۲۷ آبان ۱۳۹۲

شترمرغ | ostrich

۲۷ آبان ۱۳۹۲ 3220 بازدیدکننده 0 نظر
شترمرغ | ostrich در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات شتر مرغ آشنا خواهید شد ...

شترمرغ | ostrich

خصوصیات شتر مرغ

شترمرغ بزرگ‌ترین پرنده در دنیاست و توانایی پرواز کردن را ندارد. آن‌ها در دشت‌های بی درخت و بیابان‌های آفریقا ساکن بوده و بیشتر آب مورد نیازشان را از گیاهانی که می‌خورند تأمین می‌کنند.اگرچه شترمرغ ها نمی‌توانند پرواز کنند، اما دوندگانی بادپا و سریع هستند. آن‌ها می‌توانند با حداکثر سرعت 70 کیلومتر بر ساعت بدوند و مسافت‌های طولانی تر را با سرعت 50  کیلومتر بر ساعت طی می‌کنند. آن‌ها ممکن است از بال‌هایشان مانند سکان هواپیما برای تغییر مسیر در حین دویدن استفاده کنند.

 

سلاح دفاعی شترمرغ دربرابر دشمن

پاهای بلند و قدرتمند شترمرغ در یک گام 3 تا 5 متر را پشت سر می‌گذارد. این پاها می‌توانند سلاحی ترسناک باشند. ضربه‌ی پای شترمرغ می‌تواند یک انسان یا درنده‌ای قوی مانند شیر را بکشد. هر کدام از پاهای دو انگشتی این حیوان، دارای یک چنگال بلند و تیز است.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

این پرندگان در گروه‌های کوچکی که معمولاً کمتر از دوازده عضو دارد زندگی می‌کنند. پرنده‌ی نر اصلی، رهبری این گروه را بر عهده داشتی و با ماده های گروه جفت گیری می کند. همه‌ی ماده‌های گروه تخم های خود را در آشیانه‌ی ماده‌ی برتر در گروه قرار می‌دهند اگرچه تخم‌های خود او در مرکز تخم ها قرار می گیرد  ماده‌ی برتر به همراه شترمرغ نر اصلی، به صورت نوبتی روی تخم‌های عظیم که وزن هر کدام از آن‌ها 24 برابر وزن تخم‌مرغ است می‌خوابند.

 

نحوه استتار شتر مرغ در هنگام خطر

برخلاف باور عمومی، شترمرغ‌ها سر خود را زیر خاک پنهان نمی‌کنند. این دیدگاه ممکن است از رفتارهای تدافعی این پرندگان سرچشمه گرفته باشد. در صورت نزدیکی به خطر،  شترمرغ‌ها دراز کشیده و گردن بلندشان را روی زمین فشار می‌دهند تا کمتر دیده شوند. رنگ آن‌ها به خوبی با رنگ ماسه‌ها ترکیب‌شده و از مسافت دور به نظر می‌رسد که آنان سرشان را در خاک فروکرده‌اند.

 

نوع تغذیه شتر مرغ ها

شترمرغ‌ها عموماً از گیاهان، ریشه‌ی درختان و دانه‌ها تغذیه می‌کنند اما گاهی حشرات، سوسمارها و هر حیوان دیگری که در شرایط اقلیمی دشوار آن‌ها در دسترس باشد را می‌خورند.

 

 1. شترمرغ (Ostrich)

  نوع

  پرنده

  رژیم غذایی

  همه چیز خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  30 تا 40 سال

  اندازه

  2.1 تا 2.7 متر

  وزن

  100 تا 160 کیلوگرم

  آیا می دانستید؟

  شترمرغ بزرگ ترین چشم را در میان تمام حیوانات خشکی دارد. قطر چشم های شترمرغ به 5 سانتی متر می رسد.

   

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  شترمرغ

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  شترمرغ

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040