۲۷ دي ۱۳۹۳

سفره ماهی خاردار

۲۷ دي ۱۳۹۳ 15135 بازدیدکننده 8 نظر
سفره ماهی خاردار در این مقاله می خوانید

سفره ماهی خاردار یک ماهی دریایی پهن است که در آب‌های گرم در نقاط مختلف کره زمین یافت می‌شود. در این مقاله اطلاعات بیشتری راجع به این ماهی کسب کنید. ...

سفره ماهی خاردار

 

 

  1. سفره ماهی خاردار

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طناب داران

   رده

   غضروف ماهیان

   راسته

   سپر ماهیان

   خانواده

   Dasyatis Centroura

   نام علمی

   دلفین رودخانه‌ای 

   گونه

   ماهی

   تغذیه

   گوشت‌خوار

   اندازه

   50 تا 200 سانتی‌متر

   وزن

   25 تا 97 کیلوگرم

   حداکثر سرعت

   48 کیلومتر بر ساعت

   طول عمر

   15 تا 25 سال

   سبک زندگی

   انفرادی

   وضعیت حفاظت

   تهدید شده

   نوع پوست

   فلس

   غذای مورد علاقه

   سخت‌پوستان

   محیط زندگی

   آب‌های گرم و حاره‌ای

   تعداد متوسط نوزاد در هر باز زایمان

   8

   شکار اصلی

   سخت پوستان، حلزون‌ها و ماهی‌ها

   شکارچیان

   کوسه‌ها، ماهی‌ها و سیل‌ها (فک)

   خصوصیت بارز بدن پهن و دم بلند

 

نقشه پراکندگی جمعیت سفره ماهی خاردار

نقشه پراکندگی جمعیت سفره ماهی خاردار

 

سفره ماهی خاردار

مقایسه اندازه سفره ماهی خاردار با یک انسان با قد متوسط

 

معرفی

سفره ماهی خاردار

سفره ماهی خاردار و دیگر انواع سفره ماهی‌ها همگی متعلق به یک گروه از ماهی‌ها بوده و اعتقاد بر این است که سفره ماهی‌ها از خویشاوندان نزدیک کوسه‌ها هستند

 

محل زندگی

سفره ماهی خاردار در آب‌های گرم حاره‌ای در جهان و معمولاً در آب‌های عمیق زندگی می‌کنند و به آب‌های کم عمق علاقه‌ای ندارند. هنگامی که دمای آب بیش از حد سرد شود، سفره ماهی‌ها به اعماق بیشتر اقیانوس‌ها می روند.

 

محل زندگی سفره ماهی خاردار

خار انتهای دم

 

سفره ماهی خاردار بیشتر به دلیل وجود خار در انتهای دمش شناخته می‌شود. سفره ماهی خاردار از خاری که در انتهای دم خود دارد برای زخمی کردن (سوراخ کردن) و جلوگیری از فرار طعمه خود استفاده می‌کند.

 

محل زندگی سفره ماهی خاردار

خارهای موجود در دم سفره ماهی که به وضوح مشخص هستند

 

محل زندگی سفره ماهی خاردار

خار این سفره ماهی بسیار تیز، برنده و اره‌ای می‌باشد که به دم نازک آن متصل است. سفره ماهی خاردار به دلیل انعطاف‌پذیری و حرکت چابک دم نازکش می‌تواند خار دم خود را مانند شلاق با سرعت بسیار زیاد حرکت داده و تقریباً به هر جا و هر سمت که می‌خواهد، ضربه بزند.

 

اکثر سفره ماهی‌های خاردار، بر روی دم خود یک یا چند خاردارند که بیشتر برای دفاع از آن استفاده می‌کنند. 

 

سفره ماهی خاردار

اندازه خار در گونه‌های مختلف سفره ماهی خاردار متفاوت است. برخی گونه‌های سفره ماهی خاردار در اعماق اقیانوس با احتساب دمشان، طولی معادل با 5 متر دارند. این‌گونه‌ها طبیعتاً دارای خار بزرگ‌تری در دم خود هستند. گونه‌های کوچک تر سفره ماهی خاردار، خار کوچک تری دارند. به طور کلی اندازه خار در سفره ماهی خاردار بستگی به اندازه سفره ماهی دارد. طول خار ممکن است به حدود 35 سانتی متر برسد. در داخل خار دو شیار کوچک و غدد سمی وجود دارد. 

 

تغذیه

سفره ماهی خاردار جزو حیوانات گوشت‌خوار محسوب می‌شود، و این یعنی سفره ماهی‌های خاردار تنها از حیوانات دیگر تغذیه می‌کنند و گیاه نمی‌خورند. گونه‌های متنوعی از موجودات دریایی از جمله خرچنگ‌ها، برخی گونه‌های ماهی‌ها، حلزون، صدف‌ها و دیگر نرم‌تنان از غذای سفره ماهی‌های خاردار محسوب می‌شوند. 

به دلیل آنکه چشم‌های سفره ماهی در بالای سر قرار داشته و دهان آن در زیر است، سفره ماهی نمی‌تواند طعمه خود را ببیند. در عوض، سفره ماهی همانند کوسه‌ها از بویایی و گیرنده‌های الکتریکی بهره می‌برد.

