۲۷ آبان ۱۳۹۲

دارکوب منقار عاجی | ivory-billed woodpecker

۲۷ آبان ۱۳۹۲ 3819 بازدیدکننده 2 نظر
دارکوب منقار عاجی | ivory-billed woodpecker در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات دارکوب منقار عاجی آشنا خواهید شد. ...

دارکوب منقار عاجی | ivory-billed woodpecker

مقدمه

زمانی که نگه‌دارندگان پرندگان ، خبر از مشاهده دارکوب منقار عاجی که گمان میرفت نسل آنها منقرض شده است دادند، این پرنده از گمنامی به اوج شهرت رسید. سومین دارکوب‌ بزرگ دنیا، حدود 50 سال پیش به ورطه فراموشی سپرده شد، اما در آوریل سال 2005، یک ویدئوی حیرت انگیز از جنگل های باتلاقی آرکانزاس منتشر شد. این نوار، مشاهده دارکوب منقار عاجی را تایید کرده و توجه جهان را به خود جلب کرد.

در طول این تحقیقات، بعضی از افراد خبره از این مشاهدات حمایت کردند، درحالی‌که عده‌ای دیگر بر این باور بودند که نوار یک نوع دارکوب کوچک‌تر به نام pileated (یک دارکوب آمریکایی) را نشان می‌دهد که در آمریکای شمالی زندگی می کنند.

 

خصوصیات دارکوب منقار عاجی

دارکوب منقار عاجی هنگام ضربه زدن به درختان صدای منحصر به فردی با دو ضربه ایجاد می‌کند و این صدا برای تشخیص هر پرنده زنده، می تواند کمکی حیاتی باشد. جدیداً این صدا توسط دستگاه های پرنده شناسان ضبط شده است اما ممکن است عامل‌ تولید کننده آن چیز دیگری باشد.

 

محل زندگی دارکوب منقار عاجی

تا زمانی که مشاهدات بیشتری از دلتای می‌سی‌سی‌پی که منطقه ای به گستردگی 2.226 کیلومترمربع است به دست آید، وضعیت دارکوب‌های منقار عاجی باید نامشخص بماند. اگر چه شکی وجود ندارد که این پرنده توجه آمریکا را به خود جلب کرده و نمادی غم انگیز از جنگل‌های قدیمی از بین رفته دلتایی است که زمانی این پرندگان در آن زیاد بودند. این جنگل‌ها امروزه فقط به صورت تکه های جدا از هم باقی مانده اند.

 

نوع تغذیه دارکوب منقار عاجی

دارکوب‌های منقار عاجی از منقارهای سفید بزرگشان ( که واقعاً از جنس عاج نیست و استخوان است) برای کندن پوست درختان مرده و سرپا، برای دسترسی به سوسک و کرم‌ها که غذای اصلی آن‌هاست استفاده می‌کنند. این منقارها زمانی اشیایی تزیینی بودند که برای آمریکایی‌های بومی بسیار ارزش داشتند. این اشیا در حفاری‌های باستان‌شناسی در مناطقی دور از محدوده‌ی باستانی این پرندگان نیز یافت شده‌اند که نشان‌دهنده‌ی اهمیت آن‌ها در تجارت بوده است.

 

 1. دارکوب منقار عاجی (Ivory Billed Woodpecker)

  نوع

  پرنده

  رژیم غذایی

  گوشت خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  20 تا 30 سال

  اندازه

  46 تا 51 سانتی متر. گستره بال 80 سانتی متر

  وزن

  450 تا 600 گرم

  وضعیت حفاظتی

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  دارکوب منقار عاجی

  پراکندگی جغرافیایی

  دارکوب منقار عاجی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040