۱ بهمن ۱۳۹۳

ماهی بادکنکی

۱ بهمن ۱۳۹۳ 24380 بازدیدکننده 1 نظر
ماهی بادکنکی در این مقاله می خوانید

ماهی بادکنکی با نام‌های پف ماهی و ماهی دهان‌گشاد نیز شناخته می‌شود.این ماهی یکی از گونه‌های ماهی‌های با اندازه متوسط است که در آب‌های ساحلی و گرم سراسر جهان یافت می‌شود. ...

ماهی بادکنکی

 بیشترین علت معروفیت ماهی بادکنکی، به علت سازگاری منحصربه‌فرد این ماهی برای دفاع از خود است. حدود 120 گونه ماهی بادکنکی شناخته‌شده است. ماهی‌های بادکنکی در لیست سمی‌ترین حیوانات جهان، پس از قورباغه سمی طلایی در رتبه دوم قرار دارند.  ماهی بادکنکی در آب‌های گرمسیری سراسر جهان یافت می‌شود، اما به‌ندرت به آب‌های سردتر نیز می‌روند.

 

سیستم دفاعی

 سیستم دفاعی ماهی بادکنکی

توانایی خارق‌العاده دفاعی ماهی بادکنکی این است که در هنگام مواجهه با خطر، به‌سرعت بدن خود را بادکرده و تیغ‌های سمی بلندی که بلند این حیوان را پوشانده‌اند نشان می‌دهد. اگر یک ماهیگیر ماهی بادکنکی را صید کند، به‌هیچ‌عنوان به خارهای سمی ماهی بادکنکی دست نمی‌زند، برای اینکه لمس این خارها هم برای انسان و هم حیوانات کشنده خواهد بود.

 

اندازه ماهی بادکنکی

 اندازه ماهی بادکنکی

ماهی بادکنکی ممکن است تا طول 60 سانتی‌متر رشد کند، اما اندازه دقیق ماهی بادکنکی، به نوع گونه این حیوان بستگی دارد. ماهی بادکنکی در رنگ‌های گوناگون یافت می‌شود، ولی تشخیص رنگ آن‌ها زمانی که باد نکرده‌اند ممکن است برخی از مواقع مشکل باشد. ماهی بادکنکی معمولاً شبیه یک بچه وزغ بزرگ است، و چشمانی بزرگ و دهانی کشیده دارد.

 

رژیم غذایی ماهی بادکنکی

 رژیم غذایی ماهی بادکنکی

ماهی بادکنکی حیواناتی همه‌چیزخوار هستند و از گیاهان و جانوران مختلفی تغذیه می‌کنند. غذای اصلی ماهی بادکنکی خزه‌هایی است که بر روی صخره‌ها و مرجان‌ها رشد می‌کند، ولی از بی‌مهرگانی در این مناطق یافت می‌شوند نیز تغذیه می‌کنند. گونه‌های بزرگ ماهی بادکنکی، نرم‌تنانی همانند میگو و حلزون را نیز می‌خورند.

 

شکارچیان ماهی بادکنکی

 شکارچیان ماهی بادکنکی

باوجوداینکه یک سری از حیوانات از ماهی بادکنکی تغذیه می‌کنند، ولی اغلب این شکارچیان با فرجام بدی مواجه می‌شوند. زمانی که ماهی بادکنکی با خطر مواجه می‌شود، بدن خود را بادکرده و خارهای بلند و تیز و سمی خود را نشان می‌دهد. در بیشتر مواقع مشاهده این خارها حیوان شکارچی را از فکر حمله دور می‌کند، ولی اگر حیوانی موفق به خوردن ماهی بادکنکی شود، معمولاً با سم خارهای ماهی، و یا سمی که از اعضای بدن ماهی بادکنکی در هنگام مرگ آن آزاد می‌شود مسموم می‌شود.

