۱۹ اسفند ۱۳۹۳

پیرانا

۱۹ اسفند ۱۳۹۳ 5825 بازدیدکننده 0 نظر
پیرانا در این مقاله می خوانید

پیرانا یک نوع ماهی آب شیرین است. ماهی پیرانا یک ردیف دندان بسیار تیز دارد و مهم‌ترین دلیل معروفیت این حیوان، علاقه بسیار زیاد آن به طعم خون است. ...

پیرانا

معرفی

پیرانا در رودخانه‌های جنگل‌های آمریکای جنوبی یافت می‌شود. این ماهی را می‌توان تقریباً در همه کشورهای امریکای جنوبی یافت و این حیوان اخیراً در جنوب ایالات‌متحده آمریکا نیز دیده‌شده است. پیرانا از ماهی‌ها، پستانداران، و پرندگان تغذیه می‌کند و در هنگام تغذیه، تمام گروه پیرانا در یک حمله جنون مانند به حیوان قربانی حمله کرده و آن را در عرض چند دقیقه به‌طور کامل می‌خورند.

 

رژیم غذایی

غذای پیرانا

باوجود طبیعت گوشت‌خوار پیرانا، این حیوان درواقع همه‌چیزخوار است و تقریباً هر چیزی که بتواند پیدا کند را می‌خورد. پیراناها به‌طور عمده از ماهی، حلزون، حشرات، و گیاهان آبی، و گاهی اوقات پستانداران و پرندگان بزرگ‌تری که به آب سقوط می‌کنند تغذیه می‌کنند.

 

شکارچیان طبیعی

شکارچیان پیرانا

علیرغم طبیعت هراسناک پیرانا، این حیوان درواقع تعدادی شکارچی در طبیعت دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به شکارچیان بزرگی مانند دلفین رودخانه، تمساح، لاک‌پشت، پرندگان، و ماهی‌های بزرگ‌تر اشاره کرد. انسان‌ها نیز پیراناها را برای تغذیه شکار می‌کنند.

پیرانا معمولاً حدود 30 سانتی‌متر طول دارد، اما برخی از پیراناها بسیار بزرگ‌تر شده و تا حدود 80 سانتی‌متر نیز رشد می‌کنند. گفته می‌شود که بیشتر انسان‌ها، از پیرانا بیشتر از کوسه می‌ترسند.

 

زیستگاه

زیستگاه پیرانا

پیراناها به‌طورکلی در رودخانه‌های با جریان سریع، و جویبارهایی که مقدار غذای زیادی برای خوردن پیرانا وجود دارد یافت می‌شوند. پیراناها در گروه‌های بزرگ باهم زندگی می‌کنند و به‌طور مداوم برای به دست آوردن مواد غذایی باهم رقابت می‌کنند. جنون تغذیه در زمان کمبود مواد غذایی، و یا زمانی که خون در آب وجود دارد ایجاد می‌شود.

 

تخم‌گذاری و تولیدمثل

پیرانا

پیراناها معمولاً در جاهایی که جریان آب کندتر است (مانند تالاب‌ها) و در طول فصل بارانی و حوالی ماه آوریل و مه، به شکل جفتی کار تخم‌گذاری و بارور کردن تخم‌ها را انجام می‌دهند. جفت نر و ماده یک لانه را آماده می‌کنند و پیرانای ماده دسته‌های تخم‌های خود را در آن می‌گذارد. پیرانای ماده به‌طور متوسط حدود 5000 تخم می‌گذارد و با توجه به این واقعیت که پیرانای نر و ماده به‌دقت از تخم‌های خود محافظت می‌کنند، بیش از 90٪ این تخم‌ها اغلب زنده مانده و پس از تنها چند روز از تخم خارج می‌شوند.

 

آمار پیرانا

 1. پیرانا

  فرمانرو

  حیوانات

  شاخه

  طناب داران

  رده

  پرتوبالگان

  راسته

  تتراسانان

  تیره

  کاراسینان

  نام متداول

  پیرانا

  نام علمی

  Pygocentrus Nattereri

  نوع

  ماهی

  رژیم غذایی

  همه‌چیزخوار

  اندازه

     20 تا 50 سانتی‌متر

  نوع آب

     شیرین

  پی‌اچ بهینه

     6 تا 8

  طول عمر

     20 تا 25 سال

  وضعیت حفاظت

  حداقل نگرانی

  رنگ

  خاکستری، زرد، آبی، قرمز

  نوع پوست

     فلس

  مواد غذایی موردعلاقه

  ماهی

  زیستگاه

     رودخانه‌های خروشان و حوزه آمازون

  میانگین تخم در هر تخم‌گذاری

     5000

  شکار اصلی

     ماهی‌ها، حشرات، حلزون‌ها، گیاهان  

  شکارچیان

     دلفین رودخانه، تمساح، لاک‌پشت

  ویژگی‌های متمایز

     سر گرد و ردیف دندان‌های مثلثی تیز

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040