه صدای غرش است. ماده‌های شاه کبرا والدین فداکاری هستند. آن‌ها با استفاده از برگه‌ای خشک و خار و خاشاک برای تخم‌هایشان آشیانه می‌سازند، و تا زمانی که فرزندان سر از تخم بیرون بیاورند در آشیانه می مانند. همین که تخم‌ها شروع به شکستن می‌کنند، مادر آن‌ها را به حال خود رها کرده و آشیانه را در جستجوی شکار ترک می‌کند. نوزادان کبرا 18 تا 22 اینچ (45 تا 55 سانتیمتر) طول دارند و قدرت سمشان به اندازه یک کبرای بالغ است. 

 

اژدهای کومودو | Komodo Dragon

اژدهای کومودو

اژدهای کومودو به عنوان بزرگ‌ترین مارمولک زنده روی زمین شناخته می‌شود که تقریباً برای هر موجود زنده پیرامون خود تهدید به حساب می‌آید. دهان اژدهای کومودو پر از ردیف دندان‌های سمی است که قادر است بزاق سمی این حیوان را وارد جریان خون حیوان قربانی کند. در نواحی که انسان‌ها در قلمروی آن‌ها وارد می‌شوند، حملاتی وجود داشته و انسان‌هایی قربانی این مارمولک سمی شده‌اند. سم آن بلافاصله نمی‌کشد بلکه حیوان را ضعیف کرده و به مرور زمان از پای درمی‌آورد. اژدهای کومودو قربانی‌هایی به بزرگی بوفالوی وحشی را نیز می‌تواند شکار کند و گاز وحشتناک آن‌ها می‌تواند مقدار زیادی گوشت را از بدن حیوان جدا کند. روش شکار این حیوان به این صورت است که با گاز گرفتن قسمت‌هایی از بدن قربانی، بزاق سمی خود را وارد جریان خون آن می‌کند، که باعث عفونت شدید و ضعیف شدن آن حیوان می‌شود و در نهایت آن را از پای درمی‌آورد. در تمام طول این فرایند، اژدهای کومودو حیوان قربانی را تعقیب کرده و منتظر از پای افتادن آن است.  این حیوان حداکثر تا 3 متر طول و 70 کیلوگرم وزن می‌رسد. 

 

کوروکودیل آب شور | Salt Water Crocodiles

کوروکودیل آب شور

هرگز تصور نکنید که این خزنده، به آن‌ آهستگی و تنبلی که در خشکی به نظر می‌رسد است. این کوروکودیل که جزو بزرگ‌ترین خزندگان روی زمین است ، درنده‌ترین خزنده روی زمین محسوب می‌شود. فک‌های قوی کوروکودیل آب شور می‌تواند به سادگی شکارش را از هم بدرد. وزن این حیوان تا 4000 کیلوگرم و طول آن به 5 متر می‌رسد. این حیوان در سه قاره جنوب و شرق آسیا، استرالیا و آفریقا وجود دارند . کوروکودیل آب شور یک گوشت‌خوار مهاجم است که می‌تواند تقریباً بر هر حیوانی که وارد قلمرویش بشود، غلبه کند. این حیوان اجتماعی بوده و تمایل دارد فضا و غذایش را به اشتراک بگذارد. کوروکودیل آب شور معمولاً در طول روز، در آب یا زیر آفتاب خستگی در می‌کنند و در هنگام شب فعال‌شده و به شکار مشغول می‌شوند.

 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040