۲۷ آبان ۱۳۹۲

عقاب دریایی | همای استخوان خوار | Osprey

۲۷ آبان ۱۳۹۲ 5061 بازدیدکننده 3 نظر
عقاب دریایی | همای استخوان خوار | Osprey در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات عقاب دریایی یا همای استخوان خوار آشنا خواهید شد. ...

عقاب دریایی | همای استخوان خوار | Osprey

نوع تغذیه و نحوه شکار عقاب دریایی

عقاب دریایی ماهیگیران عالی هستند و در حقیقت خیلی کم چیز دیگری می‌خورند، ماهی 99 درصد از رژیم آن‌ها را تشکیل می‌دهد به دلیل اشتهای زیاد، این پرندگان در کنار تالاب‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و راه‌آب‌های ساحلی یافت می‌شوند. این عقاب‌ها با شیرجه رفتن روی سطح آب از ارتفاع 9 تا 30 متری شکار می‌کنند. آن‌ها تشک های چسبنده در  پاهایشان دارند که به آنها در گرفتن ماهی از آب با چنگال‌های منحنی‌ شکل، و حمل آن به مسافتی دور کمک می‌کند. در زمان پرواز، عقاب های دریایی ماهی را طوری می چرخانند که سر آنها به سمت جلو باشد تا مقاومت باد کم شود.

 

مشخصات عقاب دریایی

عقاب‌های دریایی گاهی با عقاب‌های گر اشتباه گرفته می‌شوند، اما سفیدی زیر بدنشان آنها را متمایز می کند. همچنین صورت سفید آن‌ها رگه ای سیاه رنگ دارد که از اطراف صورتشان پایین می رود.  عقاب‌های دریای با عقاب‌های دیگر معمولاً در مناطق مشابهی زندگی می کنند و گاهی بر سر غذا باهم مبارزه می‌کنند. عقاب‌ها اکثراً عقاب دریایی را مجبور می‌کنند که غذایی که گرفته است را رها کرده و خودشان آن را در هوا می‌گیرند.

 

محل زندگی عقاب دریایی

محیط های زندگی انسان‌ها، گاهی به عقاب‌های دریایی کمک می کند. این پرندگان اغلب با خوشحالی آشیانه‌ای از چوب و چمن روی دیرک‌های تلفن و مکان‌های مشابه دیگر می‌سازند. آشیانه‌های مصنوعی در جاهایی که حافظان پرندگان برای افزایش جمعیت این حیوانات تلاش می کنند زیاد وجود دارد. جمعیت عقاب‌های دریایی در شمال آمریکا در دهه‌ی 1950 به دلیل آلودگی‌های شیمیایی مانند DDT  که باعث ضعیف شدن پوسته تخم آنها شده و زاد و ولد آنها را ضعیف میکرد کاهش یافت. با این حال عقاب های دریایی در دهه‌ی اخیر به طور قابل‌توجهی تعدادشان افزایش یافته، اگرچه در بعضی مناطق هنوز کمیاب هستند.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

بیشتر این پرندگان مهاجر هستند و در شمال تولیدمثل کرده و برای زمستان به جنوب باز می‌گردند. هر دو والدین روی تخم‌هایشان می‌خوابند. (عموماً 3 عدد تخم).  همه‌ی جوجه‌ها باهم از تخم خارج نمی‌شوند بنابراین بعضی از خواهر و برادرها بزرگ‌تر و برتر هستند. هنگامی که قحطی غذا باشد بزرگ‌ترها ممکن است همه‌ی غذا را گرفته و نوزادان دیگر از گرسنگی تلف می شوند.

 

 1.  عقاب دریایی | همای استخوان خوار | (Osprey)

  نوع

  پرنده

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  30 سال

  اندازه

  بدن 54 تا 58 سانتی متر. گستره بال ها 1.5 تا 1.8 متر

  وزن

  1.4 تا 2 کیلوگرم

  آیا می دانستید؟

  عقاب دریایی یکی از گسترده ترین انواع پرندگان شکاری است و در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شود.

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  عقاب دریایی

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  عقاب دریایی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

ویدئوها

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040