۳۱ خرداد ۱۳۹۳

قو

۳۱ خرداد ۱۳۹۳ 8594 بازدیدکننده 3 نظر
قو در این مقاله می خوانید

ما شما را با یکی از زیباترین پرندگان که همواره به داشتن بالهای زیبا معروف است آشنا میکنیم. قو یکی از بزرگترین پرندگان آبزی و در عین حال زیباترین آنهاست. ...

قو

 

قو یک پرنده آبزی بزرگ است که هم‌خانواده نزدیک غاز و اردک به شمار می‌رود. قو برای خلق و خوی عصبانی و بال‌های فوق‌العاده قوی خود، که گفته می‌شود می‌تواند در صورت احساس خطر، صدمات خطرناک و یا حتی کشنده‌ای به حیوانات مهاجم وارد کند، شناخته می‌شود.

 

محل زندگی

قو در هر دو طرف خط استوا در سراسر نیمکرة شمالی و جنوبی یافت می‌شود . قوی نیمکرة شمالی، معمولاً رنگ سفید و منقار نارنجی دارد و قوی جنوبی، معمولاً دارای ترکیبی از سیاه و سفید با منقار قرمز، نارنجی و یا سیاه و سفید است. 

کشف شده است که  قوی سیاه استرالیا تنها با یک پا شنا می‌کند  و پای دوم را  بالای دم خودش جمع می‌کند. این به قو کمک می‌کند تا زمانی که بر روی آب شنا می‌کند، برای به دست آوردن غذا و یا فرار از خطر، راحت‌تر و سریع‌تر تغییر جهت بدهد.

 

رژیم غذایی

قوها پرندگان همه چیز خواری هستند، اما یک رژیم غذایی بسیار گیاهی دارند . قوها زمانی که در داخل آب هستند،  پوشش گیاهی زیر آب، همانند جلبک دریایی و گیاهان آبزی زمانی را می‌خورند و زمانی که در خشکی هستند،  مخلوطی از گیاهان و دانه‌ها را می‌خورند . قوها همچنین هم در آب و هم در خشکی  از حشرات تغذیه کرده و گاهی مواقع ماهی‌های کوچک را شکار می‌کنند. 

 

شکارچیان قو

با توجه به اندازه بزرگ قوها ، آن‌ها در حیات وحش شکارچیان طبیعی کمتری دارند. شکارچی اصلی قو، انسان است که قو را برای گوشت و پر و بال آن شکار می‌کند. دیگر شکارچیان قو شامل گرگ، راکون ها و روباه‌ها می‌شود که هم خود قو و هم تخم آن‌ها را شکار می‌کنند. 

 

تولید مثل

اگر چه قوها برای تمام عمر همسر انتخاب نمی‌کنند ، ولی معمولاً بین یک زوج، پیوندی قوی ایجاد شده و آن‌ها چندین سال در کنار یکدیگر می‌مانند. قوها بر روی زمین از شاخه و برگ برای خود لانه  می‌سازند و قوی ماده بین 3 و 9 تخم می‌گذارد. بچه قوها، بعد از یک دوره شکل‌گیری یک ماهه، سر از تخم در می‌آورند. بچه قوها، پس از چند روز ، اغلب همراه مادر خود در آب شنا کرده و برای حفاظت و گرم شدن در کنار او می‌مانند. قوی مادر، با عصبانیت تمام  از بچه‌های خود در برابر  هر موجودی که نسبت به آن احساس خطر کند محافظت می‌کند .

 

مشخصات ظاهری

قوها برای زندگی موفق بر روی آب،  به خصوصیت‌های زیادی  مجهز هستند ،  همانند شکل کشیده بدن، گردن بلند و پاهای پرده‌دار. بال قو نیز واقعاً  قوی است و قو یکی از معدود پرندگان سنگینی است که قادر به پرواز کردن می‌باشد ، حتی اگر برای فاصلة کوتاهی باشد. 

حدود 7 گونه مختلف از قو در اطراف جهان وجود دارد. اندازه، رنگ و رفتار یک قو، تا حد زیادی به گونه و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند وابسته است.

 

قو در خطر انقراض

امروز به دلیل شکار بی‌رویه و از دست دادن محیط زندگی، قوها جزو گونه‌های در خطر به حساب می‌روند . آلودگی (به طور عمده آلودگی آب ) نیز یکی از دلایل عمده کاهش جمعیت قوها است. برای سال‌های طولانی، انسان‌ها از قوها برای گوشتشان نگهداری می‌کردند، ولی در حال حاضر، احترام بیشتری برای نگهداری قوها قائل شده و منابع غذایی قابل کنترل تری را نگهداری می‌کنند.

 

 آمار قو

نوع : پرنده

طول عمر : 8 - 12 سال

رژیم غذایی: همه چیز خوار

اندازه: 91cm - 150cm

وزن: 10kg - 15kg

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040