۲۸ خرداد ۱۳۹۳

مارمولک یقه دار

۲۸ خرداد ۱۳۹۳ 7506 بازدیدکننده 0 نظر
مارمولک یقه دار در این مقاله می خوانید

یکی از جالب‌ترین و خنده‌دارترین صحنه‌های طبیعت، صحنه فرار مارمولک یقه دار است. در این مقاله، با این خزنده جالب آشنا شوید.   ...

مارمولک یقه دار

 

بدون تردید یکی از عجیب‌ترین ویژگی‌ها در طبیعت رفتار عجیب مارمولک یقه دار استرالیایی در هنگام فرار است. وقتی این خزنده منحصربه‌فرد احساس خطر می‌کند، بر روی پاهای عقبی‌اش می‌ایستد، دهان زردرنگش را باز می‌کند، یقه پوستی رنگی پلیسه دار پیرامون سرش را به طوری باز می‌کند که همانند چتر دور سرش حلقه می‌شود، سپس هیس هیس می‌کند. اگر مهاجم از ظاهر او نترسد و عقب نکشد، مارمولک دمش را می‌چرخاند، دهان و چتر دور سرش را باز می‌کند، بر روی پاهای عقبی می‌ایستد و ناگهان به سرعت و بدون توقف می‌دود تا به مکانی امن بر روی درخت برسد. 

 

روش زندگی و شکار

مارمولک یقه دار عضو خانواده اژدها است که در جنگل‌های گرم و حاره‌ای و جنگل‌های ساوانا در شمال استرالیا زندگی می‌کند. مارمولک‌های یقه دار بیشتر عمر خود را در روی درخت می‌گذرانند اما هر از چند گاهی برای تغذیه از مورچه‌ها و مارمولک‌های کوچک از درخت پایین می‌آیند. شکارهای دیگر این حیوان عنکبوت، ملخ، موریانه و پستانداران کوچک است. 

 

وضعیت ظاهری

این حیوانات از نظر رنگ و اندازه از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر متفاوت هستند. به طور متوسط مارمولک یقه دار بالغ بزرگ‌تر از سر تا دم به 90 سانتیمتر طول و نیم کیلو وزن می‌رسند. 

 

وضعیت حفاظتی و جایگاه در زنجیره غذایی

شکارچی اصلی این مارمولک‌ها پرندگان، مارمولک‌های بزرگ‌تر، مارها، دینگوها (گونه‌ای سگ وحشی استرالیایی) و گربه‌های وحشی هستند. در حال حاضر این حیوان در وضعیت تهدید شده یا تحت حفاظت نیست  اما کاهش زیستگاه و شکار شدن در برخی نواحی به ویژه توسط گربه‌های وحشی جمعیت آن‌ها را کاهش داده است. 

 

تولیدمثل و طول عمر

مارمولک‌های ماده در لانه زیرزمینی 8 تا 23 تخم می‌گذارند و نوزادانی که از تخم بیرون می‌آیند کاملاً مستقل هستند و قادر به شکار و استفاده از یقه پوستی‌شان هستند. طول عمر آن‌ها در حیات وحش نامشخص است اما گونه‌های در اسارت 20 سال عمر می‌کنند. 

 

 1. مارمولک یقه دار (Frilled Lizard)

  نوع

  خزنده

  رژیم غذایی

  گوشت‌خوار

  طول عمر متوسط در اسارت

  20 سال

  اندازه

  90 سانتی متر

  آیا میدانید؟ 

  یقه پوستی و رنگی این مارمولک علاوه بر دفاع برای کمک به تنظیم دمای بدنش نیز میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. 

  اندازه نسبت به انسان دو متری

  مارمولک یقه دار

  پراکندگی جغرافیایی مارمولک یقه دار (نواحی زرد رنگ) 

  مارمولک یقه دار

   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040