باوجود سمیت ماهی بادکنکی، برخی از حیوانات همانند کوسه می‌توانند بدون آسیب دیدن، ماهی بادکنکی را بخورند. لازم به ذکر است که همه گونه‌های ماهی بادکنکی سمی نیستند و این گونه‌ها معمولاً توسط ماهی‌های بزرگ‌تر، کوسه‌ها، و انسان‌ها شکار می‌شوند.

 

کوچک‌ترین گونه

 گونه های ماهی بادکنکی

کوچک‌ترین گونه ماهی بادکنکی، ماهی بادکنکی کوتوله است. این ماهی خیلی کوچک بوده و طول آن به حدود 3 سانتی‌متر می‌رسد. باوجوداینکه ماهی بادکنکی کوتوله با انواع دیگر ماهی بادکنکی هم‌خانواده است، ولی در دریا وجود ندارد و صرفاً دریکی از رودخانه‌های هند دیده می‌شود.

 

زادوولد و اوایل زندگی

نه‌تنها شیوه دفاعی ماهی بادکنکی منحصربه‌فرد است، بلکه شیوه زادوولد این حیوان نیز خاص و ویژه می‌باشد. ماهی بادکنکی نر، ماهی ماده را به سمت ساحل راهنمایی می‌کند و ماهی ماده در آنجا بین 3 تا 7 تخم می‌گذارد. تخم‌های ماهی بادکنکی بسیار سبک بوده و تا زمان باز شدن که حدود یک هفته طول می‌کشد، در سطح آب معلق می‌ماند. نوزادان ماهی بادکنکی هنوز کاملاً رشد نکرده‌اند و تا زمان رشد اعضای بدن، یک پوشش سخت دارند که از آن‌ها محافظت می‌کند. در ادامه، پوشش سخت ماهی بادکنکی شکسته شده و دم و باله‌ها رشد می‌کنند. زمانی که ماهی بادکنکی به‌اندازه کافی بزرگ شد، به سمت پایین شنا کرده و به جامعه مرجانی زیرین می‌پیوندد.

 

مصرف در کشورهای شرقی

 ماهی بادکنکی

باوجوداینکه سم ماهی بادکنکی بسیار کشنده است، گوشت برخی از گونه‎های ماهی بادکنکی در قسمت‌هایی از ژاپن و کره به‌عنوان یک خوراک لذیذ خورده می‌شود. برای این منظور، آشپزهای خاصی برای برش زدن بدن ماهی بادکنکی تعلیم داده می‌شوند تا سم موجود در بدن این حیوان، باعث مسموم شدن مشتریان نشود. برخی از گونه‌های دیگر ماهی بادکنکی، برای مسموم کردن حیواناتی که به آن‌ها حمله می‌کنند، در زمان مرگ سم تولید کرده و وارد اعضای خود می‌کنند.

 

 

اطلاعات ماهی بادکنکی

 

  1. ماهی بادکنکی

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طناب داران

   رده

   پرتوبالگان

   راسته

   چهاردندان سانان

   خانواده

   بادکنک‌ماهیان

   نام متداول

   بادکنک ماهی

   نام علمی

   Tetraodontidae

   منشأ

   خط استوا

   رژیم غذایی

   همه‌چیزخوار

   اندازه

   17 تا 60 سانتی‌متر

   نوع آب

   شیرین، شور

   پی اچ بهینه آب

   5.7 تا 6.4

   طول عمر

   چهار تا هشت سال

   وضعیت حفاظتی

   کمترین نگرانی

   رنگ‌ها

   خاکستری، زرد، آبی، سفید، قهوه‌ای

   نوع پوشش

   فلس

   غذای موردعلاقه

   خزه

   زیستگاه

   آب‌های کم‌عمق و ریف‌های مرجانی

   غذای اصلی

   خزه، حلزون صدف دار، بی‌مهرگان

   شکارچیان

   انسان، کوسه‌ها، ماهی‌های بزرگ

   خصوصیت متمایز

   بدن قابل تورم و تیغ‌های سمی تی

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040