 

تغذیه سفره ماهی خاردار

محل قرارگیری چشم‌ها در سفره ماهی

 

تغذیه سفره ماهی خاردار

دهان سفره ماهی در زیر آن قرار دارد

 

شکارچیان سفره ماهی خاردار

شکارچیان سفره ماهی خاردار

سفره ماهی خاردار در محیط طبیعی خود به دلیل جثه بزرگش، شکارچیان طبیعی کمی دارد. سفره ماهی‌ها همچنین از بدن پهن خود استفاده کرده و در کف دریا بدون حرکت می‌خوابند. این کار علاوه بر آنکه آن‌ها را از دید شکارچیان پنهان می‌کند، به آن‌ها امکان می‌دهد طعمه‌های مناسب را شناسایی کرده و تحت نظر بگیرند. علاوه بر انسان‌ها، دیگر شکارچیان اصلی سفره ماهی‌های خاردار کوسه‌ها، سیل‌ها (فوک یا خوک دریایی)، شیرهای دریای و گونه‌های بزرگ ماهی‌های گوشت‌خوار هستند.

 

شکارچیان سفره ماهی خاردار

 

شکارچیان سفره ماهی خاردار

یک سفره ماهی که از آب به هوا پریده است. یک نهنگ قاتل (که باله‌های آن در پایین و سمت چپ تصویر مشخص می‌باشد) در صدد شکار این سفره ماهی است

 

تولیدمثل

تولید مثل سفره ماهی خاردار

سفره ماهی خاردار در فصل زمستان تولیدمثل می‌کند و سفره ماهی خاردار ماده در هر بار 5 تا 15 بچه به دنیا می‌آورد. بچه‌های سفره ماهی به مدت 9 ماه در داخل بدن مادر رشد کرده و از ذخیره زرده تخم خود تغذیه می‌کنند. هنگامی که ذخیره زرده تمام شد، بچه‌های سفره ماه از شیر موجود در رحم مادر تغذیه می‌کنند. بچه‌های سفره ماهی خاردار در همان ابتدای تولد قادر به شنا کردن هستند و در کنار مادر خود شروع به شکار می‌کنند.

 

جراحت ناشی از حمله سفره ماهی خاردار

سفره ماهی‌ها حیواناتی مهاجم نیستند و به انسان‌ها حمله نمی‌کنند ولی در صورتی به اشتباه بر روی آن‌ها بروید (سفره ماهی‌ها معمولاً در زیر شن‌ها پنهان می‌شوند)، به شما حمله خواهند کرد!

 

جراحت ناشی از حمله سفره ماهی خاردار

تماس با خار این حیوان باعث زخم در محل، درد، تورم، و گرفتگی عضلات ناشی از سم شده و در ادامه ممکن است باعث عفونت‌های باکتریایی یا قارچی شود. جراحت به وجود آمده بسیار دردناک است ولی کشنده نیست. مگر آنکه جراحت در یکی از نقاط حیاتی بدن ایجاد شده باشد. تیغه یا خار معمولاً در هنگام حمله شکسته و در داخل زخم می‌ماند، که در این صورت خارج کردن تکه‌های خار احتمالاً نیازمند جراحی خواهد بود.

 

مرگ استیو ایروین (Stve Irwin)

سفره ماهی خاردار

جراحت ایجادشده به وسیله سفره ماهی خاردار به ندرت باعث مرگ می‌شود ولی گاهی اتفاق می‌افتد. یکی از این موارد نادر مربوط به مرگ استیو ایروین می‌شود. عبور خار سفره ماهی خاردار از قفسه سینه، باعث جراحت بسیار شدید و مرگ او شد.

استیو ایروین یکی از چهره‌های سرشناس استرالیا در زمینه حیات وحش بود. او که به شکارچی تمساح شهرت داشت برای ساخت مستند مرگبارترین موجودات اقیانوس به کوئیزلند رفته بود. مدتی به دلیل شرایط نامناسب جوی، فیلم‌برداری متوفق شد. استیو نیز تصمیم گرفت برای یک برنامه تلویزیونی که توسط دخترش اجرا می‌شد، تصاویری از آب‌های کم عمق تهیه کند. برای این کار او در آبی کم عمق، از پشت به یک سفره ماهی خاردار نزدیک شده و قصد داشت از دور شدن آن فیلم‌برداری کند. طبق گفته تنها شاهد این ماجرا، سفره ماهی ، همان واکنشی که هنگام حمله یک کوسه از خود نشان می‌دهد را نسبت به حضور استیو بروز داده و تنها طی چند ثانیه ، چند صد بار با دم خود به او حمله می‌کند. در نتیجه استیو ایروین در سال 2006 درحالی‌که تنها 44 سال داشت، به علت ایجاد حفره در قلبش در اثر حمله یک سفره ماهی خاردار، جانش را از دست داد.

 

حقایق جالب در مورد سفره ماهی خاردار

اسکلت سفره ماهی‌های خاردار همانند کوسه‌ها از جنس استخوان نیست بلکه آن‌ها دارای اسکلتی غضروفی هستند. درست همانند گوش و بینی انسان!

دندان‌پزشکان یونان باستان از سم این ماهی به عنوان داروی بی‌حس کننده استفاده می‌کردند.

مردم ساکن در مناطقی که در آنجا سفره ماهی یافت می‌شود، از خار این حیوان برای ساخت سلاح (مثل خنجر) استفاده می‌کنند. سم این حیوان حتی پس از خارج شدن از بدنش، بسیار کشنده است.

سفره ماهی خاردار بیشتر عمر خود را در زیر ماسه سپری می‌کند

در حدود 70 گونه سفره ماهی‌های خاردار در دنیا وجود دارد

هیچ نشانی از تکامل (فرگشت) در سفره ماهی‌های خاردار دیده نمی‌شود. فسیل‌های باستانی باقی‌مانده از این جانوران کاملاً شبیه به شکل امروزی آنان هستند

 

سفره ماهی خاردار

بیشتر سفره ماهی‌ها برای حرکت در آب، بدن خود را به صورت موجی دار حرکت می‌دهند. گونه‌های دیگر نیز همانند پرندگان بال‌های خود را بالا و پایین می‌برند.

 

سفره ماهی خاردار

 

سفره ماهی خاردار

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040